Dobrý deň, vo veci vami položenej otázky uvádzame, že
v zmysle ust. Občianskeho zákonníka zákonnými dedičmi po vašom otcovi budete všetky deti a jeho manželka, pričom v dedičskom konaní sa najprv vyporiada majetok patriaci do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, kde zákonný nárok manželky vášho otca je jedna polovica a druhá polovica majetku ide do dedenia. Ak vychádzame z počtu detí 5 a jednej manželky, potom druhá polovica sa bude deliť medzi 6 dedičov v rovnakom pomere k 1/2.
Uvádzate, že otec daroval svoj majetok, ktorý bol v jeho výlučnom vlastníctve, jednej zo svojich dcér, keďže k darovaniu celého majetku v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov by bol z hľadiska zákona nutný písomný súhlas manželky ako účastníka zmluvy. K tomu uvádzame, že takto darovaný majetok sa uvedenej dcéra započíta na jej dedičský podiel a o toľko bude menej dediť, resp. je možné, že jej dedičský podiel bude vyčerpaný a po otcovi nič nezdedí, čo vyplýva z ust. § Občianskeho zákonníka :
"Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov. Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania; ak ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2, započíta sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok. Pri dedení zo závetu treba toto započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený."
Otázka tá, že darovaný majetok táto dcéra previedla na manželku vášho otca nie je z hľadiska dedenia po otcovi podstatný.