Máte
otázku?

Doživotné právo užívania bytu


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Košice

Otázka: Doživotné právo užívania bytu

Dobrý večer, mám otázku ohľadom dedičstva. Moja mama umrela pred šiestimi rokmi a môj otčim získal doživotné právo užívať náš byt. Znamená to, že ho nemôžem predať? On sa o byt nestará, všade je špina a susedia sa obávajú možných chorôb. Zanedbáva údržbu a platby za byt a je často opitý. Je dôchodca a nepracuje. Ako môžem postupovať, aby som ho odtiaľ dostal bez porušenia zákonov? Je možné predať byt a vyplatiť ho? Ak áno, koľko by to stálo? Nerád by som sa s ním zaoberal dlhodobo.

Odpoveď: Doživotné právo užívania bytu

 

 

Dobrý deň,

ďakujeme za otázku,

Základná právna úprava úprava predmetnej problematiky je upravená v ust. zákona Obč. zákonnníka. 


1./ V otázke neuvádzate na základe akého právneho titulu  mal otčim zriadené právo doživotného užívania a bývania v uvedenej nehnuteľnosti , prípadne jeho rozsah, a tiež to kto je vlastníkom predmetnej nehnuteľnosti, ako aj to či vecné bremeno je zapísané v katastri nehnuteľnosti.
Budeme preto vychádzať z toho, že vlastníkom nehnuteľnosti ste Vy a Váš otčim môže doživotne užívať celú nehnuteľnosť.

2./  Podľa ust. § 151n/ a nasl.  Obč. zákonníka  platí :

"Vecné bremená obmedzujú vlastníka nehnuteľnej veci v prospech niekoho iného tak, že je povinný niečo trpieť, niečoho sa zdržať alebo niečo konať. Práva zodpovedajúce vecným bremenám sú spojené buď s vlastníctvom určitej nehnuteľnosti, alebo patria určitej osobe.
Vecné bremená spojené s vlastníctvom nehnuteľnosti prechádzajú s vlastníctvom veci na nadobúdateľa.
Pokiaľ sa účastníci nedohodli inak, je ten, kto je na základe práva zodpovedajúceho vecnému bremenu oprávnený užívať cudziu vec, povinný znášať primerane náklady na jej zachovanie a opravy; ak však vec užíva aj jej vlastník, je povinný tieto náklady znášať podľa miery spoluužívania.

Vecné bremená vznikajú písomnou zmluvou, na základe závetu v spojení s výsledkami konania o dedičstve, schválenou dohodou dedičov, rozhodnutím príslušného orgánu alebo zo zákona. Právo zodpovedajúce vecnému bremenu možno nadobudnúť tiež výkonom práva (vydržaním); ustanovenia § 134 tu platia obdobne. Na nadobudnutie práva zodpovedajúceho vecným bremenám je potrebný vklad do katastra nehnuteľností.
Zmluvou môže zriadiť vecné bremeno vlastník nehnuteľnosti, pokiaľ osobitný zákon nedáva toto právo aj ďalším osobám.
Ak nie je vlastník stavby zároveň vlastníkom priľahlého pozemku a prístup vlastníka k stavbe nemožno zabezpečiť inak, súd môže na návrh vlastníka stavby zriadiť vecné bremeno v prospech vlastníka stavby spočívajúce v práve cesty cez priľahlý pozemok.
Vecné bremená zanikajú rozhodnutím príslušného orgánu alebo zo zákona. K zániku práva zodpovedajúceho vecnému bremenu zmluvou je treba vklad do katastra nehnuteľností.
Vecné bremeno zanikne, ak nastanú také trvalé zmeny, že vec už nemôže slúžiť potrebám oprávnenej osoby alebo prospešnejšiemu užívaniu jej nehnuteľnosti; prechodnou nemožnosťou výkonu práva vecné bremeno nezaniká.
Ak zmenou pomerov vznikne hrubý nepomer medzi vecným bremenom a výhodou oprávneného, môže súd rozhodnúť, že sa vecné bremeno za primeranú náhradu obmedzuje alebo zrušuje. Ak pre zmenu pomerov nemožno spravodlivo trvať na vecnom plnení, môže súd rozhodnúť, aby sa namiesto vecného plnenia poskytovalo peňažné plnenie.
Ak právo zodpovedajúce vecnému bremenu patrí určitej osobe, vecné bremeno zanikne najneskôr jej smrťou alebo zánikom."

 

Z vyššie uvedeného pre Vás vyplýva nasledovné : 

1./ Pokiaľ ide o náklady na udržiavanie  veci zaťaženej vecným bremenom - byt , treba vychádzať z dohody medzi medzi otčimom ako oprávneným z vecného bremena a Vami ako povinným z vecného bremena. Ak k dohode nedôjde alebo ak takejto dohody niet  potom platí ust. Obč. zákonníka , že ten, kto je na základe práva zodpovedajúceho vecnému bremenu oprávnený užívať cudziu vec, potom je povinný znášať aj primerané náklady na jej zachovanie a opravy. T.j. nejedná sa len o náklady na údržbu a opravu veci, ale aj o povinnosť na údržbu veci a opravu veci zariadiť  alebo vykonať. Podľa  nášho názoru by sa mohlo jednať minimálne o náklady, ktoré vyplývajú z ust. nar. vl. č. 87/1995 Zb.z.,  ktoré Vám dávame do pozornosti, ktoré ustanovuje drobné opravy v byte súvisiace s jeho užívaním a náklady spojené s bežnou údržbou bytu, vrátane jeho prílohy. Ďalšie povinnsoti ohľadom byt vyplývajú z ust. zákona o vlastníctve bytov a zo zmluvy o výkone správy prípadne zmluvy om spoločenstve.

2./ Súčasný stav ak je taký ako uvádzate v otázke, by bolo možné resp. vhodné riešiť dohovorom, zistiť stav prípadných nedoplatkov a od  oprávneného z vecného bremena ich vymáhať. Nevieme aký je stav v skutočnosti, či by prípadné dlhy by boli aj reálne uhradené.
3./ Pre prípade, že by medzi  Vami nedošlo k dohode o zrušení vecného bremena dohodou, riešením je aj to, že by ste pre otčima zabezpečili napr. nejaký domov dôchodcov resp. podobné zariadenie  a následne by ste byt predal. 
4./ Vec je možné riešiť aj tým spôsobom, že podáte návrh na súd na zrušenie vecného bremena, prípadne predáte byt s vecným bremenom, ale cena zrejme bude potom nižšia. Vecné bremeno spočívajúce v práve Vášho otčima by prešlo na nadobúdateľa nehnuteľnosti.
5./  Otázka prípadných nedoplatkov : Zmluvný vzťah so správcom nehnuteľnosti máte zrejme uzatvorený Vy ako vlastník, potom aj nedoplatky bude správca vymáhať od Vás ako vlastníka nehnuteľnosti. 

6./ Nevieme ako máte zmluvne doriešené poplatky za odpad, elektrickú  energiu, plyn a podobne, teda či zmluvný vzťah s dodávateľmi médií je uzatvorený s Vami alebo s oprávneným z vecného bremena, teda Vašim otčimom. Z uvedeného treba následne vychádzať, kto bude žalovaným v prípadnom súdnom spore.

7./ V prípade, že by medzi Vami nedošlo k dohode, resp. máte odôvodnené pochybnosti, že by boli splnené povinnosti zo strany otčima, hlavne uhradené nedoplatky, potom bude najlepšie podať návrh na súd na zrušenie vecného bremena. V každom prípade odporúčame zmluvný vzťah prípadne aj podanie na súd riešiť s advokátom. 

 

Dúfame, že naša právna rada Vám pomôže.

Budeme radi, ak nám dáte vedieť, ako ste sa rozhodli.

 


 

Trápi vás "Doživotné právo užívania bytu" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Doživotné právo užívania bytu (Občianske právo)

Dobrý deň, nedávno som získal byt darovaním za podmienky, že v ňom má doživotné užívací právo osoba, ktorá v ňom predtým žila a stále tam býva. Ide o vzďialeného príbuzného z otcovej strany, ktorý nemá žiadnych dedičov. Avšak, vyskytol sa problém s touto osobou. Spôsobuje problémy v dome, nedodržiava základné hygienické návyky, chodí nahý pred dverami, odmieta ísť k lekárovi aj napriek tomu, že pred dverami kolaboval (má zdravotné problémy a vysokú nadváhu), a zdá sa, že má aj psychické problémy. Tým, že nie som schopný ho nijako obmedziť a som vlastníkom bytu, chcem sa spýtať, nesiem v tomto prípade nejakú zodpovednosť za tohto príbuzného? Mohol by som ako vlastník bytu mať nejaké problémy kvôli jeho správaniu? Keby bol len nájomníkom, riešil by som to ukončením nájmu, ale v tomto prípade nemám žiadne páky na neho a tiež si nedá poradiť. Ďakujem.

Odpoveď: Doživotné právo užívania bytu

(odpoveď odoslaná: 11.09.2021)

Dobrý deň,
hoci ste vlastníkom bytu, nemôžete zodpovedať za konanie inej dospelej osoby, ktorá nebola na spôsobilosti na právne úkony obmedzená alebo pozbavená. Sama táto osoba nesie zodpovednosť za svoje konanie. Problém by však mohol vzniknúť vtedy, ak by niekoho vytopil, prípadne iným spôsobom skrz Váš byt poškodil záujmy alebo práva iných obyvateľov bytového domu.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Doživotné právo užívania bytu (Občianske právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Žijem v rodinnom dome, ktorý sme za života môjho manžela darovali našim dcéram, avšak s doživotným právom užívania. Bývanie v ňom už nedokážem sama udržiavať. Všetky naše tri dcéry sú v zahraničí a teda by som celú nehnuteľnosť chcela predať. Čo k tomu potrebujem? Predpokladám, že potrebujem súhlas všetkých dcér. Kde to musím dať potvrdiť? Ďakujem, Božena

Odpoveď: Doživotné právo užívania bytu

(odpoveď odoslaná: 21.07.2021)

Dobrý deň, z otázky vyplýva, že na nehnuteľnosti je zriadené vecné bremeno vo Váš prospech - právo doživotného užívania a a bývania. Samotné zriadenie vecného bremena Vás neoprávňuje k predaju nehnuteľnosti.

Ak by ste chceli predať nehnuteľnosť, budete potrebovať písomné splnomocnenie na predmetný úkon - predaj nehnuteľnosti s úradne overenými podpismi Vašich dcér ako vlastníčok nehnuteľnosti. Podpis je možné overiť na matrike prípadne u notára.

Odporúčame vo veci kontaktovať advokáta.

Môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu na celkové vybavenie veci až po zápis do katastra nehnuteľností.


Podotázka: Doživotné právo užívania bytu (Občianske právo)

Dobrý deň, mám otázku týkajúcu sa doživotného práva. Keď som vyrastal v dome so starými rodičmi, mal som tam doživotné právo na bývanie. Po smrti starých rodičov som sa odsťahoval a nehnuteľnosť zdedil môj strýko. Tento však nedávno tiež zomrel. Moja otázka znie: mám tam ešte stále doživotné právo, aj keď nehnuteľnosť teraz dedia strýkovi súrodenci?

Odpoveď: Doživotné právo užívania bytu

(odpoveď odoslaná: 01.07.2021)

Dobrý deň,
vo Vami uvedenom prípade platí ust. § 109 Obč. zákonníka :

"Právo zodpovedajúce vecnému bremenu sa premlčí, ak sa desať rokov nevykonávalo."

Z uvedeného zák. ustanovenia vyplýva, že ak ste sa z domu odsťahovali a teda nevykonávali vecné bremeno spočívajúce v práve doživotného užívania a bývania viac ako 10 rokov, potom je toto Vaše právo premlčané. Pokiaľ doba 10 rokov neuplynula, môžete sa domáhať vykonávania vecného bremena. To, že strýko zomrel a došlo k dedeniu nehnuteľnosti, vecné bremeno prechádza na právnych nástupcov pôvodných resp. predchádzajúceho vlastníka nehnuteľnosti.  Rozhodujúce je to, ako dlho nevykonávate vecné bremeno spočívajúce v práve doživotného užívania a bývania, či menej alebo viac ako 10 rokov od jeho vzniku.


Trápi vás "Doživotné právo užívania bytu" a chcete pomôcť?

Podotázka: Doživotné právo užívania bytu (Občianske právo)

Dobrý deň, chcela by som dať priateľovi právo doživotného užívania bytu a v prípade mojej smrti aj 1/4 podiel na byte, ktorého som vlastníčka. Je možné to upraviť nejakou notárskou zápisnicou? Ďakujem.

Odpoveď: Doživotné právo užívania bytu

(odpoveď odoslaná: 22.06.2021)

Dobrý deň,
zriadenie vecného bremena spočívajúceho v práve doživotného užívania bytu je možné na základe dohody o zriadení vecného bremena v súlade s ust. § 151n/ Obč. zákonníka :

"(1/ Vecné bremená obmedzujú vlastníka nehnuteľnej veci v prospech niekoho iného tak, že je povinný niečo trpieť, niečoho sa zdržať alebo niečo konať. Práva zodpovedajúce vecným bremenám sú spojené buď s vlastníctvom určitej nehnuteľnosti, alebo patria určitej osobe.

(2) Vecné bremená spojené s vlastníctvom nehnuteľnosti prechádzajú s vlastníctvom veci na nadobúdateľa.

(3) Pokiaľ sa účastníci nedohodli inak, je ten, kto je na základe práva zodpovedajúceho vecnému bremenu oprávnený užívať cudziu vec, povinný znášať primerane náklady na jej zachovanie a opravy; ak však vec užíva aj jej vlastník, je povinný tieto náklady znášať podľa miery spoluužívania."
 
Rovnako môžete formou darovacej zmluvy darovať priateľovi podiel na nehnuteľnosti, čo môžete urobiť za života, prípadne podiel na nehnuteľnosti mu odkázať formou závetu.
Najideálnejšie je, aby ste sa so spísaním závetu obrátili na notára.
Darovaciu zmluvu Vám môže spísať tiež advokát, ako aj notár.

Podotázka: Doživotné právo užívania bytu (Občianske právo)

Dobrý deň, zomrel nám otec a nám po ňom ostali dve nehnuteľnosti - chata a byt, v ktorom býva matka. S bratom sme sa dohodli na rozdelení majetku: chatu zdedí brat, byt ja. Ja mám sama osvojenú malú dcérku, ktorá je mojím dedičom. Uvažovali sme nad dvoma možnosťami: či byt zatiaľ nechať napísaný na mamu a v jej závete uviesť darovanie mne, alebo byt napísať na mňa a jej dať doživotné užívacie právo. Podľa informácií, ktoré som sa dočítala, ani jedna z možností nie je bezproblémová. Pri darovaní v závete sa vraj môžu prihlásiť neopomenuteľní dediči. S bratom sme dohodnutí, ten by odo mňa nič nechcel, ale obávam sa jeho detí z rozvedeného manželstva. Pri prepísaní bytu na mňa s doživotným právom pre matku sa obávam, čo by bolo v prípade mojej smrti. Byt by zrejme zdedila maloletá dcéra. Matka sa obáva, aby ju v takom prípade niekto cudzí, zastupujúci záujmy dcéry, nevyštval z bytu. Už 20 rokov žijem s partnerom, ktorý je pre ňu náhradným otcom, ale nie oficiálnym, lebo ju nemá osvojenú, ani nie sme zosobášení. Ale mu bezvýhradne verím. Dá sa tá možnosť so závetom nejako vyriešiť, aby sa deti brata v prípade jeho smrti nedomáhali podielu na byte? Alebo je lepšia druhá možnosť a radšej si doriešiť, aby v prípade mojej smrti byt spravoval môj partner, ktorý by matku určite z bytu nevyštval? Prosím, poraďte mi, čaká nás dedičské konanie a neviem, ako sa s tým bytom máme rozhodnúť. Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Doživotné právo užívania bytu

(odpoveď odoslaná: 20.01.2021)

Dobrý deň,
z právneho hľadiska je pre Vás lepšie, ak sa s bratom v dedičskom konaní dohodnete tak, ako uvádzate v otázke, že chata pripadne jemu a Vám byt s právom doživotného užívania bytu formou vecného bremena so zápisom do KN pre Vašu mamu. Ak by ste Vy následne zomreli, vecné bremeno tým nezaniká, lebo je viazané k bytu a dedičom po Vás je Vaša osvojená dcéra.

Ak by dcéra bola maloletá a zdedila by predmetný byt, nie je to len tak, že byt by sa predal a Vaša mama by nemala kde bývať. Na predaj nehnuteľnosti, ktorá je vo vlastníctve maloletého, je potrebné schválenie súdom. Vecné bremeno ako oprávnenie Vašej matky bývať v byte by zaniklo až v prípade jej úmrtia ako osoby oprávnenej z vecného bremena.

 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Doživotné právo užívania bytu (Občianske právo)

Dobrý deň. Rodičia plánujú zmluvou prenechať nám, mne a mojej manželke, dom, v ktorom aj oni bývajú. Chcem sa opýtať, či môžeme v prípade poskytnutia im doživotného práva na bývanie, ošetriť v zmluve, že až do ich smrti sa dom nedá založiť ani predať. Chceme im garantovať istotu strechy nad hlavou. Ďakujem.

Odpoveď: Doživotné právo užívania bytu

(odpoveď odoslaná: 26.08.2020)

Dobrý deň,
zmluvou vyslovene nemôžete zakázať budúcemu vlastníkovi ďalší predaj alebo zaťaženie nehnuteľnosti. Väčšinou pre istotu ľudí, ktorí majú vecné bremeno a darujú svoju nehnuteľnosť príbuznému, v zmluvách uvádzame, že ak dôjde k predaju darovanej nehnuteľnosti, musia im nahradiť hodnotu nehnuteľnosti. Tzn. že aj keby ju predali, kúpnu cenu musia dostať Vaši rodičia.

Treba však uviesť, že zmenou vlastníka nehnuteľnosti nedochádza k zániku vecného bremena spočívajúceho v práve doživotného užívania nehnuteľnosti.


Trápi vás "Doživotné právo užívania bytu" a chcete pomôcť?

Podotázka: Doživotné právo užívania bytu (Občianske právo)

Dobrý deň, som vlastníkom rekreačnej chalupy, ktorú mi preniesol môj otec. Doživotné právo na jej užívanie majú tiež moja teta a jej manžel. Majú svoj vlastný byt aj ďalšiu chalupu, takže toto je len informácia na okraj. Nemám žiadne sťažnosti ani im nezávidím, že využívajú túto chalupu. Som dokonca rád, že sa o ňu niekto stará, pretože momentálne pracujem v Českej republike a bývam tu v podnájme. Môj záujem spočíva v tom, že o sedem rokov sa chcem vrátiť na Slovensko a chcem si chalupu tiež vychutnávať. Aké právo teda vlastne tam mám? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Doživotné právo užívania bytu

(odpoveď odoslaná: 05.02.2020)

Dobrý deň, máte úplne rovnaké právo užívať chalupku a bývať tam, ako všetci čo tam majú zriadené právo zodpovedajúce vecnému bremenu. Ani oni Vám, ale ani Vy im nemôžete brániť v užívaní nehnuteľnosti. Ak ide o trvalo obývanú nehnuteľnosť, je potrebné nájsť taký spôsob užívania, ktorý umožní nerušené užívanie nehnuteľnosti všetkými dotknutými osobami. Pri rekreačnej chate teoreticky prichádza do úvahy aj striedanie sa na chate. Všetko závisí od dohody dotknutých osôb. Samozrejme je potrebné počítať s tým, že ak ide o malú chalupu a všetci ju budete chcieť užívať celé leto, môžu nastať problémy.


Podotázka: Doživotné právo užívania bytu (Občianske právo)

V trojizbovom bytovom dome, ktorého vlastníkom je môj syn, mám zriadené doživotné právo bývania a užívania. Vymenil však zámky a nedokážem sa do bytu dostať. Čo by ste mi poradili, čo by som v tejto situácii mal urobiť? Srdečne ďakujem za radu.

Odpoveď: Doživotné právo užívania bytu

(odpoveď odoslaná: 27.01.2020)

Dobrý deň. V prvom rade treba prihliadnuť na to, že ide o rodinné vzťahy. V takom prípade primárne odporúčam pokúsiť sa vec vyriešiť bez ingerencie súdu, a to napríklad písomnou výzvou na sprístupnenie bytu v súlade s Vašim právom doživotného bývania a užívania. Toto právo nemôže len tak jednostranne a svojvoľne obmedziť. Pokiaľ však zostane táto aktivita bezvýsledná, odporúčam Vám obrátiť sa so žalobou na súd. Spolu so žalobou by ste mohli tiež žiadať vydanie neodkladného opatrenia tak, aby ste mohli Vaše užívacie právo realizovať čo najskôr.


Podotázka: Doživotné právo užívania bytu (Občianske právo)

Ďakujem za predchádzajúcu odpoveď. Chcem sa len dopýtať, či mám správne chápať, že by som bol úspešný, ak by som požiadal súd o vysťahovanie takejto osoby?

Odpoveď: Doživotné právo užívania bytu

(odpoveď odoslaná: 16.07.2019)

Dobrý deň, 

zrejme sa pýtate na priateľku Vášho brata, ktorá k nemu prišla bývať.

Ako sme uviedli k nehnuteľnosti nemá žiadne užívacie právo, preto v konaní budete mať úspech. Je treba podať na súd návrh na vypratanie nehnuteľnosti bez bytovej náhrady. Predtým je dobré túto osobu požiadať, aby z nehnuteľnosti dobrovoľne odišla. 

Nevieme či bývate v blízkosti nehnuteľnosti, ale vhodné by bolo z Vašej strany písomne splnomocniť dôveryhodnú osobu na kontrolu celej nehnuteľnosti s Vašim úradne overeným podpisom.

 

 


Trápi vás "Doživotné právo užívania bytu" a chcete pomôcť?

Podotázka: Doživotné právo užívania bytu (Občianske právo)

Dobrý deň, prajem pekný deň, chcem poradiť a vysvetliť jednu záležitosť. Pri dedičskom konaní zriadila moja sestra môjmu bratovi doživotné bezplatné užívacie právo ako protihodnotu za vzdanie sa dedičstva kvôli exekúciám. Neskôr som od nej dom kúpil aj s týmto bremenom. Ja ako vlastník tam nemám ani trvalý pobyt a chodím na dom len občas, ale všetko v dome je môj majetok. Dal som si vystaviť zoznam záväzkov na dome a výška dlhu je do 300 eur za elektriku a ostatné služby, ktoré boli vedené na moju už zosnulú mamu alebo sestru. Chcem sa spýtať, brat bol vykonávateľom pohrebu, a keďže mi nedal úmrtný list, nemohol som včas prehlásiť elektriku na svoje meno, a teda jeho konaním došlo k zrušeniu odberného miesta. Ako ďalšie, bez môjho vedomia natiahol od suseda predlžovačku a ťahal takto rok elektrinu od neho, a to bez toho, aby mu zaplatil čo i len 1 euro. Sused to odpojil na základe oznámenia, že ak to neodpojí, podám trestné oznámenie. Do dvora sa nedá dostať, lebo nie je na dome elektrina, je tam bordel, celý dvor je zanedbaný, a namiesto toho, aby sa kúrilo v kotolni a pre celý dom, kúri sa v jednej miestnosti v nevyhovujúcom komíne, tiež bez môjho dovolenia ako vlastníka. V dome je udiareň, kde kto v nej údí bez odbornosti a v neskolaudovanej udiarni. Ubytoval si do domu priateľku bez akéhokoľvek vedomia. Záchod je nefunkčný a steny plesnivé. Ako najväčšia drzosť nastala, keď som ho vyzval, aby mi odomkol miestnosti, aby som sa pozrel, čo tam má, a on neodomkol. Nemám možnosť nehnuteľnosť nijako využívať, miestnosti sú pozamykané, a hrozí mi vyhrážkami, nech sa skúsim niečo vysťahovať. Touto cestou sa chcem spýtať, či užívacie právo znamená len užívať. Nie nakladať s vecami a domom, neprispôsobovať si dom akému má možnosť, či ako mu vyhovuje, pretože takéto konanie podľa mňa ohrozuje moju nehnuteľnosť. Napríklad, ak niekomu niečo údí, môže prísť k požiaru. Takisto pri ťahaní elektriny môže dôjsť ku skratu. Nevhodné kúrenie to isté a dokonca si dotiahol elektrocentrálu a používa ju, čo je tiež výbušné a zakázané v uzavretom priestore a tiež môže prísť ku skratu. Ani miestnosti nie sú prístupné, ak by napríklad k niečomu došlo, a tak podobne. Je takéto konanie možné chápať ako zneužívanie svojho postavenia k nehnuteľnosti? Môže takto ohrozovať moju nehnuteľnosť? Dá sa toto konanie považovať za konanie v hrubom nepomere? Môže sa mi vôbec vyhrážať a stanovovať podmienky? Ak je dom v takomto stave, ktoré svojím konaním on spôsobil, a teda po stránke hygieny je tam pleseň, rozbitý záchod, bez elektriny, s dlhmi za služby ako voda, popolnica a podobne, a je tak na žitie nevyhovujúci, zakladá to podľa Vás podnet na úspešný súdny proces o zrušenie vecného bremena? Mám taký pocit, z rôznych stránok, že vlastník je oproti vecnému bremenovi a jeho zrušeniu pomaly bezmocný, ba dokonca, že by mal byť ticho a prispôsobiť sa. Ďakujem za odpoveď. S pozdravom,

Odpoveď: Doživotné právo užívania bytu

(odpoveď odoslaná: 15.07.2019)

Dobrý deň, 

na Vašu otázku uvádzame nasledovné :

Nevieme ako je koncipované dedičské uznesenie, ale sme názoru, že bezplatné užívanie nehnuteľnosti neznamená, že oprávnený z vecného bremena nebude hradiť poplatky súvisiace s odberom médií /voda, el. plyn/, keď nehnuteľnosť v celosti užíva.

Bezplatné užívanie a bývanie znamená, že nebudete od neho požadovať platenie nájomného.

Priateľka nemá žiadne užívacie právo k nehnuteľnosti, ani Váš súhlas či už písomný alebo ústny, teda nie je oprávnená v nehnuteľnosti bývať.

Vami uvedené dôvody sú okolnosťami, ktoré podľa nášho názoru zakladajú právo na podanie návrhu na súd na zrušenie vecného bremena súdnou cestou a že v konaní budete mať úspech.

Odporúčame pred podaním návrhu zdokumentovať stav nehnuteľnosti. Predpokladáme, že oprávneného z vecného bremena ste aj písomne upozornili na protiprávnosť jeho konania.

Citujeme z rozsudku OS Piešťany, sp. zn. : 10C/243/2010, ktorým súd zrušil vecné bremeno :

"Odporca navrhovateľke nadáva, sú medzi nimi často konflikty a nemôže zniesť astmatické záchvaty navrhovateľky. Vtedy ju i dráždi otázkami typu „ kedy skape“. Toto správanie súd vyhodnotil ako nezodpovedné, odporujúce dobrým mravom,nemorálne a zároveň ako ohrozujúce nie len majetok ale i zdravie či život navrhovateľky. Ohrozenie majetku súvisí v tom, že odporca po zapnutí si sporáku či rúry pri varení si dovolí odísť do blízkeho pohostinstva či opitý zaspať, čím môže zvýšiť riziko požiadavku domu navrhovateľky. Ohrozenie zdravia a života navrhovateľky vidí súd jednak v hrozbe požiaru, ale i v to, že odporca necháva nezamknuté dvere do domu, čo vyvoláva riziko možnej krádeže jej domu. Súd dospel k záveru, že odporca neprimerane využíva ( skôr zneužíva) jeho právo bývať a užívať nehnuteľnosť navrhovateľky, čím vzniká hrubý nepomer medzi právom odporu a povinnosťou navrhovateľky takéto správanie odporcu strpieť.
Súd dospel k záveru, že oproti roku 1997 ( vtedy bolo zriadené vecné bremeno ) došlo v roku 2010 k prvej zmene pomerov medzi účastníkmi konania, lebo ich vzťahy boli natoľko narušené, že sa rozviedli. Súd mal preukázané, že v období minimálne posledných dvoch rokov odporca navrhovateľke v domácnosti,pri údržbe domu a jeho okolia a ani v záhrade s ničím nepomáha. Ich vzťahy sa medzi nimi úplne narušili,nedokážu spolu komunikovať, odporca nerešpektuje vlastníctvo navrhovateľky, ohrozuje jej majetok i zdravie svojim správaním. ... Súd prihliadal na to, že výkonom práva nemôže byť konanie, ktoré je protiprávnym správaním odporcu. Výkon práva musí byť právom dovolený (aprobovaný), nemožno ho chápať absolútne a neobmedzene. Odporca je pri výkone svojho práva ( oprávnenia z vecného bremena ) povinný dbať aj na to, aby neznemožnil či nerušil výkon práva navrhovateľky."

Môžete nás kontaktovať.

 

 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Doživotné právo užívania bytu" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.