POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Čo robiť ak nás obťažuje sused?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banská Bystrica

Otázka: Čo robiť ak nás obťažuje sused?

Dobrý deň. Žijem s priateľom v rodinnom dome a náš sused si vedľa z garáže urobil drevársku dielňu. Celé dni je všade hluk od frézy. Sused otvorí dvere a všetok prach ide rovno k nám do domu - nemôžeme ani otvoriť okná. Hluk je tu celé dni, víkendy i sviatky. Upozornili sme ho na to, ale on je arogantný a len sa nám smial. Živnosť má od 1. 6. 2017. Predtým to musel vykonávať na čierno. Už sme zo situácie zúfalí, neustály hluk a prach sú nesnesiteľné. Prosím, poraďte nám, ako postupovať ďalej. Mrzí nás, že sused sa nechce normálne dohodnúť. Ďakujeme.

Odpoveď: Čo robiť ak nás obťažuje sused?

Dobrý deň. V zmysle § 127, ods. 1  Občianskeho zákonníka ,, Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok. môže nezákonný zásah predbežne zakázať, alebo môže uložiť, aby bol obnovený predošlý stav.

Pokiaľ Vás sused obťažuje hlukom, prachom máte právo sa obrátiť na obec. Obec nezákonný zásah predbežne zakázať. Môžete tiež podať na súd žalobu, v ktorej navrhnete aby súd vlastníkovi veci uložil povinnosť zdržať sa neoprávneného zásahu. Ak hrozí vážne nebezpečenstvo škody, súd môže uložiť povinnosť vykonať vhodné a primerané opatrenie na odvrátenie hroziacej škody.