Právo dedenia starý otec a vnuk

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Banská Bystrica

Otázka: Právo dedenia starý otec a vnuk

Dobrý deň, rád by som sa opýtal nasledovúce: Náš otec zomrel a zaujímalo by ma, či nehnuteľnosti, ktoré by mal dediť po svojom otcovi, teda mojom dedovi, sa automaticky prepíšu na mňa, alebo otcov podiel ostane súrodencov, pokiaľ to starý otec neupravil v závete. Ďakujem za Vašu odpoveď. S pozdravom,

Odpoveď: Právo dedenia starý otec a vnuk

Dobrý deň

v dedení platí zásada dedičskej reprezentácie čo znamená, že ak dedičstvo z nejakého dôvodu nenadobudne niektorý z dedičov, zákon na ich miesto povoláva ich ptomkov. Uvoľnený dedičský podiel pripadne rovnakým dielom každému z jeho žijúcich detí. Teda ak nededí dieťa poručiteľa, nadobúdajú jeho dedičský podiel jeho deti t. j. poručiteľovi vnuci.