Dobrý deň, rada by som sa opýtala na jednu vec. Moja dcéra je jediným dedičom po svojom otcovi, ktorý zomrel. Otec však mal veľké dlhy a dcéra preto plánuje dedičstvo odmietnuť. Otázka však je: Ak by zomrela aj jej babička, teda otcova mama, ako by to bolo s dedičstvom po nej? Zákonnými dedičmi by boli opäť dcéra a jej brat. Má dcéra právo dediť po babičke, ak sa vzdala dedičstva po otcovi? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Dobrý deň,
ak by sa vaša dcéra vzdala dedičstva po svojom otcovi, resp. ak by ho odmietla, uvedené odmietnutie bude mať účinky len v rámci dedičského konania po jej otcovi, t.j. odmietnutie dedičstva má účinky len na dedičské konanie, v ktorom sa odmietnutie dedičstva zrealizovalo. To znamená, že ak by sa v budúcnosti po ňom objavil nejaký nový v rámci dedičského konania ešte neprejednávaný majetok, tento už zdediť nebude môcť. Navyše treba povedať, že pokiaľ by sa aj rozhodla dediť, za dlhy svojho otca ako poručiteľ bude zodpovedať len do výšky ceny nadobudnutého dedičstva. Nikdy nemôže zodpovedať za dlhy nad rámec nadobudnutej hodnoty dedičstva.
Pokiaľ však ide o dedenie po jej babke (jej otca mame), tu platí, nakoľko sa jedná o nové dedičské konanie, že na toto sa odmietnutie dedičstva, ktoré urobila v rámci konania dedičstve po jej otcovi, nevzťahuje. V takomto prípade by bola vaša dcéra teda opäť vyzvaná notárom na oznámenie, či chce dedičstvo odmietnuť. Ak by ho neodmietla, potom by po babke dedila podiel, ktorý by mal zdediť jej otec.
Čiže platí, že ak aj vaša dcéra odmietne dedičstvo po otcovi, toto odmietnutie dedičstva sa nevzťahuje na dedičstvo po otcovej mame.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:
Dobrý deň, chcel by som sa Vás opýtať nasledujúcu otázku. Náš otec zomrel a mňa by zaujímalo, či nehnuteľnosti, ktoré by mal dediť po svojom otcovi, čiže.
Na Slovensku je najrozšírenejším spôsobom prechodu majetku z poručiteľa na dedičov dedenie zo zákona. Dedičské právo upravuje zákon č. 40/1964 Z. z.
Právo dediť pritom patrí medzi základné ľudské práva, avšak určitá osoba sa môže stať dedičom len za predpokladu, že sú na to splnené zákonom predpísané ...
Podotázka: Dedenie po starej mame (Dedičské právo). Dobrý deň, prosím o radu, v ktorej skupine dedenia sa nachádza vnuk poručiteľa, ak jeho matka/ dcéra ...
Z práva reprezentácie vyplýva, že k dedeniu nie sú pripustení všetci potomkovia poručiteľa. Vnuci z dediacich detí rovnako ako jeho pravnuci z dediacich ...
A ak majú na to právo obidvaja, ako mám prosím Vás postupovať v prípade ak chcem otca z dedenia po mne vylúčiť? Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď.
Ak by súrodenec žil s poručiteľom v spoločnej domácnosti a mal by právo dediť aj ako spolužijúca osba, nepripadajú naňho dva dedičské podiely , ale dedí iba ...
13. augusta
Mám len výborné skúsenosti. Či už s bezplatnou poradnou, ale aj s telefonickou konzultáciou. Profesionáli na správnom mieste, a verím, že sme so spoluprácou ešte neskončili..
recenzie
3. júla
Veľmi dobré a jednoduché vysvetlenie právnych vecí.... Odporúčam každému,kto potrebuje právnu pomoc...
recenzie
11. júna
Ďakujem za odpoveď. Profesionálny prístup, odpoveď je vystižná a viem co mam očakávať pri konaní.
recenzie
12. februára
Som veľmi spokojná s reakciou na moju otázku. Odporúčam využitie tohto poradenstva.
recenzie
25. júla
Som Vám veľmi vďačný za radu. Maximálna spokojnosť. Veľmi ochotný prístup, ktorý sa len tak nevidí.
recenzie
25. mája
Ďakujem krásne za vyriešenie môjho problému. Môžem len odporúčať. Reakcia na moju otázku bola rýchla a zrozumiteľná.
recenzie
17. júna
Rýchla a profesionálna odpoveď, ktorá bola vysvetlená naozaj zrozumiteľným spôsobom aj pre niekoho, kto sa v právnych veciach nevyzná. Ušetrilo mi to nesmierne veľa času pri dohľadávaní informácií..
recenzie
6. júla
Mám len dobrú skúsenosť. Môžem iba odporučiť.
recenzie