Možno spochybniť závet ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Košice

Otázka: Možno spochybniť závet ?

Je možné považovať za platný závet uložený u druhého súrodenca, keď po smrti nikto o závete nevedel a až po mesiaci, v predbežnom dedičskom konaní, bol závet nájdený a predložený? Ďakujem.

Odpoveď: Možno spochybniť závet ?

Dobrý deň,
ďakujeme  za otázku, na ktorú odpovedáme nasledovne :

Základná právna úprava problematiky je obsiahnutá v ustanoveniach Občianskeho zákonníka ("OZ") a ustanoveniach Civilného mimosporového poriadku.

Platí, že dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa. Dedí sa zo zákona, zo závetu alebo z oboch týchto dôvodov.  Ak nenadobudne dedičstvo dedič zo závetu, nastupujú namiesto neho dedičia zo zákona. Ak sa nadobudne zo závetu len časť dedičstva, nadobúdajú zvyšujúcu časť dedičia zo zákona.

Vzhľadom na okolnosť, že sa pýtate iba na závet, budeme sa zaoberať len týmto spôsobom dedenia.

1./ Podľa ust. § 476 OZ poručiteľ môže závet buď napísať vlastnou rukou, alebo ho zriadiť v inej písomnej forme za účasti svedkov alebo vo forme notárskej zápisnice. Pri spísaní závetu formou notárskej zápisnice sa tento ukladá do centrálneho registra závetov, ktorý vedia Slov. notárska komora. Uvádzame súčasne, že zo žiadneho zákonného ustanovenia nevyplýva povinnosť pre závetcu uschovať závet u notára, ktorý ho v elektronickej podobe bude registrovať v centr. registri závetov.

2./ V každom závete musí byť uvedený deň, mesiac a rok, kedy bol podpísaný, inak je neplatný. Spoločný závet viacerých poručiteľov je neplatný. Vlastnoručný závet /holografný/ musí byť napísaný a podpísaný vlastnou rukou, inak je neplatný.
Závet, ktorý poručiteľ nenapísal vlastnou rukou, musí vlastnou rukou podpísať a pred dvoma svedkami súčasne prítomnými výslovne prejaviť, že listina obsahuje jeho poslednú vôľu. Svedkovia sa musia na závet podpísať.
Tu poznamenávame, že ak poručiteľ podpísal závet aspoň svojim priezviskom, je tým splnená náležitosť podpisu závetcu, pokiaľ o totožnosti podpisu poručiteľa nie sú žiadne pochybnosti (R 51/1984).
Závet sa zrušuje neskorším platným závetom, pokiaľ popri ňom nemôže obstáť, alebo odvolaním závetu; odvolanie musí mať formu, aká je potrebná pre závet. Poručiteľ zruší závet aj tým, že zničí listinu, na ktorej bol napísaný.

3./ Závetca, ktorý nemôže čítať alebo písať, prejaví svoju poslednú vôľu pred tromi súčasne prítomnými svedkami v listine, ktorá musí byť prečítaná a prítomnými svedkami podpísaná. Pritom musí pred nimi potvrdiť, že listina obsahuje jeho poslednú vôľu. Pisateľom a predčitateľom môže byť aj svedok; pisateľ však nesmie byť zároveň predčitateľom.
V listine sa musí uviesť, že poručiteľ nemôže čítať alebo písať, kto listinu napísal a kto nahlas prečítal a akým spôsobom poručiteľ potvrdil, že listina obsahuje jeho pravú vôľu. Listinu musia svedkovia podpísať.

4./ Forma notárskej zápisnice je povinná v prípade, že sa jedná o maloletého, ktorí dovŕšili 15. rok veku.

5./ Nevidomé osoby môžu prejaviť poslednú vôľu tiež pred tromi súčasne prítomnými svedkami v listine, ktorá musí byť prečítaná.
Nepočujúce osoby, ktoré nemôžu čítať alebo písať, môžu prejaviť poslednú vôľu formou notárskej zápisnice alebo pred tromi súčasne prítomnými svedkami ovládajúcimi znakovú reč, a to v listine, ktorá sa musí tlmočiť do znakovej reči. Tu platí, že v  listine musí byť uvedené, že poručiteľ nemôže čítať alebo písať, kto listinu napísal a kto nahlas prečítal a akým spôsobom poručiteľ potvrdil, že listina obsahuje jeho pravú vôľu. Obsah listiny sa musí po jej spísaní pretlmočiť do znakovej reči; aj toto sa musí v listine uviesť. Listinu musia svedkovia podpísať.
Svedkami pri spisovaní závetu môžu byť iba osoby, ktoré sú spôsobilé na právne úkony. Svedkami nemôžu byť nevidomé, nepočujúce, nemé osoby, tie, ktoré nepoznajú jazyk, v ktorom sa prejav vôle robí, a osoby, ktoré majú podľa závetu dediť.

Závetom povolaný, ani zákonný dedič a osoby im blízke nemôžu pri vyhotovovaní závetu pôsobiť ako úradné osoby, svedkovia, pisatelia, tlmočníci alebo predčitatelia.

6./ V závete poručiteľ ustanoví dedičov, prípadne určí ich podiely alebo veci a práva, ktoré im majú pripadnúť. Ak nie sú podiely viacerých dedičov v závete určené, platí, že podiely sú rovnaké. OZ neustanovuje ako má byť v závete vyjadrené ustanovenie niekoho za dediča,v prípade pochybností treba zisťovať okolnosti spisovania závetu , ako aj všetky okolnosti, za ktorých bol prejav vôle o ustanovení závetného dediča urobený, ak z nich možno vyvodiť určitosť prejavu vôle poručiteľa (R 49/1984).

7./ Akékoľvek podmienky pripojené k závetu nemajú právne následky. Jedná sa napr. o podmienku poručiteľa, že dedič musí s dedičstvom naložiť len určeným stanoveným spôsobom.  V závete však možno dať príkaz na započítanie na dedičský podiel závetného dediča (kolácia).

8./ Poručiteľ môže v závete vydediť potomka zo zákonom uvedených dôvodov.  Platí však, že ak nedošlo k vydedeniu alebo nenastala dedičská nespôsobilosť , platí, že maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov.

Z judikatúry tu uvádzame, že je možné, aby neopomenuteľní dedičia zo zákona, ktorí uplatnili svoj nárok v zmysle ust. § 479 OZ (pozn. :  započítanie na dedičský podiel), uzavreli dohodu s dedičmi so závetu. Ak neopomenuteľní dedičia vyhlásia po poučení o svojom dedičskom práve, že uznávajú závet a že s ním súhlasia, prejedná sa dedičstvo a potvrdí sa jeho nadobudnutie podľa závetu (R 34/1976).

9./ V rámci dedičského konania ak poručiteľ zanechal závet, zistí súd jeho stav a obsah, o čom sa vyhotoví zápisnica, ku ktorej sa pevne pripojí úradne osvedčená kópia závetu. Podľa ust. § 177 Civil. mimosporového poriadku súd umožní nahliadnuť do závetu tomu, kto osvedčí, že má na tom právny záujem.

V dedičskom konaní môže dôjsť k "napadnutiu" závetu dedičmi, potom platí ust.§ 194 Civilného mimosporového poriadku nasledovne : "Ak rozhodnutie o dedičskom práve závisí od zistenia sporných skutočností, odkáže súd uznesením po márnom pokuse o zmier toho z dedičov, ktorého dedičské právo sa javí ako menej pravdepodobné, aby určenie spornej skutočnosti uplatnil žalobou. Na podanie žaloby určí lehotu, ktorá nesmie byť kratšia ako jeden mesiac. Súd pokračuje v konaní s účastníkmi podľa výsledku sporu. Ak žaloba nebola podaná v lehote, ak bolo konanie o žalobe zastavené alebo ak bola žaloba odmietnutá, platí, že spor o dedičské právo bol rozhodnutý v neprospech žalobcu."

Teda ak by ste v dedičskom konaní namietali závet, potom budete musieť podať návrh na súd a po rozhodnutí notár bude pokračovať v dedičskom konaní. Poznamenávame záverom, že zo žiadneho ustanovenia zákona nevyplýva povinnosť závet registrovať u notára. Vo veci je potrebné vedieť resp. zisťovať ako obsah závetu, či tento spĺňa formálne náležitosti zákona, ako aj okolnosti jeho spísania napr. z hľadiska zdravotného stavu poručiteľa v čase jeho spísania, a podobne.

V prípade pochybností o závete kontaktujte advokáta.

Budeme radi, ak Vám naša právna rada pomôže.