Máte
otázku?

Dedičstvo po otcovi


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava

Otázka: Dedičstvo po otcovi

Dobrý deň, chcem sa opýtať. Môj otec vlastní dom, ktorý je výlučne v jeho vlastníctve, a má taktiež na svoje meno nejaké pozemky. Moja mama, jeho manželka, sa v žiadnom zozname vlastníkov nevyskytuje. Rada by som vedela, čo sa stane v prípade, že otec zomrie. Dedia moji súrodenci, mama a ja rovnakými dielami? Chcela by som predísť situácii, v ktorej by súrodenci žiadali okamžité vyplatenie dedičstva, keďže mama má záujem v dome bývať až do konca jej života. Vedeli by ste mi, prosím, poradiť, ako zabrániť nepríjemnej situácii, kedy by súrodenci začali požadovať svoj podiel z dedičstva? Je jediným riešením závet? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď: Dedičstvo po otcovi

Dobrý deň, ak Váš otec nezriadi závet, tak sa po jeho smrti bude dediť zo zákona. V prvej zákonnej dedičskej skupine dedia pozostalý manžel a deti poručiteľa rovným dielom, tak ako ste to uviedli vo svojej otázke. Na spôsobe nadobudnutia dedičstva sa však môžu dedičia v rámci dedičského konania dohodnúť. Tzn. že nehnuteľnosť môže nadobudnúť i jeden z nich s povinnosťou výplaty ostatných. Na vyplatenie si následne môžu dohodnúť aj formu splátok, prípadne dlhšiu lehotu (výnimočne bývajú lehoty aj 2-3 roky). Závetom v tomto prípade bohužiaľ nedosiahnete vyriešenie Vášho problému. Aj keby Váš otec zriadi závet a odkáže nehnuteľnosť napr. Vám, jeho ostatné deti ako tzv. neopomenuteľní dedičia budú mať nárok na 1/2 svojho zákonného dedičského podielu. Tzn. že im stále budete musieť vyplatiť 1/2 toho, na čo by mali pri rovnakých podieloch nárok. Výška Vašej povinnosti vyplatiť ich sa síce zníži, avšak stále bude trvať. Najlepším riešením takejto situácie je dohoda dedičov, k tejto však potrebujete súhlas všetkých dedičov.

Trápi vás "Dedičstvo po otcovi" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Dedičstvo po otcovi (Dedičské právo)

Dobrý deň, zomrel nám otec. Mama nechce, aby sme sa so sestrou zúčastnili dedičského konania. Chce, aby sme podpísali splnomocnenie. Je to v poriadku? Ak ste dediči, máte právo zúčastniť sa dedičského konania osobne, alebo môžete niekoho splnomocniť, aby vás zastupoval. Podpísanie splnomocnenia je bežný postup, ak sa konania nechcete osobne zúčastniť. Pred podpísaním odporúčame dôkladne si prečítať obsah splnomocnenia, aby ste rozumeli, na aké úkony splnomocnenie oprávňuje. Dôležité je, aby ste podpísali splnomocnenie len v prípade, že dôverujete osobe, ktorú splnomocňujete, a súhlasíte so spôsobom vybavenia dedičstva. Ak máte pochybnosti, môžete sa informovať u notára alebo právnika, prípadne sa dedičského konania zúčastniť osobne. Rozhodnutie podpísať splnomocnenie je len na vás. Vždy je vhodné byť dobre informovaný o priebehu dedičského konania, aby ste ochránili svoje práva a záujmy.

Odpoveď: Dedičstvo po otcovi

(odpoveď odoslaná: 09.05.2025)

Dobrý deň,
toto sa nejaví, ako celkom štandardný postup, nakoľko v prípade, ak nebol spísaný závet, tak dedičstvo by sa malo rozdeliť rovnomerne medzi deti poručiteľa a manželku. Ak sa dedičského pojednávania zúčastní iba Vaša matka a súčasne jej udelíte plnú moc, tak bude v určitom konflikte záujmov a môže uzatvoriť napríklad dedičskú dohodu, ktorá bude taká, že celé dedičstvo si ponechá. Odporúčam Vám preto sa dedičského konania zúčastniť osobne, prípadne si nájsť zástupcu, ktorý nebude v konflikte záujmov. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Dedičstvo po otcovi (Dedičské právo)

Dobrý deň, zomrela mi starká a môj otec zomrel už v roku 2016. Starká má aj dcéru. Budem aj ja dedičkou ako vnučka?

Odpoveď: Dedičstvo po otcovi

(odpoveď odoslaná: 17.04.2025)

Dobrý deň,

áno, ak sa bude dediť zo zákona (starká nezanechala závet) budete aj vy dedičkou v dedičskom konaní po Vašej strakej, a síce budete dediť dedičký podiel, ktorý by pripadal na Vášho otca ako syna poručiteľky (starkej). 


Podotázka: Dedičstvo po otcovi (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcela by som sa len informovať. Môj otec zomrel v auguste a zosobášil sa s druhou manželkou v marci. Ja som jeho jediná dcéra. Má jeho nová manželka nárok na polovicu majetku, aj keď to nenadobudli počas manželstva, ktoré trvalo okolo 5 mesiacov? Žiadna závet ani predmanželská zmluva nebola spísaná. Je tu nejaká možnosť, aby som bola jediná dedička?

Odpoveď: Dedičstvo po otcovi

(odpoveď odoslaná: 14.09.2024)

Dobrý deň, naša odpoveď vás zrejme nepoteší. Manželka vášho otca bude zákonným dedičom po manželovi ako poručiteľovi, ako aj vy ako jeho jediná dcéra v súlade s ust.§  473 Občianskeho zákonníka :

 

"(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom. (2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci."

V otázke sa pýtate na majetok, ktorého bol váš otec výlučným vlastníkom. Áno, aj tento majetok bude predmetom dedenia a ak sa v dedičskom konaní nedohodnete s manželkou vášho nebohého otca inak, budete tento majetok dediť v podiele 1/2 k celku. Riešením by bolo, aby manželka vášho otca sa vzdala svojho podielu na dedičstve vo váš prospech bez povinnosti výplaty, teda nemuseli by ste jej nič vyplácať, čo je zrejme skôr iluzórne.

 


Trápi vás "Dedičstvo po otcovi" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedičstvo po otcovi (Dedičské právo)

Dobrý deň, rada by som sa opýtala, či nás môže svokor vydediť alebo vyhodiť z domu, keď bývam ja, môj manžel a naše dve deti u svokrovcov, pričom je dom napísaný výlučne na svokra. Zrekonštruovali sme celé podkrovie, ale naše vzťahy sú veľmi zlé.

Odpoveď: Dedičstvo po otcovi

(odpoveď odoslaná: 24.06.2024)

Dobrý deň, z ptázyk predpokladáme, že s vlastníkom/vlastníkmi nehnuteľnosti nemáte žiadnu zmluvu o investíci do ich nehnuteľnosti a teda z hľadiska práva ste investovali do cudzej nehnuteľnosit, lebo nie ste nai jej spoluvlastníkom.

Uvádzame, že pokiaľ ide o vydedenie, svokrovci ako vlastníci nehnuteľnsoti môžu v zmysle práva - ust. § 469 Občianskeho zákonníka vydediť len svojich potomkov, teda svoje vlastné prípadne osvojené deti. Vy ako manželka syna svokrovcov nie ste zákonným dedičom po rodičoch manžela.

Vyhodiť vás svokrovci z domu nemôžu, lebo ide o vaše obydlie. Aby ste sa museli z nehnuteľnsoti vysťahovať, svokrovci ako vlastníci nehnuteľnosti by museli podať návrh na súd o vypratanie nehnuteľnosti a prípadne následne podať návrh na vykonanie exekúcie.

Nevieme v čom je problém okrem zlých vzťahov, ale odporúčal by som vyporiadať investíciu do nehnuteľnosti svokrovcov a súčasne sa dohodnúť na úhrade za služby, ktoré sú spojené s bývaním v dome /voda, elektrina, plyn, daň z nehnuteľností, odpad a pod./.

Vo veci odporúčam kontaktovať advokáta.


Podotázka: Dedičstvo po otcovi (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, kedy je dedičstvo po zosnulom manželovi vyriešené?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Dedičstvo po otcovi (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či môže moja mama dediť po mojom otcovi, keď nie som na Slovensku. Je potrebný môj podpis alebo občiansky preukaz? Ďakujem.

Odpoveď: Dedičstvo po otcovi

(odpoveď odoslaná: 16.05.2024)

Dobrý deň, z otázky usudzujeme podľa zaradenia otázky, že vám zomrel otec.

Ak je to tak, môžete na zastupovanie v dedičskom konaní splnomocniť aj vašu matku. Predpokladáme, že dediť po otcovi chcete, teda nechcete sa vzdať dedičstva a ani nechcete odmietnúť dedičstvo, preto v samotnom splnomocnení je podstatné, aby bolo v ňom uvedneé, že žiadate o rozhodnutie podľa dedičských podielov v zmysle ust. Občianskeho zákonníka. Ide o to, aby vaša mama za vás dedičstvo neodmietla, prípadne sa ho nevzdala, lebo potom by ste nič nezdedili.


Trápi vás "Dedičstvo po otcovi" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedičstvo po otcovi (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať: Môj otec zomrel pred 15 rokmi a nedávno sme sa dozvedeli, že máme dediť po ňom, respektíve po jeho mame. Moja otázka znie, aký podiel z dedičstva nám prislúcha, keď nažive je moja mama a mám dvoch bratov. Ďakujem.

Odpoveď: Dedičstvo po otcovi

(odpoveď odoslaná: 31.03.2024)

Dobrý deň, vo vami uvedenom prípade platí, že vaša mama ako manželka vášho nebohého otca nie je zákonným dedičom po matke vášho otca, lebo nie je jej potomkom.

Vy ako deti vášho nebohého otca budete dedičmi zákonného podielu, ktorý by pripadol na vášho otca ak by ešte žil.

Ktorému notárovi bol pridelený dedičský spis po vašom otcovi zistíte tak, že kontaktujte e informačné centrum okresného súdu, kde bolo pôvodne vedené dedičské konanie po vašom otcovi a bude vedieť zistiť meno notára. Následne môžete kontatkovať notára.


Podotázka: Dedičstvo po otcovi (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či majú deti nárok na majetok otca v prípade jeho úmrtia, keďže počas rozvodu neprejavoval záujem o maloleté deti a neudržiavali s ním kontakt. Okrem toho by ma zaujímalo, či sa po jeho smrti môže niekto odvolať na "nezáujem" detí o otca.

Odpoveď: Dedičstvo po otcovi

(odpoveď odoslaná: 12.03.2024)

Dobrý deň, vo veci uvádzame, že aj keď ste sa s manželom rozviedli, deti sú zákonnými dedičmi bez ohľadu na to, či sa otec o ne zaujíma, ale aj deti o otca.

Otec však môže spísať závet a súčasne listinu o vydedení, kde môže napr. svoje deti vydediť, čo vyplýva z ust. § 469a/ Občianskeho zákonníka  /citujeme/ :

"Poručiteľ môže vydediť potomka, ak

a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch, b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať, c) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka, d) trvalo vedie neusporiadaný život."

 

Uvádzame, že dôvody vydedenia musia existovať v čase spísania závetu, pričom nepostačuje v listine o vydedení uviesť resp. len citovať vyššie uvedené zákonné ustanovenie. Samotný nezáujem nie je dôvodom vydedenia, lebo môže ísť o stav, kedy druhá strana /otec/ dal na to príčinu. Vydediť môžno len potomkov a vydedenie sa musí stať v písomnej forme.

Platí ďalej ust. § 479 Občianskeho zákonníka:

"Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov."


Podotázka: Dedičstvo po otcovi (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ako možno postupovať v situácii, keď manžel z prvého manželstva zistil po DNA testoch, že dieťa z prvého manželstva nie je jeho biologickým potomkom, hoci je v rodném liste zapísaný ako otec. Zaujímalo by ma, či má toto dieťa nárok dediť, aj keď nie je jeho pokrvným potomkom. Ďakujem vám za informácie o ďalších možných krokoch v tejto situácii.

Odpoveď: Dedičstvo po otcovi

(odpoveď odoslaná: 27.01.2024)

Dobrý deň,

v súvislosti s dedičstvom dieťaťa, ktoré po DNA testoch nebolo biologickým potomkom, ale v rodnom liste je zaznamenaný ako dieťa manžela, je dôležité poznamenať, že na dedenie sú povolané všetky deti poručiteľa bez ohľadu na to, či sa narodili v manželstve alebo mimo neho. Za deti poručiteľa sa považujú:

 

- Deti, ktorých matka bola v čase pôrodu alebo v dobe, ktorá nepresiahla tristo dní do pôrodu, manželkou poručiteľa.

- Deti, ktoré sa narodili pozostalej manželke do uplynutia trojstého dňa od smrti poručiteľa.

- Deti, ku ktorým poručiteľ so súhlasom matky otcovstvo uznal pred matričným orgánom alebo súdom, pokiaľ u týchto skupín nebolo otcovstvo poručiteľa právoplatným rozsudkom súdu zapreté.

- Deti, ku ktorým otcovstvo poručiteľa určil súd.

 

Toto znamená, že ak je manžel zapísaný ako otec v rodnom liste a neexistuje súdne rozhodnutie, ktoré by otcovstvo zaprelo, dieťa má právo dediť po manželovi ako jeho dieťa, nezávisle od biologického pôvodu. Pokiaľ ide o ďalšie kroky, v prípade, že by sa manžel chcel otcovstva vzdať alebo ho spochybniť, mohol by sa obrátiť na súd s požiadavkou na zapretie otcovstva. Tento proces by však nemal vplyv na dedičské práva dieťaťa, ktoré boli stanovené na základe právneho vzťahu, nie biologickej príbuznosti, do momentu prípadnej zmeny právneho štatútu dieťaťa.


Trápi vás "Dedičstvo po otcovi" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedičstvo po otcovi (Dedičské právo)

Dobrý deň, v prvom manželstve sme mali tri deti, v druhom dve. Teda sme celkovo piatich. Počas života otec svoj majetok previedol na jednu dcéru z druhého manželstva, a následne ho súpise naspäť, no už len na manželku. Kto bude dediť? Ďakujem pekne.

Odpoveď: Dedičstvo po otcovi

(odpoveď odoslaná: 25.09.2023)

Dobrý deň, vo veci vami položenej otázky uvádzame, že
v zmysle ust. Občianskeho zákonníka zákonnými dedičmi po vašom otcovi budete všetky deti a jeho manželka, pričom v dedičskom konaní sa najprv vyporiada majetok patriaci do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, kde zákonný nárok manželky vášho otca je jedna polovica a druhá polovica majetku ide do dedenia. Ak vychádzame z počtu detí 5 a jednej manželky, potom druhá polovica sa bude deliť medzi 6 dedičov v rovnakom pomere k 1/2.

Uvádzate, že otec daroval svoj majetok, ktorý bol v jeho výlučnom vlastníctve, jednej zo svojich dcér, keďže k darovaniu celého majetku v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov by bol z hľadiska zákona nutný písomný súhlas manželky ako účastníka zmluvy. K tomu uvádzame, že takto darovaný majetok sa uvedenej dcéra započíta na jej dedičský podiel a o toľko bude menej dediť, resp. je možné, že jej dedičský podiel bude vyčerpaný a po otcovi nič nezdedí, čo vyplýva z ust. § Občianskeho zákonníka :

"Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov. Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania; ak ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2, započíta sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok. Pri dedení zo závetu treba toto započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený."

Otázka tá, že darovaný majetok táto dcéra previedla na manželku vášho otca  nie je z hľadiska dedenia po otcovi podstatný.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Dedičstvo po otcovi" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.