Máte
otázku?

Poplatok za dedičské konanie


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Poplatok za dedičské konanie

Dobrý deň, dostala som pozvánku na dedičské konanie. Zomrela moja matka, ja som jediná pozostalá, Chcela by som vedieť, či budem povinná platiť notárovi poplatok za toto konanie, keď zosnulá osoba nemala žiadny majetok. Ak áno, v akej výške? Notára určil štát. Ďakujem za odpoveď

Odpoveď: Poplatok za dedičské konanie

Dobrý deň, ak sa chcete vyhnúť povinnosti platiť poplatky, tak využite svoje právo a odmietnite dediť. Máte právo sa vzdať dedičstva a notár je povinný Vás na to upozorniť. 

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:




Podotázka: Poplatok za dedičské konanie (Dedičské právo)

Dobrý deň, s mamou a sestrou budeme dediť po otcovi, výška dedičstva je cca 400 000, - eur v nehnuteľnostiach, chcem sa opýtať asi aké poplatky nás čakajú. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Poplatok za dedičské konanie

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 25.11.2021)

Dobrý deň,
jednak súdny poplatok vo výške 0, 2 % čistej hodnoty dedičstva, najviac 165,50 eura.

Odmena notára určená vyhláškou:

Odmena uvedená v § 12 ods. 1 a 2 je
z prvých 3 300 eur základu .......................................................................... 2 %,
z presahujúcej sumy až do 16 500 eur základu ..................................... 1 %,
z presahujúcej sumy až do 33 100 eur základu ..................................... 0,7 %,
z presahujúcej sumy až do 99 500 eur základu ..................................... 0,4 %,
z presahujúcej sumy až do 663 800 eur základu ................................... 0,2 %,
  najmenej 23 eur.

JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Poplatok za dedičské konanie (Dedičské právo)

Dobrý deň, je potrebný odhad ceny nehnuteľnosti, aj keď dedič po mame je len otec a ja (syn). Nebude sa vyplácať, ani predávať. Ďakujem.

Odpoveď: Poplatok za dedičské konanie

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 02.05.2018)

Dobrý deň. Notár, ako súdny komisár rozhodujúci o dedičstve v pozícii súdu, je povinný okrem iného zistiť, resp. určiť všeobecnú hodnotu majetku poručiteľa a tiež čistú hodnotu dedičstva. Za týmto účelom je potrebné, aby sa v rámci konania o dedičstve, kde je predmetom dedenia aj nehnuteľnosť, určila hodnota tejto nehnuteľnosti ku dňu smrti poručiteľa.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Poplatok za dedičské konanie" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku