Odpoveď: Predaj cez internet
Dobrý deň.
Zaslaním tovaru kupujúcemu a prevzatím tovaru od predávajúceho ste uzatvorili ústnu kúpnu zmluvu, ktorá sa spravuje ustanoveniami § 588 a nasl. Občianskeho zákonníka.
"Z kúpnej zmluvy vznikne predávajúcemu povinnosť predmet kúpy kupujúcemu odovzdať a kupujúcemu povinnosť predmet kúpy prevziať a zaplatiť zaň predávajúcemu dohodnutú cenu." (§ 588 Občianskeho zákonníka)
"Ak má predávajúci predmet kúpy odoslať na miesto splnenia alebo určenia, platí, že vec bola odovzdaná v čase, keď bola odovzdaná na prepravu, pokiaľ nebolo dohodnuté inak." (§ 594 Občianskeho zákonníka)
Zodpovednosť za vady tovaru
V zmysle § 596 Občianskeho zákonníka "Ak vec má vady, o ktorých predávajúci vie, je povinný kupujúceho pri dojednávaní kúpnej zmluvy na ne upozorniť."
Nie je rozhodujúce, či ide o vady faktické (t.j. napr. vady funkčnosti, akosti a pod.), alebo o vady právne (t.j. vady, ktoré bránia predávajúcemu disponovať vecou, prípadne dispozíciu obmedzujú - napr. obmedzenie prevodu vlastníctva a pod.).
Vašou jedinou povinnosťou pri predaji grafickej karty bolo upozorniť kupujúceho na vady, o ktorých ste vedeli. Ak grafická karta nemala podľa Vás vady, tak nemáte zodpovednosť za vady, ktoré sa prejavia po predaji tejto grafickej karty.
"Scudziteľ nezodpovedá za vady ani vtedy, keď sa vec prenecháva tak ako stojí a leží, ibaže nemá vlastnosť, o ktorej scudziteľ vyhlásil, že ju má, alebo ktorú si nadobúdateľ výslovne vymienil." (§ 501 Občianskeho zákonníka). O vadu veci ide aj vtedy, ak predávajúci kupujúceho ubezpečil, že vec má určité vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže ako nepravdivé.
Nároky z vád tovaru
Nároky z vád tovaru upravuje Občiansky zákonník v § 597, ktorý znie:
(1) Ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť.
(2) Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým.
Ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, kupujúci má právo
- žiadať zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady (§ 597 ods. 1),
- odstúpiť od zmluvy, ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou,
- na náhradu nevyhnutných nákladov, ktoré mu vznikli v súvislosti s uplatnením práv zo zodpovednosti za vady,
- na náhradu škody podľa všeobecných ustanovení (§ 600 v spojení s § 420 a nasl.).
Ak predávajúci ubezpečil kupujúceho, že vec má určité vlastnosti alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže ako nepravdivé, kupujúci má právo
- odstúpiť od zmluvy, aj keď vec je inak upotrebiteľná (§ 597 ods. 2),
- ak neodstúpi od zmluvy, na zľavu z dojednanej kúpnej ceny zodpovedajúcej povahe a rozsahu vady,
- na náhradu nevyhnutných nákladov, ktoré mu vznikli v súvislosti s uplatnením práv zo zodpovednosti za vady (§ 598),
- na náhradu škody podľa všeobecných ustanovení (§ 600 v spojení s § 420 a nasl.).
Uplatňovanie práv zo zodpovednosti za vady tovaru
"(1) Vady musí kupujúci uplatniť u predávajúceho bez zbytočného odkladu. Práva zo zodpovednosti za vady sa môže kupujúci domáhať na súde, len ak vady vytkol najneskôr do 24 mesiacov od prevzatia veci.
(2) Právo na náhradu nevyhnutných nákladov môže kupujúci uplatniť na súde, len ak náklady predávajúcemu oznámi v lehote uvedenej v odseku 1. " (§599 Občianskeho zákonníka)
Na to, aby sa mohol kupujúci súdnou cestou uplatňovať nároky z vád tovaru, musí vady u predávajúceho uplatniť bez zbytočného odkladu, najneskôr však do 24 mesiacov od prevzatia veci.
Odstúpenie od zmluvy
Odstúpenie od zmluvy zo strany kupujúceho je jednostranný právny úkon, ktorým sa zmluva zrušuje. Účinky prejavu kupujúceho, ktorým jednostranne zmluvu zrušuje, nastanú okamihom, keď jeho prejav došiel predávajúcemu.
V zmysle § 48 Občianskeho zákonníka "od zmluvy môže účastník odstúpiť, len ak je to v tomto alebo v inom zákone ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté. Odstúpením od zmluvy sa zmluva od začiatku zrušuje, ak nie je právnym predpisom ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak."
Kupujúceho prejav ako jednostranný právny úkon musí pritom spĺňať podmienky uvedené v ustanovení § 35 ods. 1 Občianskeho zákonníka:
"Prejav vôle sa môže urobiť konaním alebo opomenutím; môže sa stať výslovne alebo iným spôsobom nevzbudzujúcim pochybnosti o tom, čo chcel účastník prejaviť."
Trestný čin podvodu
Trestný zákon v § 221 upravuje trestný čin podvodu takto:
"Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky."
V prípade, že by na Vás kupujúci podal na polícií trestné oznámenie, orgány činné v trestnom konaní Vám budú musieť dokázať, že ste už pri predaji mali v úmysle kupujúceho poškodiť tým, že ste mu predali nefunkčnú grafickú kartu. Ak Vám to nepreukážu, tak trestné oznámenie odmietnu.
Ešte poukazujem na to, že konanie je trestným činom až vtedy, keď výška škody presiahne sumu 266 EUR.