Ako postupovať pri žiadosti o podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Ako postupovať pri žiadosti o podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody?

Dobrý deň, rada by som sa opýtala, kto môže podať žiadosť o podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody. Môj priateľ je odsúdený za prečin a je na otvorenom oddelení. V akej časovej lehote je možné túto žiadosť podať, ak mu polovica trestu pripadá na dátum 18.12.2015? Veľmi pekne ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať pri žiadosti o podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody?

Dobrý deň, podľa § 415 ods. 1 Trestného poriadku (TP), o podmienečnom prepustení z výkonu trestu odňatia slobody rozhoduje súd na návrh prokurátora, riaditeľa ústavu na výkon väzby alebo riaditeľa ústavu na výkon trestu odňatia slobody, v ktorom sa trest vykonáva, záujmového združenia občanov alebo na návrh odsúdeného na verejnom zasadnutí. O návrhu na podmienečné prepustenie rozhodne súd najneskôr do 60 dní od jeho doručenia. Formálnou podmienkou podmienečného prepustenia z výkonu trestu odňatia slobody je výkon polovice uloženého trestu, ak ide o prečin, v zmysle uvedeného by preto žiadosť o podmienečné prepustenie mala byť podaná až po dni 18.12.2015.