Prechod vyživovacej povinnosti medzi ostatnými príbuznými

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo,

Otázka: Prechod vyživovacej povinnosti medzi ostatnými príbuznými

Chcela by som sa spýtať, kedy prechádza vyživovacia povinnosť medzi príbuznými, napríklad na starých rodičov? Som sama a mám dve deti, no nemám žiadne peniaze. Rodičia môjho zosnulého manžela, teda starí rodičia mojich detí, s nami nekomunikujú. Aj keď majú veľký majetok, deťom nič nedali. Ako je to s prechodom vyživovacej povinnosti na ostatné príbuzné osoby?

Odpoveď: Prechod vyživovacej povinnosti medzi ostatnými príbuznými

Dobrý deň,

predpokladám, že máte na mysli vyživovaciu povinnosť medzi ostatnými príbuznými v zmysle § 68 a nasl. ZR. V zmysle judikatúry uvedená vyživovacia povinnosť prechádza na vzdialenejších príbuzných, ak túto povinnosť nemôžu plniť bližší príbuzní alebo ak plnenie vyživovacej povinnosti nemožno od týchto bližších príbuzných vymáhať.

Podľa R 66/1971:

Vzdialenejší príbuzný majú vyživovaciu povinnosť v zmysle ustanovenia § 88 ZR (teraz § 68) nielen vtedy, ak túto povinnosť nemôžu plniť bližší príbuzní vzhľadom na ich schopnosti a možnosti (§ 96 ZR; teraz § 75), ale aj vtedy, ak plnenie vyživovacej povinnosti nemožno od týchto bližších príbuzných vymáhať.