Pracovná disciplína pojem a obsah

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Pracovná disciplína pojem a obsah

Čo je pracovná disciplína? Kedy hovoríme o porušení pracovnej disciplíny?

Pracovná disciplína - definícia a podstata

Odpoveď: Pracovná disciplína pojem a obsah

Pojem pracovná disciplína nie je v Zákonníku práce presne difinovaná. V podstate ide o dodržiavanie všetkých povinností, ktoré vyplývajú zamestnancovi z pracovného pomeru. Pokiaľ zamestnanec poruší niektorú zo svojich povinností, ide o porušenie pracovnej disciplíny

Obsah pojmu pracovná disciplína je tvorený:

- všetkými pracovnými povinnosťami zamestnanca

- právnymi normami, ktoré upravujú jeho pracovnú disciplínu (vrátane vnútorných predpisov)

- dodržiavaním všetkých povinností zamestnanca.

Zamestnanec je povinný dodržiavať pracovnú disciplínu, riadne si plniť svoje povinnosti a neprekračovať svoje oprávnenia, ktoré vyplývajú z právnych predpisov upravujúcich pracovnú disciplínu.

Pracovná discplína môže vychádzať z pracovnej zmluvy, z kolektívnej zmluvy, poriadku zamestnávateľa ale aj iných všeobecne záväzných právnych predpisov, ktoré zamestnanec pri svojej práci musí dodržiavať a s ktorými bol oboznámený.