Dobrý deň,
môže to byť rôzne.
Pokiaľ už váš otec nežije, potom ste dedičom po ňom vy. Ak však otcove sestry žijú, tento majetok môžu zdediť aj ony. Iba ak by nežili, nastupujú na ich miesto ich deti. Každý z vás bude dediť podiel vášho predka. Uvedené platí v prípade, ak neodmietli dedičia dediť a otec so sestrami uzavrel až v dedičskom konaní dohodu o tom, že všetko zdedí iba on.
V inom prípade, ak by sestry odmietli dedičstvo po svojom otcovi a to je dôvod prečo váš otec zdedil po ňom všetok majetok, platí, že v takomto prípade už sestry (ani ich potomkovia, ak tieto už nežijú) dediť nebudú, nakoľko odmietnutie dedičstva v pôvodnom dedičskom konaní sa vzťahuje aj na novoobjavený majetok. Teda ak by dedičstvo odmietli notár ich už ani nebude volať dediť a jediným dedičom sa stanete vy.
Súčasne platí, že síce sa dedičstvo nadobúda okamihom smrti poručila, musí o ňom ešte rozhodnúť súd, aby sme mohli hovoriť o tom, že ste právoplatný dedič. Uznesenie o dedičstve má síce iba deklaratórny charakter, .t j. iba potvrdí, že ku dňu smrti poručiteľa došlo k prechodu práv a povinností poručiteľa na jeho dedičov, avšak na jeho podklade vykoná kataster záznam, že došlo k prechodu vlastníckeho práva k tomuto majetku.
Preto ak majetok nebol zahrnutý do pôvodného dedičského konania, potom podajte návrh na začatie dodatočného konania o dedičstve, kde uveďte, aký majetok sa objavil a nebol v pôvodnom konaní o dedičstve známy, a teda ani prejednaný.
V zmysle ust. § 211 ods. 1 Civilného mimosporového poriadku:
"Ak sa objaví po právoplatnosti uznesenia, ktorým sa konanie o dedičstve skončilo, ďalší poručiteľov majetok, prípadne aj dlh, súd na návrh vykoná o tomto majetku dodatočné konanie o dedičstve. Ak sa objaví iba dlh poručiteľa, dodatočné konanie o dedičstve sa nevykoná."
Vzhľadom na uvedené, súd, resp. poverený notár vykoná dodatočné konanie o dedičstve, rozhodne o ňom uznesením, následkom čoho sa vy stanete aj oficiálne právoplatnými dedičmi/ právoplatným dedičom.