Čo mi hrozí za priestupok v skúšobnej dobe?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Čo mi hrozí za priestupok v skúšobnej dobe?

Dobrý deň, bol som obvinený z toho, že som si prisvojil cudziu vec. Konkrétne išlo o 280 Eur z bankomatu. Nevedel som určiť, či som konal skutok, ale prijal som na seba vinu a zaplatil som poškodenému. Uložená mi bola podmienená trestná sankcia na jeden rok. Počas tohto obdobia som dostal pokutu 5 eur za priestupok - nebol som oblečený v reflexnej výstroji večer, keď som šiel po ceste v obci. Mojou exmanželkou sa mi podal priestupok proti spolunažívaniu, začalo sa priestupkové konanie a som obvinený. Celý svoj majetok som prepisoval na exmanželku a ja som si našiel nový byt. Vzhľadom na dlhé vybavovanie na katastri ešte nemám trvalý pobyt, ale moja exmanželka ma už odhlásila z trvalého pobytu a nahlásila na obecný úrad. Teraz uplynula skúšobná doba, počas ktorej mi boli doručené tieto informácie, a moje trestné stíhanie by malo byť obnovené. Preto sa chcem spýtať, čo mi hrozí? Za odpoveď ďakujem.

Odpoveď: Čo mi hrozí za priestupok v skúšobnej dobe?

Dobrý deň, v zmysle § 50 Trestného zákona, pri povolení podmienečného odkladu výkonu trestu odňatia slobody určí súd skúšobnú dobu na jeden rok až päť rokov. Skúšobná doba začína plynúť dňom nasledujúcim po dni nadobudnutia právoplatnosti rozsudku. Ak odsúdený viedol v skúšobnej dobe riadny život a riadne vykonal iné uložené sankcie a plnil uložené obmedzenia a povinnosti, súd vysloví, že sa osvedčil; inak nariadi nepodmienečný trest odňatia slobody, a to prípadne už v priebehu skúšobnej doby. Súd teda vo Vašom prípade bude posudzovať, či ste v skúšobnej dobe viedli riadny život a to predovšetkým s ohľadom na Vami uvádzané spáchané priestupky. Ak súd usúdi, že ste nesplnili podmienky podmienečného odkladu, nariadi Vám nepodmienečný výkon trestu odňatia slobody.