Sťahovanie sa matky s maloletými deťmi po rozvode


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Banskobystrický
Odpovedá: Advokát
Odpovedané dňa: 26. 4. 2017

Otázka: Sťahovanie sa matky s maloletými deťmi po rozvode

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či sa matka s maloletými deťmi, ktoré sú na čas po rozvode zverené do starostlivosti matke, môže v rámci Slovenská odsťahovať bez súhlasu manžela a za akých podmienok? A ako je to so sťahovaním v prípade odchodu za prácou do zahraničia. Ďakujem.

Odpoveď: Sťahovanie sa matky s maloletými deťmi po rozvode

Dobrý deň, 

žiaden právny predpis Ván nezakazuje sťahovať sa s dieťaťom v rámci SR. Na sťahovanie v rámci SR nepotrebujete súhlas druhého rodiča. Máte však povinnosť ho o ton informovať. Pokiaľ sa chcete natrvalo odsťahovať s dieťaťom do zahraničia, tu už súhlas druhého rodiča potrebný bude. Pokiaľ chcete ísť s dieťaťom do zahraničia len na výlet či dovolenku súhlas nepotrebujete.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Sťahovanie sa matky s maloletými deťmi po rozvode (Rozvod)

Vážený JUDr. Milan Ficek!

Chcela by som sa spýtať na konkrétny problém. Po rozvode sú maloleté deti zverené do mojej starostlivosti. Vychovávam ich zatiaľ sama, v spoločnej domácnosti s mojimi rodičmi. Mám nového partnera, s ktorým majú aj moje deti veľmi dobrý vzťah. Chceli by sme sa odsťahovať k nemu, problémom však je, že žije v Maďarsku (cca 80 km ) od hraníc. S exmanželom som sa skúsila dohodnúť, ale so sťahovaním nesúhlasí. Chcem sa Vás spýtať, že na aké okolností súd dohliada v tomto prípade, v akom prípade môže súd zamietnuť moju žiadosť? Styku s otcom nebudem brániť, ma nárok na každý druhý víkend a aj každý druhý týždeň dva dni poobede. Ale ani tie dni si neuplatňuje v celom rozsahu. Prosím Vás názor, ako by bolo najjednoduchšie riešiť túto situáciu?

Ďakujem!

Odpoveď: Sťahovanie sa matky s maloletými deťmi po rozvode

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 15.01.2020)

Dobrý deň prajem,

pokiaľ otec nesúhlasí s presťahovaním detí, nemôžete sa odsťahovať s deťmi bez súhlasu súdu. Považovalo by sa to za únos. V takom prípade je potrebné podať návrh na súd a veľmi podrobne vysvetliť to, že ste si našli nového partnera, má dobrý vzťah s deťmi (treba opísať, ako sa k nim správa, či spolu trávia čas a pod.). Výhoda je, že je to pomerne blízko od hraníc. Súdu musí byť zrejmé, že nebudete brániť v styku s deťmi. Ďalej musíte súdu preukázať, že deti tam budú mať školu, lekára, bývanie, a pod. Takéto konania sú veľmi špecifické a nedá sa predvídať, či Vám súd vyhovie. Základ je, aby to neohrozilo vývoj a záujem detí a zároveň aby otec nestratil s deťmi kontakt. Ideálne by však bolo nájsť s otcom kompromis. To by bolo najrýchlejšie.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Sťahovanie sa matky s maloletými deťmi po rozvode (Rozvod)

Dobrý deň. V jednej odpovedi ohľadom sťahovania s deťmi po rozvode, ktoré sú zverené do osobnej starostlivosti matke uvádzate, že nie je potrebný súhlas druhého rodiča. Ako je to však v prípade, keď je nové bydlisko vzdialené cca 150 km a otec je podľa rozsudku ( po vzájomnej dohode) oprávnený s deťmi stretávať sa každý týždeň?
Je možné, že súd v takomto prípade sťahovanie "zákaze"? Mám nového partnera a chceme si založiť rodinu, no exmanžel sa dožaduje stále rozšírenejšieho styku (s čím v zásade mám problém kvôli manipulácii a vyhrážaní sa z jeho strany, že už deti neuvidím a za moju neveru "zaplatím"). Naozaj som v slepej uličke a nemôžem začať nový život s novým partnerom (ak nie je možné ďalej bývať v mieste pôvodného bydliska)?
Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Sťahovanie sa matky s maloletými deťmi po rozvode

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 14.10.2019)

Dobrý deň,

ako sme písali v našich predchádzajúcich odpovediach, súhlas bývalého manžela na presťahovanie do iného mesta v rámci SR nepotrebujete. Iné by to bolo, ak by ste sa chceli vysťahovať natrvalo do zahraničia, tu by ste potrebovali písomný súhlas otca detí a ak súhlas by vám nedal, museli by ste  sa obrátiť na súd.
Pokiaľ ide o styk s deťmi a požiadavky otca detí na jeho rozšírenie, tu uvádzame, že ste viazaná súdnym rozhodnutím. Nakoľko sa odsťahujete, bude potrebné spísať dohodu o úprave styku a túto dať na schválenie na súd. V prípade, že k dohode nedôjde, o veci rozhodne príslušný súd. Vyhrážky zo strany otca detí, ak vo vás vzbudzujú obavy o deti, by mohli byť dôvodom, aby súd upravil styk s deťmi len za vašej prítomnosti.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk