Priznanie a zaprenie otcovstva-ako postupovat?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Priznanie a zaprenie otcovstva-ako postupovat?

Dobrý večer. Prosím Vás, viete mi poradiť, ako vybaviť rodný list novorodenca v prípade, že som vydána, no momentálne je už podaný návrh na rozvod, s ktorým súhlasíme obaja? Máme spolu 5-ročného syna, no môj muž bol zatvorený v Trnave. Počas toho som už žila s iným partnerom, s ktorým som otehotnela a v súčasnosti už je na svete náš syn Martin, ktorý má 2 týždne. Podľa zákona sa však Martin pripisuje môjmu manželovi a to aj 300 dní po rozvode. To je však nezmysel, keďže v čase, keď som otehotnela, bol môj manžel vo väzení. Teraz na matrike mi povedali, že rodný list musí podpísať aj môj manžel. No to on neurobí. Neodovzdajú mi teda rodný list, alebo existuje iný spôsob vybavenia? Skutočný otec je môj partner, s ktorým sme pred pôrodom nešli vybaviť priznanie otcovstva, čo bola, domnievam sa, veľká chyba. Neviem, ako to mám teraz vybaviť. Čo je potrebné urobiť, prosím Vás? Ďakujem.

Odpoveď: Priznanie a zaprenie otcovstva-ako postupovat?

Dobrý deň, na Váš prípad sa budú aplikovať ustanovenia §§ 85 až 88 zákona o rodine, ktoré upravujú určenie a tiež zapretie otcovstva manželom matky. Ako matka dieťaťa môžete podľa ustanovenia § 88 ods. 1 ZR do troch rokov odo dňa narodenia dieťaťa zaprieť otcovstvo Vášho manžela na súde. Dôvod zapretia otcovstva upravuje ustanovenie § 87 ods. 1 ZR, ktorý hovorí, že ak sa dieťa narodí medzi 180. dňom od uzavretia manželstva a 300. dňom potom ako zaniklo alebo bolo vyhlásené za neplatné, je možné otcovstva zaprieť iba v prípade, ak je vylúčené, že by Váš manžel mohol byť otcom. Vzhľadom na to, že v čase Vášho otehotnenia bol Váš manžel vo výkone trestu odňatia slobody je vylúčené, aby bol otcom Vášho dieťaťa. Otcovstvo sa zapiera na súde, pričom konanie začína výlučne na návrh. Tzn. že ak chcete zaprieť otcovstvo Vášho manžela, musíte podať na súd návrh na zapretie otcovstva. Následne bude súd rozhodovať na základe Vami tvrdených skutočností. S vysokou pravdepodobnosťou súd rozhodne o zapretí otcovstva. Následne bude možné otcovstvo k Vášmu dieťaťu určiť súhlasným vyhlásením rodičov pred matrikou.