Priestupok proti občianskemu spolunažívaniu.

Online právna poradňa
Oblasť práva: Správne právo, Nitra

Otázka: Priestupok proti občianskemu spolunažívaniu.

Skutok spáchania tohoto priestupku proti občianskemu spolunažívaniu podľa § 49 ods. 1 písm. d; z. č. 372/1990 Zb, nastal ešte 11.11.2014. Vo veci koná príslušný Okresný úrad - odbor všeobecnej vnútornej správy proti konkrétnej obvinenej osobe. Vydal rozhodnutie o uznaní viny a odvolací orgán, Krajský úrad, vec zrušil a vrátil späť na konanie tomu istému Okresnému úradu. Tento úrad vo veci znovu konal a vydal rozhodnutie o uznaní viny obvineného. Uvedené rozhodnutie je opakovane napadnuté odvolaním pre procesné porušenia. Ak by správny orgán vec neukončil do dvoch rokov od 11.11.2014 (čo je za krátko), musí byť toto konanie zo zákona zastavené kvôli uplynutiu dvojročnej lehoty. Poprosím o odpoveď.

Odpoveď: Priestupok proti občianskemu spolunažívaniu.

Dobrý deň,

dvojročná lehota upravená v § 20 zákona o priestupkoch je upravená tak, že v tejto dvojročnej lehote sa musí priestupok prejednať. To znamená, že prejednanie priestupku je potrebné začať aj právoplatne skončiť v lehote dvoch rokov od spáchania priestupku. Po uplynutí tejto lehoty sa právo na prejednanie priestupku prekluduje, .t.j. zaniká a priestupok už nie je možné prejednať, resp. pokračovať v jeho prejednaní. Vo Vami uvedenom prípade, ak by už počas odvolacieho konania došlo k uplynutiu dvojročnej lehoty, je odvolací orgán povinný na preklúziu prihliadnuť a konanie zastaviť. Vzhľadom na uvedené, Vaše právne závery sú správne, a teda, pokiaľ správny orgán vec právoplatne neskončí do 11.11.2016, musí byť toto konanie zo zákona zastavené.

Tento postup sa zdá nelogický, pretože predlžovaním priestupkového konania sa dokáže páchateľ vyhnúť postihnutiu za priestupok, nejde však o klasické premlčanie (ako je to pri trestnom stíhaní).