Rozhodnutie o neosvedčení v skúšobnej dobe

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Trenčín

Otázka: Rozhodnutie o neosvedčení v skúšobnej dobe

Dobrý večer, pred vyše tromi rokmi bol môj partner odsúdený za jazdu pod vplyvom alkoholu s odobratím vodičského oprávnenia na dva roky plus jeden rok podmienečne. Napriek tomu si sadol za volant a zastavili ho policajti. Okresný súd ho odsúdil na štyri mesiace nepodmienečne a na štyri roky bez vodičského oprávnenia. Nejazdil pod vplyvom alkoholu a nezapríčinil žiadnu škodu. Išlo o maranie úradného rozhodnutia. Odvolali sme sa na krajský súd, ktorý rozhodol o tisíc eurách pokuty, dvojročnej podmienečnej treste a štyroch rokoch bez vodičského oprávnenia. Dnes sa konalo súdne pojednávanie, kde mal okresný súd rozhodnúť o tom, či sa osvedčil. Rozhodnutie znelo: neosvedčil sa, hoci nespáchal žiadny priestupok, trestný čin, ani nič, čím by sa nemal osvedčiť. Obnovili pôvodný rozsudok - štyri mesiace nepodmienečne a štyri roky bez vodičského oprávnenia. Bolo mu naznačené, že rozhodnutie krajského súdu nebolo dostatočne prísne vzhľadom k maraniu súdneho rozhodnutia a má právo sa odvolať. Prípad bude následne riešiť opäť krajský súd. Chcem sa iba opýtať, či je toto vôbec možné? Aký význam malo rozhodnutie Krajského súdu, keď ho Okresný po uplynutí podmienečného trestu opäť zmení?

Odpoveď: Rozhodnutie o neosvedčení v skúšobnej dobe

Dobrý deň. Z Vašej otázky vyplýva, že Váš partner sa dopustil dvoch skutkov, ktoré sú trestnými činmi. V prvom rade išlo o ohrozenie pod vplyvom návykovej látky (§ 289 TZ) a následne išlo o marenie výkonu úradného rozhodnutia (§ 348 TZ). Ak k druhému skutku došlo v čase, keď bol Váš partner v skúšobnej dobe (v podmienke) a mal pritom vykonávať trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlá akéhokoľvek druhu, potom situácia, ktorú opisujete v otázke je z hľadiska trestného práva možná. Pokiaľ ide o druhú časť Vašej otázky, treba si uvedomiť, že rozhodnutie krajského súdu sa týkalo druhého skutku - marenia výkonu úradného rozhodnutia a nie ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Okresný súd teda nezmenil rozhodnutie krajského súdu, ale iba vyslovil, že sa odsúdený neosvedčil v skúšobnej dobe.