Ako riešiť problém so susedom ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Nitra

Otázka: Ako riešiť problém so susedom ?

Dobrý deň. Rada by som požiadala o radu v súvislosti s mojím problémom. Môj sused, ktorý býva pod nami, mi robí problémy. V auguste sme sa prestahovali do nového bytu a už po mesiaci nás navštívil s tým, že naše deti neustále skáču a robia veľký hluk. Toto však nie je pravda. Jednorázovo spadla na zem cumlíková fľaša a on okamžite zaklopal odhora. Následne prišiel a kričal na mňa, že plávajúca podlaha nemôže byť v byte a že ju musíme vyhodiť alebo sa prestahovať. Až neskôr som zistila, že takýmto spôsobom zastrašuje všetkých susedov, no o tomto som sa dozvedela až po kúpe bytu. V bytě neprobíhajú žiadne hlasné činnosti ani deti neskáču. Snažíme sa chodiť po špičkách, ale ani to nie je riešením. Moja dcéra už kvôli tomu spi zle a ja sa cítim veľmi nervózna. Takto sa jednoducho nedá žiť. Veľmi pekne ďakujem za akúkoľvek radu alebo odpoveď.

Odpoveď: Ako riešiť problém so susedom ?

Dobrý deň, v zmysle ustanovenia § 127 ods. 1 Občianskeho zákonníka sa musí každý vlastník veci zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo ohrozoval výkon jeho práv. Vzhľadom na Váš opis skutkového stavu však nepovažujem Vaše konanie za také, ktorým by ste nad mieru primeranú pomerom obťažovali suseda. Vzhľadom na to, že sused "ohrozuje" aj iných obyvateľov, tak predpokladám, že problém bude inde a nie v nadmernom hluku, ktorý by ste spôsobovali. Vzhľadom na jeho správanie a neustále obťažovanie by som Vám odporúčal oznámiť jeho konanie na príslušnom úrade. Jeho konanie totiž môže napĺňať znaky priestupku proti občianskemu spolunažívaniu (§ 49 ods. 1 d) zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch). Príslušný úrad preskúma celý skutkový stav a na základe neho bude ďalej konať. Sused si po oznámení priestupku možno uvedomí svoje správanie a zmení svoj postoj (môže sa však stať i opak).