Práca počas sviatkov

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Práca počas sviatkov

Môže zamestnávateľ obísť zákon o zákaze maloobchodného predaja tým, že usporiada deň otvorených dverí, kde sa tovar nebude predávať, ale len prezentovať, a následne zmluvy bude uzatvárať živnostník?

Odpoveď: Práca počas sviatkov

Dobrý deň, Zákonník práce v novelizovanom ustanovení § 94 ods. 5 hovorí nielen o zákaze práce, ktorá vedie k predaju tovaru konečnému spotrebiteľovi, ale aj s tým spojených prác. Toto ustanovenie je ešte veľmi čerstvé a takéto špecifické prípady sa vykryštalizujú až praxou. Mám však za to, že konanie Vášho zamestnávateľa obchádza účel tohto zákonného ustanovenia a preto by malo byť podľa môjho právneho názoru posúdené ako protiprávne. Za porušenie týchto zákazov sú pripravené vysoké peňažné pokuty. Ak máte podozrenie, že Váš zamestnávateľ porušil toto zákonné ustanovenie, môžete podať podnet na inšpektoráte práce.