POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Platnosť závetu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Trenčín

Otázka: Platnosť závetu

Ak by som chcel vydediť syna z dôvodu, že sa nestará o rodinu, najmä o deti a ani o nás rodičov, nehovoriac o množstve dlhov kade-tade (je gambler), bola by závet platný, ak by som sa opieral o právoplatný rozsudok podľa §207 odst. 3, § 36 odst. 3 a §36 písm. l, na základe ktorých bol odsúdený na 15 mesiacov odňatia slobody s odkladom výkonu na skúšobnú dobu 18 mesiacov za neplatenie výživného?

Odpoveď: Platnosť závetu

Samotný závet na vydedenie potomka nestačí, Váš syn patrí medzi tzv. neopomenuteľných dedičov, t.z. že ak je plnoletý tak či tak by zdedil polovicu zákonného podielu, preto je potrebné k závetu pripojiť listinu o vydedení, v ktorej musí byť uvedený dôvod vydedenia. Vydediť možno len zo zákonných dôvodov podľa § 469 a Občianskeho zákonníka, a to ak potomok: a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch, b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať, c) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka, d) trvalo vedie neusporiadaný život.