Bez vedomia otca odísť s dieťaťom do zahraničia

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Bez vedomia otca odísť s dieťaťom do zahraničia

Dobrý deň, mám otázku súvisiacu s mojou situáciou. V súčasnosti ešte nemám súdom stanovený žiadny harmonogram stretnutí otca s dcérou. Chcela by som vedieť, či môžem neoznámiť otcovi a odísť s dieťaťom do zahraničia. Plánujem podať žiadosť o zákaz stretávania sa. Momentálne nie je jasné, či a kedy by som mala dieťa otovi odovzdať. Nedávno ho prepustili z väzenia. Dcéra ho nepozná, keďže bol odsúdený za incest, krádež a ohrozenie, pričom bol tiež nariadený protitoxikomanický liečebný proces. Momentálne stále navštevuje psychiatra a liečba pokračuje. Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň.

Odpoveď: Bez vedomia otca odísť s dieťaťom do zahraničia

Dobrý deň,

pokiaľ otec dieťaťa nemá zakázaný styk s dieťaťom, má právo sa s ním stýkať. Rovnako je jeho právom, aby súhlasil s Vašim vycestovaním do zahraničial. Bez vedomia otca odísť s dieťaťom do zahraničia by ste nemali. Vo svojej otázke nepíšete, či chcete odísť do zahraničia s dieťaťom natrvalo alebo len dočasne. Ak ide o dovolenku alebo len krátky pobyt nebude to veľký problém, pokiaľ by ste s dieťaťom odišli do zahraničia. Pokiaľ by to však bolo natrvalo, otec by mohol požadovať, aby sa dieťa vrátilo na územie SR a je vysoký predpoklad, že by bol v konaní úspešný.

Hoci bez vedomia otca odísť s dieťaťom do zahraničia nemôžete, pokiaľ by to bolo iba na krátky čas, súd by ani nestihol vo veci rozhodnúť a už by ste boli späť. Odporúčam Vám čo najskôr podať návrh na súd na zákaz styku. Je veľmi dôležité, aby ste návrh dobre odôvodnili, súd sa bude zaoberať najmä tým, či je dieťa v ohrození a či mu niečo hrozí. Zákaz styku je veľký zásah do rodičovských práv, preto si dajte na návrhu záležať, pretože v konaní nemusíte byť úspešná.