Máte
otázku?

Prepis auta a exekútor


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Prepis auta a exekútor

Dobrý deň, potreboval by som poradiť v nasledujúcej veci: Kúpil som auto 22.7.2015. V tento deň som poslal peniaze na účet pána J., ktorý následne poslal peniaze leasingovej spoločnosti. Pán J. ale auto dodnes neodhlásil, navyše od 27.7.2015 je na aute vykonateľská plomba prebiehajúceho exekučného konania na pana J. Môže exekútor vykonať takéto opatrenie na majetok, ktorý bol už odovzdaný? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Prepis auta a exekútor

Dobrý deň, prepis motorového vozidla nie je  podmienkou nadobudnutia vlastníctva k motorovému vozidlu. Hnuteľná vec (motorové vozidlo sa nadobúda odovzdaním, ak sa nedohodnete inak. 

Na to, aby ste zabránili exekúcii Vášho vozidla, je potrebné podať vylučovaciu žalobu. Inak dôjde k predaju vozidla exekútorom.

Trápi vás "Prepis auta a exekútor" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Prepis auta a exekútor (Občianske právo)

Dobrý deň, mám staré auto, ktoré vypovedalo službu, a potrebujem si kúpiť nejaké staršie. Som osobou so zdravotným postihnutím a invalidným dôchodkom, takže som odkázaná na auto. Avšak mám exekúciu a pravidelne ju splácam. Aké možnosti mám v tomto prípade? Za odpoveď ďakujem.

Odpoveď: Prepis auta a exekútor

(odpoveď odoslaná: 22.06.2024)

Dobrý deň,

Podľa právnej úpravy na Slovensku má exekútor právo siahnuť na majetok dlžníka, vrátane motorových vozidiel, ktoré vlastní. V prípade, že je auto nevyhnutné pre výkon vašich základných životných potrieb, odporúčam vám podať návrh na súd, aby exekútor vaše vozidlo vyradil z exekúcie ako vec nevyhnutnú pre váš život v zmysle Exekučného poriadku.

Ak si kúpite nové vozidlo, okamžite informujte exekútora a súd o tom, že vozidlo je pre vás ako zdravotne postihnutého nevyhnutné. Návrh by mal obsahovať doklady potvrdzujúce váš zdravotný stav a skutočnosť, že vozidlo potrebujete napríklad na prepravu k lekárovi.

Dôležité je rýchlo konať a predložiť všetky potrebné doklady, aby sa predišlo tomu, že na vozidlo bude uvalená exekúcia a následne dražba. Ak máte ďalšie otázky alebo potrebujete pripraviť konkrétne dokumenty, odporúčam konzultáciu s advokátom.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Prepis auta a exekútor (Občianske právo)

Dobrý deň,
chcel by som sa opýtať. V mojej rodine máme motorové vozidlo, ktorého vlastníkom je môj brat. Hoci nechce prepísať auto na môj meno, dlhodobo nehradí všetky poplatky spojené s vlastníctvom auta. Ja sa naopak starám o údržbu, platím poistku a opravy. Môj brat toto auto nechce prepísať na mňa a odmieta to. On to ani nemôže platiť, pretože je dlhodobo nezamestnaný. Vidím, že sa jeho situácia nezlepšuje, a preto by som rád previedol toto vozidlo na svoje meno, aby som neprišiel o ne. Mohli by ste mi prosím poradiť, ako prebehuje tento proces? Ako by som mal postupovať alebo ako to zdokladovať, aby auto bolo oficiálne v mojom vlastníctve? Moja obava spočíva v tom, že ak budú na mojom bratovi vymáhané dlhy, môže auto prísť do úvahy ako majetok vhodný k exekúcii. Aj keď je auto staršie, celé roky sa o ne starám a brat zaň neplatí, preto sa pýtam, načo je napísané na neho. Vopred ďakujem.

Odpoveď: Prepis auta a exekútor

(odpoveď odoslaná: 30.11.2022)

Dobrý deň, na Vami položenú otázku uvádzame, že žiadny zákon brata nedonúti, aby prepísal motorové vozidlo na Vás len z dôvodu, že sa o toto motorové vozidlo staráte, finančne zabezpečujete opravy, údržbu, platíte PZP.

Ak Vy sám nie ste vlastníkom motorového vozidla, nie ste ani povinný tieto opravy zabezpečovať po finančnej stránke, čo sa týka aj platenie PZP.

Riešením na Vašej strane, je vyzvať brata, ktorý zrejme aj motorové vozidlo využíva, aby Vám uhradil všetky náklady, ktoré ste do motorového vozidla investovali. Až na základe súdneho rozhodnutia budete môcť následne podať návrh na vykonanie exekúcie, kde mu môže byť predmetné vozidlo predané v dražbe podľa exekučného poriadku.

 


Podotázka: Prepis auta a exekútor (Občianske právo)

Dobrý deň, Som vlastníkom starého automobilu, ktorý je momentálne blokovaný kvôli exekúcii, ktorú splácam. Exekútor mi ho však následne neodblokuje. Počas posledných dvoch rokov sa auto nevyužíva, no napriek tomu som povinná platiť poistenie (PZP). Môj brat má záujem o kúpu tohto auta, avšak nemôže sa prepísať na jeho meno, keďže je stále v exekúcii. Počula som, že je možné vytvoriť zmluvu o užívateľovi vozidla (kde by užívateľom bol môj brat), no mám pochybnosti. Môj významný obavou je, čo by sa stalo, ak by dostal pokutu - musela by som ju platiť ja? Ďalšou otázkou je, čo by nasledovalo, ak by prestal platiť poistenie - je možné v takomto prípade zmeniť meno platcu poistenia v poisťovni? Vopred vám ďakujem za odpoveď. S pozdravom, Martina

Odpoveď: Prepis auta a exekútor

(odpoveď odoslaná: 27.01.2022)

Dobrý deň, postup ako uvádzate v otázke /zmluva o užívateľovi MV/ neodporúčam práve z dôvodov ako uvádzate v otázke /možné pokuty,  vznik škody a podobne/.
Keďže na MV viazne exekučné záložné právo, na dopravnom inšpektoráte MV neprepíšete na brata. Odporúčam, aby ste požiadali súdneho exekútora o súhlas s predajom MV na brata, pričom kúpna cena by bola uhradená na účet súdneho exekútora.

 


Trápi vás "Prepis auta a exekútor" a chcete pomôcť?

Podotázka: Prepis auta a exekútor (Občianske právo)

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Môj švagor má exekúciu a mohla by som prepísať nejaké pozemky z dedičstva na jeho syna, ale povedal mi, že aj na synov majetok môže siahnuť exekútor. Synovec má 15 rokov. Je to pravda? Ako mám postupovať, aby o dedičstvo neprišli deti? Ďakujem.

Odpoveď: Prepis auta a exekútor

(odpoveď odoslaná: 31.07.2015)

Dobrý deň, synovec je úplne iná osoba a syn Vášho švagra nezodpovedá za dlhy svojho otca. Nepríde teda o dedičstvo. AK by mal otec iba dlhy a v prípade, že by zomrel, dlhy neprechádzajú na dediča automaticky. Jeho syn môže odmietnuť dediť a dlhy prejdu na štát. 

Ak je syn mladší ako 18 rokov, prevod musíte nechať schváliť súdom. V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Prepis auta a exekútor" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.