Zrušenie rozhodnutia o rozvode

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod,

Otázka: Zrušenie rozhodnutia o rozvode

Pekný deň prajem. Súd nás s manželom rozviedol pred dvoma rokmi. Stále mi však vyhráža a hovorí, že ak bude chcieť, dosiahne zrušenie nášho rozvodu. Je to vôbec možné?

Odpoveď: Zrušenie rozhodnutia o rozvode

Dobrý deň, vzhľadom na časové obdobie, ktoré od rozhodnutia súdu uplynulo, možno toto rozhodnutie považovať za právoplatné (tzv. doložku právoplatnosti si môžete nechať vyznačiť v infocentre súdu, ktorý rozhodnutie vydal). Mám za to, že v danom prípade už nie je možné rozhodnutie zmeniť, resp. súd by dal prednosť právnej istote pred revíziou rozhodnutia. Tomuto nasvedčuje aj nález ÚS SR sp. zn. II. ÚS 398/08, podľa ktorého:

Vzhľadom na unikátnosť právotvorných rozsudkov týkajúcich sa rozvodu manželstva sa v danej veci musí uprednostňovať princíp právnej istoty.