Dobrý deň,
v prípade rozvodu a vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) je situácia riešená podľa Občianskeho zákonníka. Pokiaľ ide o dom a pozemok, ktoré vlastníte spoločne, budú tieto majetky predmetom vyporiadania.
Hypotéka voči banke ostáva zaviazaním oboch manželov spoločne a nerozdielne. Ak súd rozhodne, alebo sa dohodnete, že dom pripadne manželke, banku to nezbavuje práva vymáhať úver od Vás. Je bežné, že ten z manželov, ktorý si necháva nehnuteľnosť, prevezme aj hypotéku. Je však potrebné, aby s tým súhlasila aj banka a urobilo sa to písomne.
Spotrebné úvery, pokiaľ sú písané na Vaše meno, zostávajú Vašou zodpovednosťou.
Na čo máte nárok, závisí od vyporiadania BSM, pričom podiely bývajú zvyčajne rovnaké. Odporúčam Vám konzultovať s advokátom, aby ste si určili ďalší postup vhodný pre Vašu situáciu.