Predaj vlastných výrobkov

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Banská Bystrica

Otázka: Predaj vlastných výrobkov

Dobrý deň. Rada by som sa opýtala na jednoduchú vec. Môj rodinný príslušník vlastní novinový stánok, v ktorom pracujem. Už dlhšiu dobu vytváram vlastné diela, respektíve ručne vyrábané predmety, ako napríklad vianočné vence, svietniky a rôzne dekorácie. Chcem sa opýtať, či by som v tomto novinovom stánku mohla predávať svoje výrobky, hoci nemám žiadnu živnosť ani podobný oprávnený dokument. Fungujem tam iba ako predavačka. Môžem v takomto prípade ponúkať na predaj aj svoje "diela"? Je to možné? Ďakujem za odpoveď, veľmi si jej budem vážiť.

Odpoveď: Predaj vlastných výrobkov

Dobrý deň, pokiaľ túto činnosť vykonávate vo vlastnom mene a sústavne za účelom dosiahnutia zisku, vtedy sa Vaša činnosť považuje za podnikanie a je potrebné ohlásiť živnosť na živnostenskom úrade. Pokiaľ vyrábate vence, svietniky a dekorácie, tieto činnosti sú voľnou živnosťou a spadajú pod voľnú živnosť ,, iná výroba (výroba suvenírov, výroba sviečok) a pokiaľ tieto výrobky predávate je potrebné mať živnostenské oprávnenie aj na predaj týchto výrobkov. S ohlásením živnosti sa stávate podnikateľom a ste povinná sa registrovať aj na daňovom úrade a tiež pri každom predaji ste povinná vydať kupujúcemu doklad. Pokiaľ výrobu a predaj uskutočňujete len príležitostne a v malom množstve a ide o výsledok Vašej duševnej tvorivej činnosti - ako dielo úžitkového umenia, potom by Vaša činnosť nebola podnikaním a nevzťahoval by sa na Vás živnostenský zákon, ale autorský zákon a teda by ste nemali povinnosť ohlasovať živnosť na živnostenskom úrade. Povinnosť registrácie na daňovom úrade by Vám však ostala a taktiež aj povinnosť vydávať pri predaji doklad. Pokiaľ túto činnosť nevykonávate vo vlastnom mene, nemáte žiadnu povinnosť registrácie. Odporúčam Vám obrátiť sa na Okresný úrad, odbor živnostenského podnikania vo Vašom meste, ktorý by Vám mal uviesť, či predaj týchto výrobkov posudzuje ako podnikanie na ktoré treba živnostenské oprávnenie.