Máte
otázku?

Storno poplatok za nákup cez internet


Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Bratislava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Storno poplatok za nákup cez internet

Dobrý deň, prostrednìctvom internetového obchodu som si objednala tovar. Pri objednávke som poprosila o dodanie do dvoch dni. Mailom mi prislo okamžité potvrdenie objednávky, ale žiadne vyjadrenie ohľadom dodacej lehoty, ani nasledujùci deň. Kvôli tomu som využila ponuku iného obchodu. Na tretí deň ma majiteľ prvého e shopu kontaktoval s tým, že bol na dovolenke a nemohol dodať tovar do mnou požadovanej lehoty. Počas telefonátu som ho poprosila o stornovanie objednávky, aby mu nevznikol náklad na jej prepravu. Na štvrtý deň mi pán majiteĺ mailom oznámil, že pri stornovaní sa platí 10% z ceny tovaru, pričom to nie je uvedené na stránke. Má tam odvolanie na občiansky zákonník na kúpno-predajnú zmluvu. Som povinná stornovacì poplatok uhradiť? Nerada by som sa nechala oklamať. Ďakujem za odpoveď. Dovidenia

Odpoveď: Storno poplatok za nákup cez internet

Dobrý deň, ak ide o kúpu bežného tovaru (teda nejde o tovar na zakázku - napríklad vyšitie špeciálneho loga, vec "na mieru" alebo iné), tak v prípade kupovania tovaru cez internet, predajca nemôže požadovať stornopoplatky. Vo svojej otázke nepíšete o aký tovar ide.  Aj keby to mal uvedené na stránke v podmienkach, tak aj tak by ich nemohol požadovať, pretože v tejto časti by boli podmienky neplatné pre rozpor so zákonom.

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Storno poplatok za nákup cez internet (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, je záujemca, čo si odo mňa cez internet kúpil produkt - notebook v hodnote 50 e. Ja som už zaplatil poštovné 5e, takže spolu 55e. Kupujúci vravel, že preberie hneď ako notebook dorazí. Ale na 2. deň som pozrel na sledovanie zásielok, že si dal na svoju žiadosť zásielku odložiť, že prevezme neskôr. Notebook si neprevzal ani v ten sľúbený čas a doteraz je na jeho poste odložený a na e-maily už neodpovedá. Ako ho prinútiť alebo sa domáhať pri neprebratí, preplateniu poštovného aj vratenia poštovného? Ďakujem.

Odpoveď: Storno poplatok za nákup cez internet

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 07.03.2017)

Dobrý deň, v tomto prípade je rozhodujúcim obsah kúpnej zmluvy, na ktorom ste sa s kupujúcim dohodli, a to najmä v časti miesta splnenia a náhrady za prepravné náklady. Podľa § 567 ods. 1 Občianskeho zákonníka (OZ), dlh sa plní na mieste určenom dohodou účastníkov. V zmysle § 593 OZ, ak nie je dohodnuté inak, znáša náklady spojené s odovzdaním predmetu kúpy, najmä náklady merania, váženia a balenia, predávajúci a náklady spojené s prevzatím kupujúci; ak sa vec odosiela na miesto, ktoré nie je miestom splnenia, znáša náklady odoslania kupujúci. Ak ste sa teda dohodli, že notebook odošlete do miesta bydliska kupujúceho s tým, že ten hradí aj náklady na prepravu, je kupujúci povinný dodržať podmienky kúpnej zmluvy. V opačnom prípade ste oprávnený domáhať sa, aby kupujúci objednanú vec prevzal a zaplatil Vám dohodnutú cenu, a to prípadne aj súdnou cestou. V súdnom konaní však nesiete dôkazné bremeno, t.j. máte povinnosť preukázať obsah dojednanej kúpnej zmluvy a to aj v časti náhrady nákladov za prepravu tovaru. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Storno poplatok za nákup cez internet (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, s manželkou sme boli na umelé oplodnenie v lete 2014. Na rok sme mali zmrazenie zaplatené a povedali, že sa nám potom ozvú. Teraz nám poslali list, v ktorom nás žiadajú spätne zaplatiť poplatok. Je to na základe tejto vety, ktorá je v zmluve : " podpísaním tohto prehlásenia berieme na vedomie, že po uplynutí dohodnutej skladovacej doby 1 roka, pokiaľ do tejto doby nepožiadame o jej predĺženie a nezaplatíme poplatok podľa cenníka výkonov, postupujeme všetky práva a povinnosti súvisiace s uskladnením a nakladaním embryí na Sanatórium pre liečbu neplodnosti. " Je to možné vymáhať spätne od nás na základe tohto bodu? Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Storno poplatok za nákup cez internet

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 04.03.2017)

Dobrý deň, ak ste obe zmluvné strany súhlasili s tým, že všetky práva a povinnosti sa po roku prevedú na Sanatórium, ak nepožiadate o predĺženie, potom nemajú právo od vás žiadať poplatok. Z obsahu Vášho mailu vyplýva, že ste uzatvorili dohodu len na určité obdobie, tým pádom nemáte prečo platit za ďalšie obdobie.

Podľa toho, čo ste napísali ste mali dohodu o skladovaní embryí len na 1 rok. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Storno poplatok za nákup cez internet" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku