Máte
otázku?

Predaj cez internet


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilina

Otázka: Predaj cez internet

Dobrý deň. Mal som inzerát na Bazosi týkajúci sa grafickej karty. Predal som ju bez toho, aby ju kupujúci videl (poslal som ju na dobierku). Doma som s ňou našťastie nemal žiadny problém. Kupujúci mi následne oznámil, že mu grafická karta nefunguje a žiada vrátenie peňazí. Vyhráža sa dokonca políciou. Rád by som sa teda opýtal, ako na tom vlastne som. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Predaj cez internet

Dobrý deň. 

Zaslaním tovaru kupujúcemu a prevzatím tovaru od predávajúceho ste uzatvorili ústnu kúpnu zmluvu, ktorá sa spravuje ustanoveniami § 588 a nasl. Občianskeho zákonníka. 

"Z kúpnej zmluvy vznikne predávajúcemu povinnosť predmet kúpy kupujúcemu odovzdať a kupujúcemu povinnosť predmet kúpy prevziať a zaplatiť zaň predávajúcemu dohodnutú cenu." (§ 588 Občianskeho zákonníka)

"Ak má predávajúci predmet kúpy odoslať na miesto splnenia alebo určenia, platí, že vec bola odovzdaná v čase, keď bola odovzdaná na prepravu, pokiaľ nebolo dohodnuté inak." (§ 594 Občianskeho zákonníka)

Zodpovednosť za vady tovaru

V zmysle § 596 Občianskeho zákonníka "Ak vec má vady, o ktorých predávajúci vie, je povinný kupujúceho pri dojednávaní kúpnej zmluvy na ne upozorniť.

Nie je rozhodujúce, či ide o vady faktické (t.j. napr. vady funkčnosti, akosti a pod.), alebo o vady právne (t.j. vady, ktoré bránia predávajúcemu disponovať vecou, prípadne dispozíciu obmedzujú - napr. obmedzenie prevodu vlastníctva a pod.). 

Vašou jedinou povinnosťou pri predaji grafickej karty bolo upozorniť kupujúceho na vady, o ktorých ste vedeli. Ak grafická karta nemala podľa Vás vady, tak nemáte zodpovednosť za vady, ktoré sa prejavia po predaji tejto grafickej karty. 

"Scudziteľ nezodpovedá za vady ani vtedy, keď sa vec prenecháva tak ako stojí a leží, ibaže nemá vlastnosť, o ktorej scudziteľ vyhlásil, že ju má, alebo ktorú si nadobúdateľ výslovne vymienil." (§ 501 Občianskeho zákonníka). O vadu veci ide aj vtedy, ak predávajúci kupujúceho ubezpečil, že vec má určité vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže ako nepravdivé.

Nároky z vád tovaru

Nároky z vád tovaru upravuje Občiansky zákonník v § 597, ktorý znie:

(1) Ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť.
(2) Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým.

Ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, kupujúci má právo
- žiadať zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady (§ 597 ods. 1),
- odstúpiť od zmluvy, ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou,
- na náhradu nevyhnutných nákladov, ktoré mu vznikli v súvislosti s uplatnením práv zo zodpovednosti za vady,
- na náhradu škody podľa všeobecných ustanovení (§ 600 v spojení s § 420 a nasl.).
 
Ak predávajúci ubezpečil kupujúceho, že vec má určité vlastnosti alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže ako nepravdivé, kupujúci má právo
- odstúpiť od zmluvy, aj keď vec je inak upotrebiteľná (§ 597 ods. 2),
- ak neodstúpi od zmluvy, na zľavu z dojednanej kúpnej ceny zodpovedajúcej povahe a rozsahu vady,
- na náhradu nevyhnutných nákladov, ktoré mu vznikli v súvislosti s uplatnením práv zo zodpovednosti za vady (§ 598),
- na náhradu škody podľa všeobecných ustanovení (§ 600 v spojení s § 420 a nasl.).

Uplatňovanie práv zo zodpovednosti za vady tovaru

"(1) Vady musí kupujúci uplatniť u predávajúceho bez zbytočného odkladu. Práva zo zodpovednosti za vady sa môže kupujúci domáhať na súde, len ak vady vytkol najneskôr do 24 mesiacov od prevzatia veci.
(2) Právo na náhradu nevyhnutných nákladov môže kupujúci uplatniť na súde, len ak náklady predávajúcemu oznámi v lehote uvedenej v odseku 1. " (§599 Občianskeho zákonníka)

Na to, aby sa mohol kupujúci súdnou cestou uplatňovať nároky z vád tovaru, musí vady u predávajúceho uplatniť bez zbytočného odkladu, najneskôr však do 24 mesiacov od prevzatia veci. 

Odstúpenie od zmluvy

Odstúpenie od zmluvy zo strany kupujúceho je jednostranný právny úkon, ktorým sa zmluva zrušuje. Účinky prejavu kupujúceho, ktorým jednostranne zmluvu zrušuje, nastanú okamihom, keď jeho prejav došiel predávajúcemu.

V zmysle § 48 Občianskeho zákonníka "od zmluvy môže účastník odstúpiť, len ak je to v tomto alebo v inom zákone ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté. Odstúpením od zmluvy sa zmluva od začiatku zrušuje, ak nie je právnym predpisom ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak."

Kupujúceho prejav ako jednostranný právny úkon musí pritom spĺňať podmienky uvedené v ustanovení § 35 ods. 1 Občianskeho zákonníka:

"Prejav vôle sa môže urobiť konaním alebo opomenutím; môže sa stať výslovne alebo iným spôsobom nevzbudzujúcim pochybnosti o tom, čo chcel účastník prejaviť."

Trestný čin podvodu

Trestný zákon v § 221 upravuje trestný čin podvodu takto:

"Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky."

V prípade, že by na Vás kupujúci podal na polícií trestné oznámenie, orgány činné v trestnom konaní Vám budú musieť dokázať, že ste už pri predaji mali v úmysle kupujúceho poškodiť tým, že ste mu predali nefunkčnú grafickú kartu. Ak Vám to nepreukážu, tak trestné oznámenie odmietnu. 

Ešte poukazujem na to, že konanie je trestným činom až vtedy, keď výška škody presiahne sumu 266 EUR.

 

Trápi vás "Predaj cez internet" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Predaj cez internet (Občianske právo)

Dobrý deň, asi pred troma týždňami som si kúpil notebook cez Facebook. Dobre som si preveril profil predajcu, či to nie je podvodný, falošný profil. Jednalo sa o ozajstného človeka, ktorý vystupoval pod svojím skutočným menom, má aj podnikateľskú činnosť, reálnu webovú stránku a podobne. Predajca vystupoval veľmi seriózne, no požadoval, aby som mu peniaze poslal dopredu, nakoľko zažil mnoho "nepreberačov". Naozaj sa mi zdal byť veľmi seriózny, tak som mu poslal peniaze, pričom on sľúbil, že mi tovar pošle ihneď na druhý deň. Nestalo sa tak. Nestalo sa tak ani na ten ďalší deň. Následne sa mi predajca ospravedlnil, že je pracovne vyťažený, takže som to chápal. No potom prestal komunikovať a neodpovedal takmer týždeň. Voči tomuto konaniu som sa ohradil a povedal mu, že mi to zaváňa podvodom. Predajca na to zareagoval tak, že mi na e-mail pošle faktúru a následne jej storno a potom mi v zákonnej lehote peniaze vráti. Počkal som ďalší týždeň a zase sa nič nedialo. Tak som mu napísal na jeho firemný e-mail (na Facebooku neodpovedal). On mi odpísal, že pokiaľ ho mienim bombardovať, nudím sa a podobne, tak mám očakávať, že mi budú naučtované "patričné poplatky". Ďalej vravel, že sa situácia rieši a že je to moja vina, lebo som ja vraj z niečoho vycúval a on je veľmi zaneprázdnený a že mám byť rád, že to vôbec ešte má chuť riešiť. Od tejto správy ubehol ďalší týždeň a žiadne peniaze, žiadna akcia od tohto predajcu sa neudiala. Je to už takmer tri týždne, čo som mu poslal 500 €. Je možné, že svoje peniaze získam späť? Viem, že som konal naivne, no mám našu Facebookovú a mailovú konverzáciu a rovnako tak mám aj doklad o platbe. Čo mám prosím Vás robiť? Mám ďalej čakať? Za odpoveď Vám vopred ďakujem. S pozdravom, Š.

Odpoveď: Predaj cez internet

(odpoveď odoslaná: 28.08.2023)

Dobrý deň, odporúčam kontaktovať vašu banku aby požiadala príjemcu platby o jej vrátenie /čísla účtu máte/. Ak príjemca platby dobrovoľne platbu nevráti na základe žiadosti vašej banky, banka vám oznámi meno majiteľa účtu. Majiteľ účtu totiž nemusí byť totožný s osobou, s ktorou ste vy komunikovali.  Následne zrejme budete musieť podať žalobu na súd na základe podkladov banky . oznámia vám meno majiteľa účtu.

Príjemca platby vám nemôže účtovať žiadne poplatky.

Od predávajúceho radšej nič nepreberajte, lebo zrejme ide o podvod.

V prípade problémov a záujmu z vašej strany môžete kontaktovať našu AK.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Predaj cez internet (Občianske právo)

Dobrý deň, Cez internet som objednala tovar so zľavou a zaplatila som cenu vopred. Predajca mi následne zaslal e-mail s potvrdením, že moja objednávka bola prijatá. Po 14 dňoch mi však prišiel e-mail s informáciou, že sa tovar z mojej objednávky nepodarilo dohľadať a už ho nie je možné ani objednať. Navrhla som predajcovi, aby mi namiesto toho zaslal deky od toho istého výrobcu a v rovnakej farbe ako pôvodne objednaný tovar, a to za už zaplatenú cenu. Predávajúci však nesúhlasil a požadoval doplatok k cene, ktorá bola vyššia ako pôvodná. Chcela by som vedieť, či je postup predávajúceho správny a aké mám práva ako kupujúci v tomto prípade. Ďakujem.

Odpoveď: Predaj cez internet

(odpoveď odoslaná: 21.12.2022)

Dobrý deň,
v tomto prípade je Vám predávajúci povinný vrátiť zaplatenú kúpnu cenu, ak tovar, ktorý ste si objednali nie je schopný dodať, nakoľko nie je schopný splniť si svoju zmluvnú povinnosť. Čo sa týka Vášho návrhu, aby Vám zaslal predávajúci iný tovar (deky od toho istého výrobcu v rovnakej farbe), tak v tomto prípade ide už o návrh na uzavretie novej kúpnej zmluvy a preto predávajúci nemá povinnosť Vám daný tovar poskytnúť za cenu, ktorá bola určená v predošlej zmluve, kde bol predmetom zmluvy iný tovar než teraz. Ak predávajúci nesúhlasí s uvedeným návrhom a ani Vy s ním požadovanou kúpnou cenou, tak požadujte vrátenie už zaplatenej kúpnej ceny z titulu bezdôvodného obohatenia podľa ust. § 451 ods. 2 :

Bezdôvodným obohatením je majetkový prospech získaný plnením bez právneho dôvodu, plnením z neplatného právneho úkonu alebo plnením z právneho dôvodu, ktorý odpadol, ako aj majetkový prospech získaný z nepoctivých zdrojov.

 


Podotázka: Predaj cez internet (Občianske právo)

Dobrý deň, nedávno som narazil na inzerát určitej dámy, ktorá predávala Apple MT cez Facebook. Dohodli sme sa, že mi pošle číslo svojho účtu, na ktorý jej mám zaslať peniaze. Po tom, ako som jej peniaze poslal, som sa s ňou skontaktoval, aby som zistil, či peniaze dorazili. Tvrdila, že nie a poslala mi svoje účtové číslo znovu na overenie. Vtedy som zistil, že číslo účtu, na ktoré som poslal peniaze, je nesprávne. Takže som poslal peniaze neznámej osobe. Chcel by som vedieť, čo mám robiť ďalej. Už som kontaktoval svoju banku a požiadal o storno platby, ale zatiaľ bez úspechu. Ďakujem, Slávka

Odpoveď: Predaj cez internet

(odpoveď odoslaná: 08.01.2022)

Dobrý deň, na Vami položenú otázku uvádzame nasledovné :

Otázkou je, či predávajúca uviedla číslo bankového spojenia správne a len Vy ste sa pomýlili pri zadaní prevodného príkazu v jednotlivej číslici. Ak by to bolo takto, potom treba reklamovať úhradu v banke, lebo peniaze už odisšli na účet príjemcu. Banka v tomto prípade kontaktuje príjemcu platby a požiada o vrátenie sumy. Ak by k vráteniu peňazí nedošlo, potom banka Vám oznámi osobné údaje príjemcu a vec budete musieť riešiť Vy, či už mimisúdne alebo cestou súdu.

V našej poradni máme pomerne veľa otázok na podobnú problematiku a preto neodporúčame nákup tovaru touto formou cez FB, napviac pri platbe vopred, ale radšej vyhľadať výrobok v overenom eshope.

V prípade záujmu kontaktujte našu advokátsku kanceláriu.


Trápi vás "Predaj cez internet" a chcete pomôcť?

Podotázka: Predaj cez internet (Občianske právo)

Je možné hromadne nakúpiť nejaký tovar z Číny a následne ho predávať v inom obchode za vyššiu cenu? Je to možné bez problémov?

Odpoveď: Predaj cez internet

(odpoveď odoslaná: 19.07.2018)

Dobrý deň,

vylúčené, ani zakázané takéto konanie nie je, avšak treba mať na pamäti, že predávať takto tovar za účelom dosiahnutia zisku je podnikaním a to je možné realizovať len s príslušným oprávnením o živnostenskom oprávnení. Inak by ste sa mohli dopustiť neoprávneného podnikania, čo je trestný čin.


Podotázka: Predaj cez internet (Občianske právo)

Dobrý deň, predávajúci má u výrobku nesprávne uvedenú, samozrejme nízku, cenu. Potvrdenie objednávky mi prišlo s touto cenou, ale predávajúci mi na druhý deň napísal, že cena bola nesprávne uvedená. Je povinný mi výrobok predať za cenu, ktorú mám uvedenú v potvrdení objednávky? Ďakujem pekne.

Odpoveď: Predaj cez internet

(odpoveď odoslaná: 13.06.2018)

Dobrý deň. Vychádzajúc z informácií v zadanej otázke som toho názoru, že predávajúci je povinný predať Vám výrobok za cenu, ktorá je uvedená v potvrdení objednávky. Zmluva v zásade predstavuje dva obsahovo zhodné jednostranné adresované právne úkony - tzv. ofertu a akceptáciu, ktoré spolu tvoria dvojstranný právny úkon. Mám za to, že potvrdením objednávky zo strany predávajúceho došlo k uzavretiu kúpnej zmluvy, pričom ste mali jasne dohodnutú a vzájomne odsúhlasenú kúpnu cenu a aj predmet kúpy.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Predaj cez internet (Občianske právo)

Dobrý deň. Som dôchodca a doma vyrábam fujary a píšťalky. Predaj týchto výrobkov uskutočňujem cez internet aj do zahraničia. Mohli by ste mi, prosím, povedať, ktoré predpisy sa vzťahujú na vykonávanú činnosť, týkajúce sa platenia daní? Existuje nejaká hranica príjmu za rok, od ktorej sa nemusím nikde evidovať? Nejedná sa o sériovú výrobu, ale o kusovú výrobu – každý výrobok je jedinečný. Rád by som vedel, aké predpisy platia pri predaji na Slovensku. Existujú nejaké obmedzenia týkajúce sa predaja týchto výrobkov? Ďakujem.

Odpoveď: Predaj cez internet

(odpoveď odoslaná: 26.11.2016)

Dobrý deň. Fujary a píšťalky sa považujú za hudobné nástroje. Pokiaľ tieto fujary vyrábate a následne predávate v zmysle živnostenského zákona je táto činnosť považovaná za živnosť a musíte mať živnostenské oprávnenie nielen na ich výrobu ale aj na ich predaj. Jedná sa o voľné živnosti a o ich vybavenie je potrebné požiadať živnostenský úrad. Pokiaľ živnosti ohlásite a živnostenský úrad Vám vydá rozhodnutie a pridelí Vám IČO automaticky sa považujete za podnikateľa a vzťahujú sa na Vás aj daňové zákony najmä zákon o dani z príjmov. Ste povinný sa dokonca registrovať na daňovom úrade a požiadať o DIČ. Z príjmu, ktorý dosiahnete budete musieť platiť nielen daň na základe daňového priznania, ale aj sociálne a zdravotné odvody. Po získaní živnostenského oprávnenia ste povinný sa registrovať aj v Sociálnej poisťovni a v zdravotnej poisťovni. Daň a odvody budete však platiť až v roku, ktorý nasleduje po roku v ktorom ste podnikali a to na základe výsledkov podaného daňového priznania. Odporúčam Vám informovať sa na presnejšie podmienky priamo na živnostenskom úrade v mieste Vášho trvalého bydliska poskytnú Vám všetky potrebné informácie a pomôžu Vám zároveň získať živnostenské oprávnenie. Neoprávnené podnikanie, t.j. podnikanie bez oprávnenia je trestný čin.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Predaj cez internet" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.