Prepis polovice bytu na blízku osobu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Žilina

Otázka: Prepis polovice bytu na blízku osobu

Dobrý deň, v auguste sme urobili prepis bytu, ktorý patril mojej mame, a to darovacou zmluvou na dve polovice. Teraz ja aj mama vlastníme každá polovicu bytu. Moja sestra teraz chce urobiť prepis bytu, konkrétne maminej polovice, na svoje meno. Môžete nám prosím poradiť, ako má postupovať a aké sú s tým spojené poplatky a postupy?

Odpoveď: Prepis polovice bytu na blízku osobu

Dobrý deň, postup je totožný ako pri prvej darovacej zmluve. Vaša mama ako vlastník podielu vo výške 1/2 na predmetnej nehnuteľnosti darovať svoj podiel svojej druhej dcére. Vzhľadom na to, že ide o blízku osobu, neuplatní sa zákonné predkupné právo druhej spoluvlastníčky a nie je potrebné jej ponúknuť spoluvlastnícky podiel. Následne je potrebné spísať medzi darcom a obdarovaným darovaciu zmluvou, ktorej predmetom bude spoluvlastnícky podiel vo výške 1/2. Podpis darcu musí byť na darovacej zmluve úradne overený. Na základe tejto darovacej zmluvy je potrebné podať návrh na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností (prílohou návrhu musí byť potvrdenie správcu bytu o neexistencii nedoplatku). S podaním návrhu na vklad vzniká povinnosť uhradiť správny poplatok vo výške 66,- €. Po povolení vkladu vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností bude Vaša sestrou druhou spoluvlastníčkou nehnuteľnosti.