Platnosť rezervačnej zmluvy

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Nitra

Otázka: Platnosť rezervačnej zmluvy

Dobrý deň, bol mi poslaný návrh rezervačnej zmluvy s údajmi, ktoré som poskytol realitnej kancelárii. Zmluva ešte nebola podpísaná a odoslaná späť realitnej kancelárii. Rád by som sa opýtal na platnosť takejto zmluvy, respektíve či môže odo mňa vymáhať realitná kancelária nejaké náklady za vystavenie danej zmluvy. Ďakujem.

Odpoveď: Platnosť rezervačnej zmluvy

Dobrý deň, vo vzťahu k realitnej kancelárii vystupujete v tomto právnom vzťahu v postavení spotrebiteľa. Takéto zmluvy musia byť so spotrebiteľmi uzatvorené v písomnej forme. Kým nedôjde z oboch strán k podpisu rezervačnej zmluvy, táto zmluva nemôže nadobudnúť platnosť ani účinnosť. V súčasnosti medzi Vami prebiehajú iba tzv. predzmluvné rokovania. Ak ste sa realitnej kancelárii nezaviazali skôr na základe inej dohody uhradiť všetky náklady súvisiace s prípravou zmluvy, prehliadkou nehnuteľnosti... nemôže od Vás realitná kancelária požadovať uhradiť náklady na prípravu zmluvy. Túto Vašu povinnosť totiž nezakladá žiadne zákonné ustanovenie. Skutočnosť, že po poskytnutí osobných údajov a vypracovaní zmluvy nedôjde k podpisu zmluvy, nemôže založiť Vašu povinnosť uhradiť im náklady súvisiace s doteraz vykonanou činnosťou.