Predaj casti podniku aj so zamestnancami

Online právna poradňa
Oblasť práva: Nitra

Otázka: Predaj casti podniku aj so zamestnancami

Dobrý deň, prosím o informáciu. Pracujem u zamestnávateľa už viac ako 30 rokov. Teraz sa chystá predaj časti podniku spolu so zamestnancami, teda aj so mnou. Keďže už spĺňam podmienky pre nástup do predčasného dôchodku, nemám záujem prejsť, hoci so všetkými právami a povinnosťami, k novému zamestnávateľovi. Pri pôvodnom zamestnávateľovi moje pracovné miesto zanikne a pravdepodobne by som mala podobnú pracovnú náplň ako doteraz u nového majiteľa. To znamená, že moje pracovné podmienky by sa u nového zamestnávateľa nezmenili. Mám nejakú možnosť domáhať sa ukončenia pracovného pomeru u pôvodného zamestnávateľa tak, aby som neprišla o všetky benefity vyplývajúce z dlhodobého zamestnania, napríklad odstupné? Môžem ako jeden z mnohých radových zamestnancov nesúhlasiť s preradením k novému zamestnávateľovi tak, aby som neprišla o odstupné? Ak je to možné, prosím o radu, ako postupovať.

Odpoveď: Predaj casti podniku aj so zamestnancami

Dobrý deň,

právna úprava prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov je predmetom úpravy ust. § 27 a nasl. Zákonníka práce. V zásade platí, že ak zanikne zamestnávateľ, ktorý má právneho nástupcu, prechádzajú práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov na tohto nástupcu. Zákon v ust. § 29a umožňuje zamestnancovi, ktorý nechce pracovať pre nového zamestnávateľa, skončiť pracovný pomer a to dohodou podľa § 63 ods. 1 písm. b) ku dňu prevodu, avšak iba v tom prípade, ak sa zamestnancovi prevodom majú zásadne zmeniť pracovné podmienky a zamestnanec s ich zmenou nesúhlasí.

Vychádzajúc z toho, čo ste uviedli, by bolo obtiažne na preukazovanie, či sa Vám tieto pracovné podmienky zásadne zmenili. Zákonník práce ani judikatúra nepodáva bližší výklad tohto pojmu. Vychádzajúc z judikatúry SD EÚ, za zásadnú zmenu pracovných podmienok treba považovať aj nepodstatné zmeny podstatných náležitosti pracovnej zmluvy. Ak by ste vedeli túto skutočnosť preukázať, môžete uplatniť ust. § 29a Zákonníka práce a pracovný pomer skončiť z dôvodu nesúhlasu so zmenou pracovných podmienok. Na odstupné by ste v tomto prípade mali nárok podľa § 76 ods. 2 písm. e) až vo výške päťnásobku Vášho priemerného mesačného zárobku.

Ak by ste však nesúhlasili so zmenou pracovných podmienok bez toho, aby sa Vám podstate zmenili pracovné podmienky, zamestnávateľ môže voči Vám uplatniť výpoveď z tzv. organizačných dôvodov. Ak by k tomu došlo, nárok na odstupné by ste stále mali, avšak iba vo výške štvornásobku Vášho priemerného mesačného zárobku. Z uvedeného vyplýva, že v prípade, ak viete preukázať podstatnú zmenu pracovných podmienok, je pre Vás výhodnejšie postupovať podľa § 29a Zákonníka práce a vyjadriť Váš výslovný nesúhlas. Ak ale by nešlo o podstatnú zmenu pracovných podmienok, vystavili by ste sa riziku neplatného skončenia pracovného pomeru. Okrem doposiaľ uvedeného, stále môžete skončiť pracovný pomer, pričom ak by ste skončili pracovný pomer Vy ako zamestnanec výpoveďou, nárok na odstupné by Vám vôbec nevznikol. Ak by sa Vám podarilo skončiť pracovný pomer dohodou so zamestnávateľom, odporúčam Vám uzavrieť ju písomne aj s uvedením organizačného dôvodu (§ 63 ods. 1 písm. a) alebo b), pretože v tomto prípade by ste mali nárok na odstupné tiež vo výške podľa § 76 ods. 2 písm. e) Zákonníka práce.