POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Obmedzenie osobnej slobody

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Trenčín

Otázka: Obmedzenie osobnej slobody

Dobrý deň, potreboval by som poradiť s touto situáciou: ako ďalej postupovať, čo by som mal spraviť? Dostal som sa do situácie, že po iba ústnej výmene názorov, ktorej dôvod zatiaľ nebudem upresňovať, ma majiteľ malého obchodu (kde som nájomcom jednej predajne) zamkol, aby som čakal na jeho známeho, ktorý si so mnou chcel "dačo" vybaviť. Na moje výzvy k odomknutiu ma však nepočúval a neuposlúchol, tak som bol nútený zavolať hliadku mestskej polície, ktorá prišla na miesto v priebehu niekoľkých minút. Po príchode mestských policajtov ma majiteľ odomkol, policajti skontrolovali stav a vysporiadali sa s vysvetlením, načo ma majiteľ uzamkol. V rámci toho zaznamenali iba naše čísla občianskych preukazov. Chcel by som sa spýtať, či mám právo tento incident nahlásiť na štátnej polícii za obmedzovanie osobnej slobody, keďže som bol držaný proti vôli? Ako mám postupovať, aby sa takáto situácia znova neopakovala? Ďakujem vopred za odpoveď. S pozdravom.

Odpoveď: Obmedzenie osobnej slobody

Dobrý deň, ďakujeme za Vašu otázku ku ktorej si dovoľujem zaujať nasledovný právny názor.

Podľa ústavy SR sa sloboda pohybu a pobytu zaručuje. Sloboda pohybu a pobytu je jedným základných ľudských práv, pričom osobnou slobodou sa rozumie voľný, ničím neobmedzený pohyb človeka, ktorý sa môže podľa vlastného rozhodnutia zdržiavať na určitom mieste alebo z tohto miesta odísť.

Situácia, ktorá popisujete by podľa môjho názoru mohla napĺňať znaky skutkovej podstaty trestného činu obmedzovania osobnej slobody. Podľa ustanovenia § 183 Trestného zákona, podľa ktorého:

(1) Kto inému bez oprávnenia bráni užívať osobnú slobodu, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky.

(2) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) závažnejším spôsobom konania,

b) z osobitného motívu,

c) ako verejný činiteľ,

d) na chránenej osobe, alebo

e) a spôsobí ním väčšiu škodu.

(3) Odňatím slobody na sedem rokov až dvanásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním ťažkú ujmu na zdraví alebo smrť, alebo

b) a spôsobí ním značnú škodu.

(4) Odňatím slobody na dvanásť rokov až dvadsaťpäť rokov alebo trestom odňatia slobody na doživotie sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním smrť viacerých osôb,

b) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo

c) ako člen nebezpečného zoskupenia.

Osobná sloboda môže byť obmedzená len v presne, zákonom vymedzených prípadoch. Ide napríklad o väzbu, výkon trestu odňatia slobody, zatknutie, zadržanie podozrivej osoby. Zadržať podozrivú osobu možno za podmienok podľa § 85 ods. 2 Trestného poriadku, podľa ktorého:

Osobnú slobodu osoby, ktorá bola pristihnutá pri trestnom čine alebo bezprostredne po ňom, môže obmedziť ktokoľvek, ak je to potrebné na zistenie jej totožnosti, zabránenie úteku, zabezpečenie dôkazov alebo na zabránenie ďalšiemu páchaniu trestnej činnosti. Je však povinný takú osobu bezodkladne odovzdať útvaru Policajného zboru, útvaru Vojenskej polície alebo útvaru Colnej správy.

Za situácie, kedy by Vás dotyčný prichytil pri trestnom čine a zamkol by Vás, by mohlo teoreticky byť považované za zákonné, avšak v tomto momente je to len hypotéza.

Ak dotyčný nemal zákonný dôvod, aby obmedzil Vašu osobnú slobodu, je možné objektívne predpokladať, že sa dopustil trestného činu.

Odporúčam Vám podať na neho trestné oznámenie. Pri jeho formulácii a výrokoch odporúčam vážiť výber slov a rešpektovať prezumpciu neviny. To, či sa skutok stal a či ho spáchal dotyčný bude predmetom dokazovania a vine, či nevine rozhodne až súd. Ak by ste niekoho obvinili a vyšlo by najavo, že ste tak urobili úmyselne s cieľom privodiť mu trestné stíhanie, by ste sa mohli dopustiť trestného činu krivého obvinenia, podľa § 345 Trestného zákona Kto iného lživo obviní z trestného činu v úmysle privodiť jeho trestné stíhanie, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov. Pri podávaní trestného oznámenia je vhodné voliť formulácie ako myslím si, domnievam sa, a pod.

Ustanovenia o podaní trestného oznámenia, resp. o inom podaní obsahuje § 62 Trestného poriadku:

(1) Podanie sa posudzuje vždy podľa obsahu, aj keď je nesprávne označené. Možno ho urobiť písomne, ústne do zápisnice, telegraficky, telefaxom, elektronickými prostriedkami podpísané so zaručeným elektronickým podpisom podľa osobitného zákona alebo bez zaručeného elektronického podpisu. Podanie urobené telegraficky, telefaxom alebo elektronickými prostriedkami bez zaručeného elektronického podpisu treba potvrdiť písomne alebo ústne do zápisnice do troch pracovných dní, inak sa o podaní nekoná.

(2) Ak sa oznámenie o skutočnostiach, že bol spáchaný trestný čin (ďalej len „trestné oznámenie“) podáva ústne, treba oznamovateľa poučiť o zodpovednosti za uvedenie vedome nepravdivých údajov vrátane následkov krivého obvinenia, o možnosti a podmienkach poskytnutia ochrany pred neoprávneným postihom v pracovnoprávnom vzťahu podľa osobitného predpisu a vypočuť o okolnostiach, za ktorých bol čin spáchaný, o osobných pomeroch toho, na koho sa oznámenie podáva, o dôkazoch a výške škody a iných následkoch, ktoré boli spôsobené trestným činom; ak je oznamovateľ súčasne poškodeným alebo jeho splnomocnencom, musí sa vypočuť aj o tom, či žiada, aby súd rozhodol o jeho nároku na náhradu škody v trestnom konaní. Výsluch osoby, ktorá podáva oznámenie, sa má vykonať tak, aby sa získali podklady na ďalšie konanie. Na žiadosť oznamovateľa sa v trestnom oznámení neuvedú údaje o jeho totožnosti. Materiály, ktoré umožňujú zistenie totožnosti takého oznamovateľa, sa ukladajú na prokuratúre. Do spisu sa zakladajú len s jeho súhlasom.

Zhrnutie

Ak Vás dotyčná osoba obmedzila na osobnej slobode bez právneho dôvodu, porušila zákon a základné ľudské právo. To, že ste privolali hliadku polície bolo správne rozhodnutie a odporúčam tak postupovať aj v budúcnosti. Máte možnosť podať trestné oznámenie a orgány činné v trestnom konaní následne tento skutok vyšetria a posúdia. Súd rozhodne, či došlo k spáchaniu trestného činu, či ho spáchala dotyčná osoba a aký trest mu prípadne uloží.