Ako postupovať v prípade kúpy auta, ktoré je v exekúcii?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Ako postupovať v prípade kúpy auta, ktoré je v exekúcii?

Dobrý deň, rada by som sa informovala. Kúpili sme auto od muža, ktorý nám dal splnomocnenie na prepis auta. Keď sme prišli na políciu, povedali nám, že auto je v exekúcii. Muž už dostal peniaze. Mohli by ste mi poradiť, ako by sme mali ďalej postupovať? Máme ísť za mužom a požiadať o vrátenie peňazí a vrátiť mu auto? Ak s tým nebude súhlasiť, mali by sme ho nahlásiť? Ďakujem vám za odpoveď.

Odpoveď: Ako postupovať v prípade kúpy auta, ktoré je v exekúcii?

Dobrý deň, podľa § 117 Exekučného poriadku, pri exekúcii, ktorá sa vykonáva predajom hnuteľných vecí (napr. vozidlo), exekútor poverený vykonaním exekúcie zakáže povinnému, aby nakladal s vecami, ktoré spíše. Z uvedeného vyplýva, že osoba, majiteľ vozidla, voči ktorej sa vedie exekúcia, nemôže platne disponovať s vozidlom. Podľa môjho názoru preto kúpna zmluva, ktorú ste uzavreli, trpí vadou neplatnosti pre rozpor so zákonom a teda predávajúci sa na Váš úkor bezdôvodne obohatil. Odporúčam Vám preto vymáhať kúpnu cenu od predávajúceho. V závislosti od konkrétnych okolností predaja vozidla sa predávajúci mohol dopustiť trestného činu Marenia exekučného konania podľa § 243a Trestného zákona alebo Podvodu podľa § 221 Trestného zákona.