Žiadosť o podmienečné prepustenie z TOS

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Žilina

Otázka: Žiadosť o podmienečné prepustenie z TOS

Dobrý deň, dňa 28.12.2015 bol môj priateľ odsúdený nepodmienečne na 12 mesiacov za prečin. Už 29.12.2015 je vo väznici 4 mesiace. Chceli by sme sa spýtať, či môže podať žiadosť o pp-čko už 29.1.2016, alebo či musí počkať, až uplynie celý polrok, teda do 29.2.2016, a až potom odoslať žiadosť. Rádi by sme sa tiež informovali, či je k tomuto potrebný aj právnik. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Žiadosť o podmienečné prepustenie z TOS

Dobrý deň, žiadosť o podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody môže podať odsúdený i pred uplynutím polovice trestu, avšak tým pádom je isté, že súd žiadosti nevyhovie a zamietne ju (prípadne sa nebude vôbec žiadosťou zaoberať, nakoľko nie sú splnené zákonné podmienky pre rozhodovanie). Odporúčam Vám počkať na uplynutie polovice trestu a až potom podať žiadosť o podmienečné prepustenie z výkonu TOS. Považujem však za dôležité upozorniť na to, že na podmienečné prepustenie z výkonu TOS nie je právny nárok. Tzn. súd môže na základe žiadosti odsúdeného prepustiť z výkonu trestu odňatia slobody, avšak nemusí automaticky na základe žiadosti rozhodnúť o prepustení.