Podanie žiadosti o podmienečne prepustenie

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislava

Otázka: Podanie žiadosti o podmienečne prepustenie

Dobrý deň! Mám otázku týkajúcu sa podmienečného prepustenia. Môj priateľ bol nedávno odsúdený na trest odňatia slobody v trvaní štyroch mesiacov. Predtým bol už trestaný a porušil podmienku tým, že nástup na výkon trestu zrealizoval neskôr, ako mal. Pol roka trval jeho domáci arrest. Teraz dostal za porušenie podmienky štyrimesačný trest. Keď mu nasadzovali náramok, povedali mu, že má možnosť podať žiadosť o podmienečné prepustenie po odpykaní 1/3 trestu a zvyšok by mohol stráviť v domácom väzení. Je to v skutočnosti možné? Ďakujem vám vopred za odpoveď.

Odpoveď: Podanie žiadosti o podmienečne prepustenie

Dobrý deň, pokiaľ je vo výkone trestu odňatia slobody, ma právo požiadať o podmienečne prepustenie. Nie je to však po 1/3 výkone trestu alebo až po výkone polovice trestu odňatia slobody. Z Vašej otázky nie je úplne zrejme, že, či porušil trest domáceho väzenia alebo porušil podmienku, pretože to je rozdiel. V tomto prípade sa počíta inak čas, ktorý strávi vo výkone trestu odňatia slobody ak poruší podmienku.

Podľa Vašej otázky to skôr vyzerá na to, že porušil trest domáceho väzenia.