Odpoveď: Pokuta ŠOI a zodpovednosť zamestnanca
I./ Pri odpovedi na Vašu otázku je potrebné vychádzať z ust. Zákonníka práce, z Vašej pracovnej zmluvy a pracovnej náplne, kde má byť špecifikovaný obsah funkcie predavača.
Sme názoru, že zamestnávateľ sa nemôže odvolávať len na Vašu zodpovednosť za nedostatok zistený ŠOI z toho dôvodu, že ste predavačkou. Dôležité je aj koľko zamestnancov je na predajni, obsah ich prac. náplne, ako aj zodpovednosť vedúceho predajne.
Typické činnosti vykonávané na pozícii predavača sú nasledovné :
- oslovovanie potenciálnych zákazníkov s cieľom ponúknuť a spropagovať predávaný tovar a/alebo služby,
- obsluhovanie zákazníkov a predvádzanie vybraného tovaru,
- inkasovanie hotovostných a bezhotovostných platieb,
- vystavovanie dokladov o kúpe tovaru, záručných listov,
- dopĺňanie tovaru do regálov a ostatných predajných miest,
- zodpovedanie za správne označenie ceny a názvu tovaru,
- zabezpečovanie ochrany tovaru pred odcudzením a znehodnotením,
- podieľanie sa na pravidelných inventúrach,
- udržiavanie čistoty a poriadku na pracovisku a zodpovedanie za hotovosť v pokladni.
Z ust. § 82 Zákonníka práce vyplývajú základné povinnosti vedúcich zamestnancov :
"a) riadiť a kontrolovať prácu zamestnancov,
b) utvárať priaznivé pracovné podmienky a zaisťovať bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci,
c) zabezpečovať odmeňovanie zamestnancov podľa všeobecne záväzných právnych predpisov, kolektívnych zmlúv a pracovných zmlúv a dodržiavať zásadu poskytovania rovnakej mzdy za rovnakú prácu alebo za prácu rovnakej hodnoty podľa § 119a,
d) utvárať priaznivé podmienky na zvyšovanie odbornej úrovne zamestnancov a na uspokojovanie ich sociálnych potrieb,
e) zabezpečovať, aby nedochádzalo k porušovaniu pracovnej disciplíny,
f) zabezpečovať prijatie včasných a účinných opatrení na ochranu majetku zamestnávateľa."
Základné povinnosti zamestnanca uvedené v § 81 Zák. práce sa však vzťahujú aj na vedúcich zamestnancov, a sú nimi :
"Zamestnanec je povinný najmä
a) pracovať zodpovedne a riadne, plniť pokyny nadriadených vydané v súlade s právnymi predpismi; nadriadeným je aj predstavený podľa osobitného predpisu,
b) byť na pracovisku na začiatku pracovného času, využívať pracovný čas na prácu a odchádzať z neho až po skončení pracovného času,
c) dodržiavať právne predpisy a ostatné predpisy vzťahujúce sa na prácu ním vykonávanú, ak bol s nimi riadne oboznámený,
d) v období, v ktorom má podľa osobitného predpisu nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti, dodržiavať liečebný režim určený ošetrujúcim lekárom,
e) hospodáriť riadne s prostriedkami, ktoré mu zveril zamestnávateľ, a chrániť jeho majetok pred poškodením, stratou, zničením a zneužitím a nekonať v rozpore s oprávnenými záujmami zamestnávateľa,
f) zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel pri výkone zamestnania a ktoré v záujme zamestnávateľa nemožno oznamovať iným osobám; povinnosť mlčanlivosti sa nevzťahuje na oznámenie kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti,
g) písomne oznamovať zamestnávateľovi bez zbytočného odkladu všetky zmeny, ktoré sa týkajú pracovného pomeru a súvisia s jeho osobou."
II./ Pre rozsah náhrady škody platia ust. § 179 a nasl. Zákonníka práce :
"§ 177 : (1) Zamestnávateľ je povinný svojim zamestnancom zabezpečovať také pracovné podmienky, aby mohli riadne plniť svoje pracovné úlohy bez ohrozenia života, zdravia a majetku. Ak zistí nedostatky, je povinný urobiť opatrenia na ich odstránenie.
§ 179 :
(1) Zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi za škodu, ktorú mu spôsobil zavineným porušením povinností pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním. Zamestnávateľ je povinný preukázať zamestnancovo zavinenie okrem prípadov uvedených v § 182 a 185.
(2) Zamestnanec zodpovedá aj za škodu, ktorú spôsobil úmyselným konaním proti dobrým mravom.
§ 186 :
(1) Zamestnanec, ktorý zodpovedá za škodu, je povinný nahradiť zamestnávateľovi skutočnú škodu, a to v peniazoch, ak škodu neodstráni uvedením do predchádzajúceho stavu a ak túto škodu zamestnávateľ od zamestnanca požaduje.
(2) Náhrada škody spôsobená z nedbanlivosti, ktorú zamestnávateľ požaduje od zamestnanca, nesmie u jednotlivého zamestnanca presiahnuť sumu rovnajúcu sa štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku pred porušením povinnosti, ktorým spôsobil škodu."
Toto obmedzenie neplatí v prípade zodpovednosti za schodok na hodnotách, ktoré je zamestnanec povinný vyúčtovať /"manko"/.
(3) Ak bola škoda spôsobená úmyselne, môže zamestnávateľ okrem skutočnej škody požadovať aj náhradu ušlého zisku, ak by jej neuhradenie odporovalo dobrým mravom."
§ 187 :
(1) Ak škodu spôsobil porušením povinností aj zamestnávateľ, zamestnanec uhradí pomernú časť škody podľa miery svojho zavinenia.
(2) Ak zodpovedá zamestnávateľovi za škodu niekoľko zamestnancov, každý z nich uhradí pomernú časť škody podľa miery svojho zavinenia.
§ 188
Pri určení škody na veci sa vychádza z ceny veci v čase vzniku škody."
III./ V otázke nepíšete, či rozhodnutie o uložení pokuty zo strany SOI je právoplatné, prípadne výšku pokuty, a či bolo podané odvolanie proti rozhodnutiu o uložení pokuty.
Na základe vyššie uvedených ust. Zák. práce máme za to, že je daná zodpovednosť všetkých zamestnancov prevádzky vo funkcii predavač ak im táto povinnosť kontrolovať tovar po záruč. dobe vyplýva z prac. zmluvy a pracovnej náplne, a to pomerne podľa ust. § 187 ZP, ako aj zodpovednosť zamestnávateľa, ktorého povinnosťou je kontrolovať prácu zamestnancov (§ 81písm.a/, f/ ZP), pričom povinnosťou zamestnávateľa je preukázať zodpovednosť Vás ako zamestnanca za vzniknutú škodu.
Budeme radi, ak nám dáte vedieť ako ste dopadli.
©