Ako pokračovať v živnosti po smrti živnostníka?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Prešov

Otázka: Ako pokračovať v živnosti po smrti živnostníka?

Môj manžel, ktorý sa utopil v Chorvátsku, mal firmu na elektronické zabezpečovacie systémy. V minulosti som pre neho spracovávala účtovníctvo. Máme dvoch synov, mladší z nich chce pokračovať v otcovej živnosti. Obaja však na mňa vyvíjajú tlak, aby som šla na invalidný dôchodok, hoci nemám tak závažné zdravotné problémy. Doposiaľ bola firma vždy dostatočne zisková, aby nás troch, plus pomocníka, uživila. Obávam sa, že stratím zdroj obživy a ak budem odporovať, možno aj deti. Neviem, ako sa mám brániť alebo čo robiť v dedičskom konaní. Môžem požiadať notárku, aby som aspoň z časti bola majiteľkou firmy?

Odpoveď: Ako pokračovať v živnosti po smrti živnostníka?

Dobrý deň, podľa § 13 zákona o živnostenskom podnikaní, ak fyzická osoba (živnostník) zomrie, môžu v živnosti pokračovať až do skončenia konania o prejednaní dedičstva dedičia zo zákona, ak niet dedičov zo závetu. Pokračovanie v živnosti sú osoby povinné oznámiť živnostenskému úradu v lehote jedného mesiaca od úmrtia podnikateľa. Po skončení konania o dedičstve môžu pokračovať v živnosti dedičia, ak nadobudli majetkový podiel používaný na prevádzkovanie živnosti. Pokračovanie v živnosti oznámia živnostenskému úradu do jedného mesiaca od skončenia konania o dedičstve. Ak však do šiestich mesiacov od skončenia konania o dedičstve nezískajú vlastné živnostenské oprávnenie, nemôžu ďalej živnosť prevádzkovať. Pozostalý manžel, ktorý bol spoluvlastníkom majetku používaného na prevádzkovanie živnosti alebo ktorý tento majetok alebo podiel na ňom dedičstvom nadobudol, môže pokračovať v živnosti aj po tejto lehote na základe živnostenského oprávnenia poručiteľa.