Rozvod a odsťahovanie sa s deťmi

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo,

Otázka: Rozvod a odsťahovanie sa s deťmi

Dobrý deň, s manželom sa rozvádzame a súčasťou rozvodového konania bude aj pridelenie našich dvoch maloletých detí do osobnej starostlivosti. Momentálne žijeme spolu v rodinnom dome v Bratislave, avšak po rozvode by som sa rada presťahovala s deťmi do veľkého bytu v Banskej Bystrici. Manžel o tom nechce ani počuť a tvrdí, že sa s deťmi nemôžem odsťahovať, inak mi ich odberú. Môže táto skutočnosť ovplyvniť rozhodovanie súdu a mohlo by sa stať, že by mi kvôli tomu, že sa chcem odsťahovať, deti nepridelieli?

Odpoveď: Rozvod a odsťahovanie sa s deťmi

Dobrý deň, pokiaľ ide o rozvod manželstva a odsťahovanie sa s deťmi, samotná skutočnosť, že sa odsťahujete mimo spoločného bydliska nemá vplyv na zverenie dieťaťa. Vždy však odporúčam klientom o svojom zámere radšej nehovoriť. Zbytočne to skomplikuje rozvod. Pripájam súdne rozhodnutie:

R 25/1970

Na rozhodovanie súdu o tom, komu má byť maloleté dieťa zverené do výchovy, nemôže mať vplyv skutočnosť, že rodič, v osobe ktorého sú dané záruky riadnej výchovy dieťaťa, má alebo bude mať vzdialené bydlisko od bydliska druhého rodiča.