Môžem ako študent pracovať v trvalom pracovnom pomere?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Môžem ako študent pracovať v trvalom pracovnom pomere?

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či ako denný študent vysokej školy môžem pracovať na základe trvaloplavého pracovného pomeru alebo na základe dohody, pričom nejde o brigádu. Prípadne by ma zaujímalo, ktorá z týchto možností je pre mňa ako študenta výhodnejšia. Ďakujem.

Odpoveď: Môžem ako študent pracovať v trvalom pracovnom pomere?

Dobrý deň, štúdium na vysokej škole nie je prekážka na to, aby ste mohli uzatvoriť pracovný pomer, ak Vám to Vaše štúdium z časových dôvodov umožňuje. Zamestnávateľ totiž môže so zamestnancom dohodnúť v pracovnej zmluve aj kratší pracovný čas, ako je ustanovený týždenný pracovný čas, pričom kratší pracovný čas nemusí byť rozvrhnutý na všetky pracovné dni. S pohľadu dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, je dohoda o brigádnickej práci študenta oproti ostatným druhom dohôd výhodnejšia už len v tom, že umožňuje vykonávať prácu až v rozsahu 20 hodín týždenne, čo je nepomerne viac ako pri ostatných "dohodách".