Máte
otázku?

Prechod vyživovacej povinnosti medzi ostatnými príbuznými


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo,

Otázka: Prechod vyživovacej povinnosti medzi ostatnými príbuznými

Chcela by som sa spýtať, kedy prechádza vyživovacia povinnosť medzi príbuznými, napríklad na starých rodičov? Som sama a mám dve deti, no nemám žiadne peniaze. Rodičia môjho zosnulého manžela, teda starí rodičia mojich detí, s nami nekomunikujú. Aj keď majú veľký majetok, deťom nič nedali. Ako je to s prechodom vyživovacej povinnosti na ostatné príbuzné osoby?

Odpoveď: Prechod vyživovacej povinnosti medzi ostatnými príbuznými

Dobrý deň,

predpokladám, že máte na mysli vyživovaciu povinnosť medzi ostatnými príbuznými v zmysle § 68 a nasl. ZR. V zmysle judikatúry uvedená vyživovacia povinnosť prechádza na vzdialenejších príbuzných, ak túto povinnosť nemôžu plniť bližší príbuzní alebo ak plnenie vyživovacej povinnosti nemožno od týchto bližších príbuzných vymáhať.

Podľa R 66/1971:

 

Vzdialenejší príbuzný majú vyživovaciu povinnosť v zmysle ustanovenia § 88 ZR (teraz § 68) nielen vtedy, ak túto povinnosť nemôžu plniť bližší príbuzní vzhľadom na ich schopnosti a možnosti (§ 96 ZR; teraz § 75), ale aj vtedy, ak plnenie vyživovacej povinnosti nemožno od týchto bližších príbuzných vymáhať.

Trápi vás "Prechod vyživovacej povinnosti medzi ostatnými príbuznými" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Prechod vyživovacej povinnosti medzi ostatnými príbuznými (Rodinné právo)

Dobrý deň, ďakujem Vám za odpoveď. S jeho príbuznými sa už musíme vysporiadať doma. Bolo nám oznámené, že im poslali výzvu na uhradu za ich brata a nás oslobodili od platenia. Ďakujem.

Odpoveď: Prechod vyživovacej povinnosti medzi ostatnými príbuznými

(odpoveď odoslaná: 01.08.2015)

Prosím.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Prechod vyživovacej povinnosti medzi ostatnými príbuznými" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka
Text zprávy
Moje zprava