Máte
otázku?

Priestupok proti občianskemu spolunažívaniu.


Online právna poradňa
Oblasť práva: Správne právo, Nitra

Otázka: Priestupok proti občianskemu spolunažívaniu.

Skutok spáchania tohoto priestupku proti občianskemu spolunažívaniu podľa § 49 ods. 1 písm. d; z. č. 372/1990 Zb, nastal ešte 11.11.2014. Vo veci koná príslušný Okresný úrad - odbor všeobecnej vnútornej správy proti konkrétnej obvinenej osobe. Vydal rozhodnutie o uznaní viny a odvolací orgán, Krajský úrad, vec zrušil a vrátil späť na konanie tomu istému Okresnému úradu. Tento úrad vo veci znovu konal a vydal rozhodnutie o uznaní viny obvineného. Uvedené rozhodnutie je opakovane napadnuté odvolaním pre procesné porušenia. Ak by správny orgán vec neukončil do dvoch rokov od 11.11.2014 (čo je za krátko), musí byť toto konanie zo zákona zastavené kvôli uplynutiu dvojročnej lehoty. Poprosím o odpoveď.

Odpoveď: Priestupok proti občianskemu spolunažívaniu.

Dobrý deň,

dvojročná lehota upravená v § 20 zákona o priestupkoch je upravená tak, že v tejto dvojročnej lehote sa musí priestupok prejednať. To znamená, že prejednanie priestupku je potrebné začať aj právoplatne skončiť v lehote dvoch rokov od spáchania priestupku. Po uplynutí tejto lehoty sa právo na prejednanie priestupku prekluduje, .t.j. zaniká a priestupok už nie je možné prejednať, resp. pokračovať v jeho prejednaní. Vo Vami uvedenom prípade, ak by už počas odvolacieho konania došlo k uplynutiu dvojročnej lehoty, je odvolací orgán povinný na preklúziu prihliadnuť a konanie zastaviť. Vzhľadom na uvedené, Vaše právne závery sú správne, a teda, pokiaľ správny orgán vec právoplatne neskončí do 11.11.2016, musí byť toto konanie zo zákona zastavené. 

Tento postup sa zdá nelogický, pretože predlžovaním priestupkového konania sa dokáže páchateľ vyhnúť postihnutiu za priestupok, nejde však o klasické premlčanie (ako je to pri trestnom stíhaní). 

Trápi vás "Priestupok proti občianskemu spolunažívaniu." a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. (Správne právo)

Dobrý deň, dňa 19. 6. 2025 sa v našom obytnom dome konala schôdza vlastníkov bytov. Predseda spoločenstva vlastníkov bytov na mňa privolal policajnú hliadku, pretože som vraj narúšal schôdzu. Išlo však len o to, že som zvýšeným hlasom namietal, že predseda nemôže hlasovať za svoj byt, keďže od spoluvlastníka nemá splnomocnenie overené u notára alebo na matrike. Predložil síce nejaké splnomocnenie, ale nebolo overené, ako to vyžaduje zákon o vlastníctve bytov, konkrétne zákon 192/93 § 14 ods. 4. Policajti prišli a odviedli ma v putách na policajnú stanicu. Tam ma posadili k okienku na chodbe a nechali čakať približne trištvrte hodiny. Potom ku mne prišiel jeden z policajtov s husto popísaným papierom formátu A4, ktorý som mal podpísať. Odmietol som podpísať, pretože som počas zásahu stratil okuliare. Následne mi dal facku, papier roztrhal a prepustil ma. Kľúče od bytu mi hodil asi 10 metrov pred vstupnú bránu policajnej stanice. Chcem sa opýtať, či je bežné, že ma kvôli hádke na schôdzi obmedzili na slobode, a to ešte v putách. Podľa mňa nešlo ani o priestupok. Očakávam, čo sa bude diať ďalej, keďže na policii som bol sám a oni boli dvaja. Neviem, čo si prípadne vymyslia, aby zákrok zdôvodnili. Kamery tam asi neboli. Ďakujem za názor. S pozdravom.

Odpoveď: Priestupok proti občianskemu spolunažívaniu.

(odpoveď odoslaná: 14.07.2025)

Dobrý deň,

vo Vašom prípade ide o závažnú situáciu, ktorá sa týka možného nezákonného zásahu do Vašich práv zo strany polície. Z právneho hľadiska je dôležité rozlíšiť, či ste sa na schôdzi dopustili priestupku alebo trestného činu, ktorý by odôvodňoval zásah polície, najmä obmedzenie osobnej slobody a použitie donucovacích prostriedkov (putá).

Podľa zákona č. 171/1993 Z. z. o Policajnom zbore môže polícia obmedziť osobnú slobodu osoby len v zákonom stanovených prípadoch, napríklad ak osoba pácha priestupok alebo trestný čin, alebo ak je to nevyhnutné na ochranu života, zdravia či majetku. Zvýšený hlas a nesúhlas so spôsobom hlasovania na schôdzi vlastníkov bytov nie je priestupkom ani trestným činom, pokiaľ nedošlo k narušeniu verejného poriadku závažným spôsobom (napr. fyzické napadnutie, vyhrážky a pod.). Samotné hlasné namietanie alebo nesúhlas nie je dôvodom na zásah polície, nieto ešte na nasadenie pút a odvedenie na policajnú stanicu.

Použitie donucovacích prostriedkov (putá) je podľa § 51 zákona o Policajnom zbore prípustné len v prípade, ak osoba kladie aktívny odpor, pokúša sa o útek alebo je dôvodná obava, že by mohla ohroziť seba alebo iných. Ak ste nekládli odpor a neboli ste agresívny, použitie pút bolo neprimerané.

Ak Vám policajt dal facku, ide o podozrenie zo spáchania trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa (§ 326 Trestného zákona) a prípadne aj ublíženia na zdraví alebo iného násilia.

Odporúčam Vám nasledovné kroky:
- Bezodkladne podajte sťažnosť na postup polície na Úrad inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR. Sťažnosť môžete podať písomne, elektronicky alebo osobne.
- Ak ste utrpeli zranenie, vyhľadajte lekárske ošetrenie a nechajte si vystaviť lekársku správu.
- Zvážte podanie trestného oznámenia na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa.
- Ak by ste boli obvinený z priestupku, odporúčam využiť právo na obhajobu a kontaktovať advokáta.

Riziká: Ak by policajti vo svojich záznamoch uviedli, že ste kládli odpor alebo ste sa správali agresívne, bude potrebné tieto tvrdenia vyvrátiť. V prípade absencie kamerového záznamu je vhodné zabezpečiť svedkov (napr. účastníkov schôdze), ktorí môžu potvrdiť Vaše správanie.

V prípade záujmu o právne zastupovanie alebo podrobnejšiu konzultáciu ma môžete kontaktovať. Váš prípad má znaky nezákonného zásahu a je vhodné ho riešiť čo najskôr, aby ste predišli prípadným ďalším komplikáciám.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. (Správne právo)

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť v nasledovnej veci. Sused prenajíma byt, v ktorom momentálne žije mladý rómsky pár s malým dieťaťom. Mladá pani má svoje návyky, napríklad: keď upratuje v byte, zametá, otvorí dvere od bytu a do spoločných priestorov v chodbe vyzametá všetok neporiadok z bytu. Následne tento neporiadok stiahne smerom k schodišťu, takže neporiadok je od "ich" dverí až po schodisko vrátane medziposchodia. Okrem tohto, chodia za nimi zvláštne indivíduá, ktoré sa pohybujú po bytovke a nechávajú vchodové dvere - bránu vždy otvorenú, podloženú novinami alebo hocičím. Je to zachytené aj na kamere, ktorú keď videli, otočili. Mladá pani je drzá a pri otázke, ako upratuje, vám len odvrkne, prečo sa do nej staráte. Pri dverách majú stále odložené plné vrecia so smeťami (plné plienok). Tiež sme si všimli, že sa po čase tieto vrecia presunú buď na roh bytovky, alebo vedľa smetiaku. To som videla na vlastné oči z balkóna, keď pani priniesla vrece s odpadom a položila ho vedľa smetiaku. Suseda pod nimi mala s touto rodinou konflikt ohľadom hluku, pravdepodobne kvôli kočíkovaniu dieťaťa v byte (vŕzgavé kolieska na tvrdé podlahe). Riešila to s nimi, čo viedlo k hádke a buchnutiu dverí. Majiteľ bytu sa k veci nestavia nijako; je mu to jedno. Prosím, ako máme postupovať? Aké sú naše možnosti? Otravujú nám život takmer rok a začína to byť neúnosné. Ďakujem za každú radu a pomoc. Martina

Odpoveď: Priestupok proti občianskemu spolunažívaniu.

(odpoveď odoslaná: 02.08.2024)

Dobrý deň,
odporúčam vo veci kontaktovať správcu bytového domu, najlepšie s fotografiami zo spoločných priestorov a správca by to mal riešiť s vlastníkom bytu.

Otázkou je, či vlastník bytu nahlásil počet osôb bývajúcich v byte v zmysle ust. § 11 ods. 9 Zákona o vlastníctve bytov :

"Vlastník bytu je povinný oznámiť bez zbytočného odkladu správcovi alebo spoločenstvu zmeny v počte osôb, ktoré užívajú byt súvisle minimálne počas dvoch mesiacov. Ak vlastník byt neužíva, je povinný oznámiť správcovi alebo spoločenstvu svoju adresu a každú jej zmenu."

Súhlas správcu bytového domu na prenájom bytu však vlastník bytu nepotrebuje.


Podotázka: Priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. (Správne právo)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, čo mi hrozí za priestupok podľa § 49 ods. 1 písm. d) zákona č. 372/1990 Zb. Už som zaplatil pokutu vo výške 30 eur. Mám ešte očakávať predvolanie? S priateľkou sme sa pohádali a bol som pod vplyvom alkoholu. Ďakujem.

Odpoveď: Priestupok proti občianskemu spolunažívaniu.

(odpoveď odoslaná: 10.02.2024)

Dobrý deň,
ak Vám bola uložená pokuta za priestupok podľa Vami uvádzaného paragrafu, tak pojednávanie v danej veci by už v zásade nemalo žiadny význam, nakoľko zaplatením pokuty ste sa priznali k spáchaniu vymedzeného skutku a bola Vám uložená aj sankcia. V tejto súvislosti, preto predvolanie už nemusíte očakávať.


Trápi vás "Priestupok proti občianskemu spolunažívaniu." a chcete pomôcť?

Podotázka: Priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. (Správne právo)

Dobrý deň, podala som trestné oznámenie na svojho brata, ktorý mi po smrti našej mamy posiela sms správy, v ktorých ma označuje za zlodejku a vrahyňu. Tvrdí, že ja a naša celá rodina by sme mali zhniť v pekle. Našu mamu sme do opatrovania prevzali spolu so sestrou. Dedičstvo bolo rozdelené medzi nás všetkých rovnakým dielom. Podobné správy dostáva aj moja sestra a náš druhý brat. Po podaní oznámenia na polícii nás začal obviňovať na sociálnej sieti Facebook. Čo s tým môžeme spraviť?

Odpoveď: Priestupok proti občianskemu spolunažívaniu.

(odpoveď odoslaná: 14.11.2022)

Dobrý deň,
v tomto prípade by sa mohlo jednať o priestupok proti občianskemu spolunažívaniu za ktorý môže byť páchateľovi uložená pokuta. Taktiež by a sa mohlo jednať o trestný čin elektronického obťažovania podľa § 360b a ohovárania podľa § 373 ods. 1 TZ:

§ 360b   (1) Kto úmyselne prostredníctvom elektronickej komunikačnej služby, počítačového systému alebo počítačovej siete podstatným spôsobom zhorší kvalitu života iného tým, že   a) ho dlhodobo ponižuje, zastrašuje, neoprávnene koná v jeho mene alebo dlhodobo inak obťažuje, alebo   b) neoprávnene zverejní alebo sprístupní tretej osobe obrazový, zvukový alebo obrazovo-zvukový záznam jeho prejavu osobnej povahy získaný s jeho súhlasom, spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť alebo privodiť mu inú vážnu ujmu na právach,

§ 373 ods. 1 

Kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

Namieste by teda bolo aj podanie trestného oznámenia na políciu alebo prokuratúru a to písomne poštou alebo ústne do zápisnice na jednom z daných orgánov. K trestnému oznámeniu priložte aj dôkazy.


Podotázka: Priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. (Správne právo)

Dobrý deň, mám otázku týkajúcu sa mojej kamarátky. Jej priateľ sa k nej neustále správa hrubo a rasisticky, dokonca aj pred ich synom. Je možné, že by mohla na neho podať trestné oznámenie? Je Rómka a on jej nadáva, hovorí jej cigánka a ďalšie vulgarizmy. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Priestupok proti občianskemu spolunažívaniu.

(odpoveď odoslaná: 21.08.2022)

Dobrý deň,
určite áno. Treba však pamätať na to, že takéto skutky je potrebné aj relevantnými prostriedkami preukázať. Napríklad ak jej vypisuje sms alebo na messenger, prípadne jej nadáva týmto spôsobom aj pred svedkami... Iba samotné tvrdenie, že sa tak deje nebude zrejme dostatočné.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. (Správne právo)

Dobrý deň, Prosím Vás, aký je termín udelenia trestu v správnom konaní proti spoluobčianskemu obťažovaniu, konkrétne urážaniu prostredníctvom textových správ (SMS), ktoré obsahujú iba nadávky, ale nie vyhrážky? Ďakujem.

Odpoveď: Priestupok proti občianskemu spolunažívaniu.

(odpoveď odoslaná: 14.12.2021)

Dobrý deň, pokiaľ sa niekto dopustí priestupku proti občianskemu spolunažívaniu, tak, že niekomu ublíži na cti, tým, že ho urazí alebo vydá na posmech v zmysle ust. § 49 ods. 1 písm. a) zákona o priestupkoch, môže mu byť uložená pokuta do dvoch rokov potom, čo sa takéhoto konania dopustil. Po uplynutí dvoch rokov od jeho spáchania už nie je možné takéto konania prejednať v správnom konaní ako priestupok. Pokiaľ by sa však už niekto dopustil voči inému vyhrážania, vzhľadom na okolnosti prípadu nie je vylúčená ani jeho trestnoprávna zodpovednosť. 


Trápi vás "Priestupok proti občianskemu spolunažívaniu." a chcete pomôcť?

Podotázka: Priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. (Správne právo)

Dobrý deň, mohli by ste mi, prosím, vysvetliť, čo znamená priestupok proti občianskemu spolunažívaní podľa paragrafu 49/1/e a aká sankcia za to hrozí? Ďakujem.

Odpoveď: Priestupok proti občianskemu spolunažívaniu.

(odpoveď odoslaná: 15.03.2021)

Dobrý deň,
priestupok proti občianskemu spolunažívaniu je možné spáchať viacerými skutkami, zákon upravuje tieto:

a) inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech,
b) inému z nedbanlivosti ublíži na zdraví,
c) úmyselne uvedie nesprávny alebo neúplný údaj pred štátnym orgánom, pred orgánom obce alebo pred organizáciou za účelom získania neoprávnenej výhody,
d) úmyselne naruší občianske spolunažívanie vyhrážaním ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obvinením z priestupku, schválnosťami alebo iným hrubým správaním,
e) sa dopustí konania podľa písmena a) alebo písmena d) na blízkej osobe alebo osobe, ktorá mu bola zverená do starostlivosti alebo výchovy,
f) od iného násilím sám alebo za pomoci ďalších osôb vymáha majetkové práva alebo práva z nich vyplývajúce, o ktorých sa domnieva, že mu patria bez vykonateľného rozhodnutia príslušného orgánu,
g) napomáha osobnou účasťou násilnému vymáhaniu majetkových práv alebo práv z nich vyplývajúcich, hoci na ich vymáhanie niet vykonateľného rozhodnutia príslušného orgánu.
 
Rovnako zákon o priestupkoch upravuje viaceré sankcie - pokarhanie, pokutu, zákaz činnosti a prepadnutie veci. Presne povedať aká sankcia hrozí Vám je bez znalosti prípadu nemožné.

Podotázka: Priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. (Správne právo)

Dobrý deň, Nad nami bývajú Rómovia a neustále nám strpčujú život svojím krikom a dupotom. Moja priateľka prichádza z poobednej alebo nočnej zmeny a nemôže sa vyspať, pretože neustále buchajú. Prosím, poraďte, čo sa s tým dá robiť. Ďakujem.

Odpoveď: Priestupok proti občianskemu spolunažívaniu.

(odpoveď odoslaná: 21.01.2021)

Dobrý deň,
žiadny vlastník nemá výkonom svojho vlastníckeho práva nad mieru primeranú pomerom obťažovať ostatných vlastníkov (susedov). Vyplýva to z ustanovenia § 127 Občianskeho zákonníka. V tomto prípade je však potrebné skúmať aj to, kedy dochádza k búchaniu a o akú intenzitu sa jedná. Iný hluk sa musí tolerovať cez deň a iný v noci, kedy je nočný kľud. Bežne v takýchto prípadoch zasielame rušiteľom výzvu na upustenie od protiprávneho konania a upozorníme ich na protiprávnosť ich konania.

Ak by sa jednalo o nájomné byty a susedia užívajú byt iba ako nájomcovia, s prihliadnutím na ich nájomný vzťah by toto ich konanie mohlo znamenať aj porušenie nájomnej zmluvy a ukončenie nájomnej zmluvy zo strany prenajímateľa.


Podotázka: Priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. (Správne právo)

Aká sankcia mi hrozí pri priestupku proti pravidlám občianskeho spolunažívania podľa §49 ods. 1, písm. d/ zákona SNR č. 372/1990 Zb.?

Odpoveď: Priestupok proti občianskemu spolunažívaniu.

(odpoveď odoslaná: 03.12.2020)

Dobrý deň,
v prípade, ak sa preukáže Vaša vina z tohto priestupku, môže Vám byť uložená pokuta do 99 eur.


Trápi vás "Priestupok proti občianskemu spolunažívaniu." a chcete pomôcť?

Podotázka: Priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. (Správne právo)

Ako postupovať voči susedovi, ktorý pravidelne močí do výťahu?

Odpoveď: Priestupok proti občianskemu spolunažívaniu.

(odpoveď odoslaná: 01.06.2020)

Dobrý deň,

z otázky predpokladáme, že vo výťahu máte namontovaný kamerový systém, keďže viete o ktorú konkrétnu osobu ide.

Vzhľadom na chúlostivosť problému odporúčame, aby ste menovaného písomne vyzvali, aby od takého konania upustil a svoje exkrementy upratal. Upozorniť suseda súčasne, že ak k náprave nedôjde, vec oznámite na obci ako spáchanie priestupku.

 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Priestupok proti občianskemu spolunažívaniu." a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.