POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Uzavretie manželstva maloletým

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trnava

Otázka: Uzavretie manželstva maloletým

Dobrý deň. Mám 16 rokov a som tehotná. Chcela by som sa opýtať, ak som maloletá a môj priateľ je plnoletý, či sa môžeme zobrať a byť manželia. Ako máme podať návrh na súd? Predtým som mala nad sebou súdny dohľad. A ešte, ako je to v prípade, že by nám mohli zobrať bábätko, hoci má všetko, čo potrebuje a rodičia z oboch strán sa naň tešia. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Uzavretie manželstva maloletým

Dobrý deň. Na to, aby ste za daných okolností mohli s partnerom platne uzavrieť manželstvo, je potrebný rozsudok súdu o povolení uzavrieť manželstvo. Konanie o povolenie uzavrieť manželstvo je upravené v ustanoveniach § 87 a nasl. Civilného mimosporového poriadku (hmotnoprávne podmienky sú upravené v § 11 zákona o rodine). V tomto konaní budete mať ako navrhovateľka spôsobilosť samostatne konať pred súdom v plnom rozsahu, a to aj napriek tomu, že ste ešte maloletá. Navyše ak by súd povolil uzavretie manželstva, uzavretím manželstva by ste v zmysle zákona nadobudli plnoletosť. Pokiaľ ide o Vaše dieťa, ak bude o neho riadne postarané, nemal by Vám ho nikto zobrať.