POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Rozvod a odsťahovanie sa s deťmi


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo,

Otázka: Rozvod a odsťahovanie sa s deťmi

Dobrý deň, s manželom sa rozvádzame a súčasťou rozvodového konania bude aj pridelenie našich dvoch maloletých detí do osobnej starostlivosti. Momentálne žijeme spolu v rodinnom dome v Bratislave, avšak po rozvode by som sa rada presťahovala s deťmi do veľkého bytu v Banskej Bystrici. Manžel o tom nechce ani počuť a tvrdí, že sa s deťmi nemôžem odsťahovať, inak mi ich odberú. Môže táto skutočnosť ovplyvniť rozhodovanie súdu a mohlo by sa stať, že by mi kvôli tomu, že sa chcem odsťahovať, deti nepridelieli?

Odpoveď: Rozvod a odsťahovanie sa s deťmi

Dobrý deň, pokiaľ ide o rozvod manželstva a odsťahovanie sa s deťmi, samotná skutočnosť, že sa odsťahujete mimo spoločného bydliska nemá vplyv na zverenie dieťaťa. Vždy však odporúčam klientom o svojom zámere radšej nehovoriť. Zbytočne to skomplikuje rozvod. Pripájam súdne rozhodnutie:

 

R 25/1970

Na rozhodovanie súdu o tom, komu má byť maloleté dieťa zverené do výchovy, nemôže mať vplyv skutočnosť, že rodič, v osobe ktorého sú dané záruky riadnej výchovy dieťaťa, má alebo bude mať vzdialené bydlisko od bydliska druhého rodiča.

 

Trápi vás "Rozvod a odsťahovanie sa s deťmi" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Rozvod a odsťahovanie sa s deťmi (Rodinné právo)

Dobrý deň, Chcela by som sa opýtať: s manželom sa budeme rozvádzať, máme 7 mesačného syna. Momentálne nepracujem, keďže som doma s malým a poberám materskú dávku. Nehnevám žiaden majetok. Môj manžel pracuje a vlastní byt. Obávam sa, či by mi súd zveril synčeka. Ďakujem.

Odpoveď: Rozvod a odsťahovanie sa s deťmi

(odpoveď odoslaná: 22.11.2022)

Dobrý deň, v otázke uvádzate, že plánujete rozvod manželstva, teda manželstvo rozvedené nie je.
K samotnému zvereniu maloletého do Vašej starostlivosti a úprave styku maloletého s otcom dieťaťa uvádzame, že je predovšetkým na Vašej dohode, ako sa dohodnete na výživnom a na starostlivosti o dieťa, ktorému z rodičov bude maloletý zverený do výlučnej starostlivosti. Zjednodušene povedané ak máte kde bývať /nemusí ísť o byt vo Vašom vlastníctve, postačuje bývanie v nájme, rodičov a pod./ a ste schopná sa o maloletého postarať, nie je ste osoba, ktorá by požívala omamné látky a podobne, nie je právny dôvod, aby Vám dieťa nebolo zverené do Vašej starostlivosti.

V tomto smere môžete aj kontaktovať advokáta na spísanie dohody podľa  § 25 zákona o rodine :

"(1) Rodičia sa môžu dohodnúť o úprave styku s maloletým dieťaťom pred vyhlásením rozhodnutia, ktorým sa rozvádza manželstvo; dohoda o styku rodičov s maloletým dieťaťom sa stane súčasťou rozhodnutia o rozvode. (2) Ak sa rodičia nedohodnú o úprave styku s maloletým dieťaťom podľa odseku 1, súd upraví styk rodičov s maloletým dieťaťom v rozhodnutí o rozvode; to neplatí, ak rodičia úpravu styku žiadajú neupraviť."

Uvádzate, že nevlastníte žiadny majetok a byt je zrejme vo výlučnom vlastníctve manžela, zrejem ho nadobudol pred uzatvorením manželstva. Uvádzame, že aj keby došlo k rozvodu manželstva, manžel potom už bývalý Vás z bytu vyhodiť a teda vysťahovať na ulicu nemôže. Bolo by to možné len na základe súdneho rozhodnutia - musel by podať žalobu na súd o vypratanie nehnuteľnosti.

 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Rozvod a odsťahovanie sa s deťmi (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať. S manželom sme sa dohodli na rozvode, avšak nedokázali sme sa dohodnúť na starostlivosti o deti. Aktuálne som na rodičovskej dovolenke a poberám príspevok vo výške 320 eur. Ak odídeme, nemám kam ísť s deťmi. Je možné, že mi súd odoberie deti? Ďakujem.

Odpoveď: Rozvod a odsťahovanie sa s deťmi

(odpoveď odoslaná: 12.01.2021)

Dobrý deň,
z otázky vyplýva, že nie je ani podaný návrh na rozvod.

Predovšetkým v rámci Vášho ubezpečenia riešenia bytovej otázky spolu s deťmi treba uviesť, že ani po rozvode nie ste povinná sa z bytu prípadne rodinného domu odsťahovať Vy s deťmi a ani manžel Vás nemôže z bytu vysťahovať resp.  byt vypratať, preto nie je právny dôvod, aby Vám súd deti zobral.

 

 

 



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Rozvod a odsťahovanie sa s deťmi" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.