Môže byť exekúciou postihnutá dávka v nezamestnanosti?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Prešov

Otázka: Môže byť exekúciou postihnutá dávka v nezamestnanosti?

Dobrý deň, chcem sa informovať ohľadne nároku na dávku v nezamestnanosti, keďže som mal odpracované štyri roky. Momentálne čakám len na rozhodnutie, avšak pred pár rokmi som sa stal ručiteľom úveru bratovej manželky a ona doteraz nezaplatila celú sumu, iba jej časť. Aktuálne je dlh vymáhaný prostredníctvom exekútora a sociálna poisťovňa ma upozornila, že som tam uvedený ako dlžník - ručiteľ. Mám otázku, či má exekútor právo siahať na dávku, ktorá mi náleží, keďže som úver nevybavoval ja. Prosím o radu, ako mám postupovať v danej situácii. Ďakujem.

Odpoveď: Môže byť exekúciou postihnutá dávka v nezamestnanosti?

Dobrý deň, ručením ste zobrali na seba voči veriteľovi povinnosť, že úver splatíte, ak tak neurobí manželka Vášho brata. K uvedenému ste sa dobrovoľne zaviazali. Aby bolo možné predmetný peňažný záväzok vymáhať v exekučnom konaní, musí existovať exekučný titul, t.j. vykonateľné rozhodnutie, v ktorom ste popri dlžníkovi (manželka Vášho brata) zaviazaný splatiť peňažný dlh. Ak také rozhodnutie existuje, exekútor môže v zmysle § 89 Exekučného poriadku postihnúť aj iné príjmy dlžníka (povinného), medzi ktoré patria aj dávky sociálneho poistenia, teda aj dávka podpory v nezamestnanosti.