Je splnomocnenie po smrti brata platné?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trenčín

Otázka: Je splnomocnenie po smrti brata platné?

Dobrý deň. Mám otázku: Pred približne dvoma týždňami po pohrebe mojej matky (ktorej bola vdovou) brat ma splnomocnil na výhradné zastúpenie v dedičskom konaní, čo znamená, že mohol tiež odmietnuť dedičstvo. Toto bol overené na matrike. Avšak, približne 10 dní po podpísaní tohto splnomocnenia, môj brat nečakane zomrel. Je toto splnomocnenie stále platné? To jest, môžem na základe tohto splnomocnenia odmietnuť dedičstvo v mene môjho brata, ak už nežije? Zaujímalo by ma, či môžem vylúčiť jeho deti (bol rozvedený) z dedičského konania. Táto otázka je relevantná pre mňa, pretože z bratovej strany (2 deti a bývalá manželka) nebol dlhodobo významný záujem o starostlivosť o našu matku. Mám ešte jedného brata, s ktorým sme sa o našu matku starali, a to bez problémov. Ďakujem.

Odpoveď: Je splnomocnenie po smrti brata platné?

Dobrý deň. Vašu situáciu vyslovene upravuje Občiansky zákonník v ustanovení § 33b ods. 2 prvá veta, podľa ktorej „plnomocenstvo zaniká smrťou splnomocniteľa, ak z jeho obsahu nevyplýva niečo iné.“ V zásade teda platí, že smrťou splnomocniteľa zaniká aj plnomocenstvo, ktoré udelil splnomocnencovi. Akákoľvek výnimka z tejto zásady by musela byť vyslovene upravená v samotnom plnomocenstve. Ak teda v plnomocenstve, ktoré Vám brat udelil na zastupovanie v dedičskom konaní, nie je uvedené, že oprávnenie konať na základe udeleného plnomocenstva trvá aj po smrti splnomocniteľa, potom plnomocenstvo smrťou Vášho brata (ako splnomocniteľa) zaniklo.