POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Hmotná zodpovednosť brigádnika

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Trenčín

Otázka: Hmotná zodpovednosť brigádnika

Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať, ako to je s hmotnou zodpovednosťou za peniaze, ktoré chýbajú v tržbe, v prípade, že som študent a pracujem v bare. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Hmotná zodpovednosť brigádnika

Dobrý deň,

dohoda o hmotnej zodpovednosti zamestnanca, ktorý pracuje na základe dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru (teda aj dohody o brigádnickej práci študenta) nie je vylúčená. Podmienka je, aby ste mali viac ako 18 rokov a bola uzavretá písomne. Pokiaľ je medzi Vami uzavretá platná dohoda o hmotnej zodpovednosti, platí tu zodpovednosť zamestnanca za škodu s prezumpciou viny. To znamená, že zamestnávateľ Vám vznik škody nemusí preukazovať. Ste to práve Vy, kto by musel preukázať, že splnil všetky povinnosti a škodu nezavinil a že schodok vznikol konaním inej osoby. Podľa Zákonníka práce sa zamestnanec zbaví zodpovednosti celkom alebo sčasti, ak preukáže, že schodok vznikol celkom alebo sčasti bez jeho zavinenia.