POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Bez vedomia otca odísť s dieťaťom do zahraničia


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Bez vedomia otca odísť s dieťaťom do zahraničia

Dobrý deň, mám otázku súvisiacu s mojou situáciou. V súčasnosti ešte nemám súdom stanovený žiadny harmonogram stretnutí otca s dcérou. Chcela by som vedieť, či môžem neoznámiť otcovi a odísť s dieťaťom do zahraničia. Plánujem podať žiadosť o zákaz stretávania sa. Momentálne nie je jasné, či a kedy by som mala dieťa otovi odovzdať. Nedávno ho prepustili z väzenia. Dcéra ho nepozná, keďže bol odsúdený za incest, krádež a ohrozenie, pričom bol tiež nariadený protitoxikomanický liečebný proces. Momentálne stále navštevuje psychiatra a liečba pokračuje. Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň.

Odpoveď: Bez vedomia otca odísť s dieťaťom do zahraničia

Dobrý deň,

pokiaľ otec dieťaťa nemá zakázaný styk s dieťaťom, má právo sa s ním stýkať. Rovnako je jeho právom, aby súhlasil s Vašim vycestovaním do zahraničial. Bez vedomia otca odísť s dieťaťom do zahraničia by ste nemali. Vo svojej otázke nepíšete, či chcete odísť do zahraničia s dieťaťom natrvalo alebo len dočasne. Ak ide o dovolenku alebo len krátky pobyt nebude to veľký problém, pokiaľ by ste s dieťaťom odišli do zahraničia. Pokiaľ by to však bolo natrvalo, otec by mohol požadovať, aby sa dieťa vrátilo na územie SR a je vysoký predpoklad, že by bol v konaní úspešný.

 

Hoci bez vedomia otca odísť s dieťaťom do zahraničia nemôžete, pokiaľ by to bolo iba na krátky čas, súd by ani nestihol vo veci rozhodnúť a už by ste boli späť. Odporúčam Vám čo najskôr podať návrh na súd na zákaz styku. Je veľmi dôležité, aby ste návrh dobre odôvodnili, súd sa bude zaoberať najmä tým, či je dieťa v ohrození a či mu niečo hrozí. Zákaz styku je veľký zásah do rodičovských práv, preto si dajte na návrhu záležať, pretože v konaní nemusíte byť úspešná.

Trápi vás "Bez vedomia otca odísť s dieťaťom do zahraničia" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Bez vedomia otca odísť s dieťaťom do zahraničia (Rodinné právo)

Čo všetko by mal obsahovať súhlas, aby bol právne správny? Je potrebné overiť podpis u notára len otca alebo aj môj, teda matky? Ďakujem.

Odpoveď: Bez vedomia otca odísť s dieťaťom do zahraničia

(odpoveď odoslaná: 03.10.2018)

Dobrý deň,

zákon výslovne neustanovuje, čo by mal súhlas obsahovať. Odporúčame však, aby obsahoval minimálne osobné údaje Vás ako matky, otca, dieťaťa, v rozsahu meno, priezvisko, dátum narodenia, bydlisko. Ďalej je potrebné formulovať ju tak, že otec súhlasí aby spoločné dieťa (uviesť údaje) sa trvalo vysťahovalo s matkou mimo územia SR, teda do zahraničia. Môžete uviesť aj štát. Potrebné je súhlas podpísať hlavne otcom a pre predídenie pochybností o podpise, by mal byť podpis overený.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Bez vedomia otca odísť s dieťaťom do zahraničia (Rodinné právo)

Dobrý deň. Rada by som sa spýtala na možnosť zverenia dieťaťa do osobitnej starostlivosti a odchodu s ním do zahraničia. Otec dieťaťa sa na výžive nepodieľa a nejaví o dieťa záujem. S partnerom momentálne nespolužijeme a manželský zväzok medzi nami neexistuje, avšak je oficiálne uvedený ako otec dieťaťa. Ďakujem.

Odpoveď: Bez vedomia otca odísť s dieťaťom do zahraničia

(odpoveď odoslaná: 02.10.2018)

Dobrý deň,

skutočnosť, že by ste mali dieťa zverené do Vašej výlučnej osobnej starostlivosti neznamená, že môžete s dieťaťom odísť do zahraničia bez vedomia otca. Musíte disponovať jeho súhlasom. Preto odporúčam vyžiadať si jeho písomný súhlas s tým, že odídete aj s dieťaťom na trvalo do zahraničia (je potrebné určiť krajinu). Ak by vám súhlas odmietol dať, budete musieť podať na súd návrh, aby rozhodol o tom, či nahradí súhlas otca a vysťahovanie povolí, alebo nie. 

Ak by ste odišli bez súhlasu, riskujete to, že otec dieťaťa by mohol žiadať, aby sa dieťa vrátilo a mal by na to aj nárok.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Bez vedomia otca odísť s dieťaťom do zahraničia" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.