Ako postupovať pri skončení pracovného pomeru

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Košice

Otázka: Ako postupovať pri skončení pracovného pomeru

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o pomoc. Môj nadriadený mi pridelil dodatočnú prácu, ktorá nie je zahrnutá v mojej pracovnej zmluve a mala som ju vykonávať vo svojom voľnom čase. Túto prácu som odmietla. Následne to interpretujú ako nesplnenie mojich pracovných povinností a očakávajú, že podám výpoveď. Keďže nechcem z práce odísť, len odmietam prácu vo voľnom čase, navrhli mi ukončenie pracovného pomeru dohodou. Zatiaľ som tento návrh neakceptovala. Prosím Vás o radu, ako mám postupovať ďalej. Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať pri skončení pracovného pomeru

Dobrý deň,

Vy ste, ako zamestnanec viazaná pracovnou zmluvou a Zákonníkom práce. Ste povinná vykonávať dohodnutý druh práce. Ak ste sa nedohodli na tom, že budete vykonávať aj iný druh práce, potom Vás k tomu nemôže zamestnávateľ nútiť.

Zamestnávateľ Vás tiež nemôže nútiť, aby ste dali výpoveď alebo aby ste s ním skončili pracovný pomer dohodou. Už samotná podstata dohody spočíva v dobrovoľnosti a zhode oboch zmluvných strán. Ak chcete u zamestnávateľa naďalej pracovať odporúčam Vám nepodpisovať dohodu a určite nepodávať výpoveď.

Ak sa zamestnávateľ domnieva, že ste porušili pracovnú disciplínu, Zákonník práce mu rovnako umožňuje skončiť s Vami pracovný pomer. Mohol tak urobiť už hneď potom, čo sa o porušení dozvedel a nemusel na to vyzývať Vás. Výpoveď Vám môže dať zamestnávateľ len zo zákonných dôvodov, rovnako tak skončiť s Vami pracovný pomer okamžite môže len z dôvodov uvedených zákone. Ak by bolo skončenie pomeru podľa Vás účelové a vykonštruované, môžete sa brániť zaslaním listu, že žiadate, aby Vás naďalej zamestnával. Ak odmietne, môžete podať na súd žalobu a žiadať aj náhradu mzdy.