Sused sa mi vyhráža prerezaním pneumatík

Online právna poradňa
Oblasť práva: Správne právo, Trenčín

Otázka: Sused sa mi vyhráža prerezaním pneumatík

Ako mám postupovať, ak mi sused vyhráža, že pretnie pneumatiky na mojom aute, keď stojí toto vozidlo na verejnom priestranstve? Ďakujem.

Odpoveď: Sused sa mi vyhráža prerezaním pneumatík

Dobrý deň.

V danom prípade ide zrejme o priestupok proti občianskemu spolunažívaniu podľa § 49 ods. 1 pís. d) Zákon č. 372/1990 Zb. o priestupkoch. V tomto prípade môžete podať podnet na príslušný obvodný úrad, ktorý danú vec prejedná a v prípade, že zistí, že sa daný skutok stal, môže Vášmu susedovi uložiť pokutu do 99 €. Samotné vyhrážanie sa môže naplniť skutkovu podstatu priestupku a v určitých prípadoch aj dokonca trestného činu v závislosti od spôsobu vyhrážania sa.

Podľa § 49 zákona o priestupkoch - Priestupky proti občianskemu spolunažívaniu:

(1) Priestupku sa dopustí ten, kto

a) inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech,
b) inému z nedbanlivosti ublíži na zdraví,
c) úmyselne uvedie nesprávny alebo neúplný údaj pred štátnym orgánom, pred orgánom obce alebo pred organizáciou za účelom získania neoprávnenej výhody,
d) úmyselne naruší občianske spolunažívanie vyhrážaním ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obvinením z priestupku, schválnosťami alebo iným hrubým správaním
e) od iného násilím sám alebo za pomoci ďalších osôb vymáha majetkové práva alebo práva z nich vyplývajúce, o ktorých sa domnieva, že mu patria bez vykonateľného rozhodnutia príslušného orgánu,
f) napomáha osobnou účasťou násilnému vymáhaniu majetkových práv alebo práv z nich vyplývajúcich, hoci na ich vymáhanie niet vykonateľného rozhodnutia príslušného orgánu.
(2) Za priestupok podľa odseku 1 písm. a) možno uložiť pokutu do 33 eur, za priestupok podľa odseku 1 písm. b) až d) a písm. f) pokutu do 99 eur a za priestupok podľa odseku 1 písm. e) pokutu do 331 eur.