Dedičstvo po otcovi

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava

Otázka: Dedičstvo po otcovi

Dobrý deň, chcem sa opýtať. Môj otec vlastní dom, ktorý je výlučne v jeho vlastníctve, a má taktiež na svoje meno nejaké pozemky. Moja mama, jeho manželka, sa v žiadnom zozname vlastníkov nevyskytuje. Rada by som vedela, čo sa stane v prípade, že otec zomrie. Dedia moji súrodenci, mama a ja rovnakými dielami? Chcela by som predísť situácii, v ktorej by súrodenci žiadali okamžité vyplatenie dedičstva, keďže mama má záujem v dome bývať až do konca jej života. Vedeli by ste mi, prosím, poradiť, ako zabrániť nepríjemnej situácii, kedy by súrodenci začali požadovať svoj podiel z dedičstva? Je jediným riešením závet? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď: Dedičstvo po otcovi

Dobrý deň, ak Váš otec nezriadi závet, tak sa po jeho smrti bude dediť zo zákona. V prvej zákonnej dedičskej skupine dedia pozostalý manžel a deti poručiteľa rovným dielom, tak ako ste to uviedli vo svojej otázke. Na spôsobe nadobudnutia dedičstva sa však môžu dedičia v rámci dedičského konania dohodnúť. Tzn. že nehnuteľnosť môže nadobudnúť i jeden z nich s povinnosťou výplaty ostatných. Na vyplatenie si následne môžu dohodnúť aj formu splátok, prípadne dlhšiu lehotu (výnimočne bývajú lehoty aj 2-3 roky). Závetom v tomto prípade bohužiaľ nedosiahnete vyriešenie Vášho problému. Aj keby Váš otec zriadi závet a odkáže nehnuteľnosť napr. Vám, jeho ostatné deti ako tzv. neopomenuteľní dedičia budú mať nárok na 1/2 svojho zákonného dedičského podielu. Tzn. že im stále budete musieť vyplatiť 1/2 toho, na čo by mali pri rovnakých podieloch nárok. Výška Vašej povinnosti vyplatiť ich sa síce zníži, avšak stále bude trvať. Najlepším riešením takejto situácie je dohoda dedičov, k tejto však potrebujete súhlas všetkých dedičov.