Dobrý deň, napadnúť závet by mohol syn Vašej sestry za určitých okolností, ako aj samotná sestra (ak by zmenila svoje rozhodnutie). Závet, ktorým by Vaša matka zanechala Vám byt a Vašej sestre nič, by bol čiastočne neplatný.
Ak by však bol závetom nejaký iný majetok Vašej matky odkázaný aj Vašej setre (napríklad, že v závete by bolo uvedené, že Vaša matka zanecháva Vám byt a Vašej sestre iný majetok približne v rovnakej hodnote bytu), závet by bol platný.
Podľa § 477 Občianskeho zákonníka, v závete poručiteľ ustanoví dedičov, prípadne určí ich podiely alebo veci a práva, ktoré im majú pripadnúť. Ak nie sú podiely viacerých dedičov v závete určené, platí, že podiely sú rovnaké.
Pri závete platí, že aj keď sa poručiteľ rozhodne zanechať svoj majetok komukoľvek, tak deti sa nesmú opomenúť. Všetky deti poručiteľa ako neopomenuteľní dedičia majú zo zákona nárok na dedičstvo svojho rodiča.
Konkrétne znenie príslušného ustanovenia § 479 Občianskeho zákonníka hovorí, že maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov.
Lepšie riešenie by bolo, ak aby Vám matka byt ešte za života darovala darovacou zmluvou, so zriadením práva doživotného užívania. Závet by sa v tom prípade nespisoval.
Byt bude Váš s tým, že v ňom bude Vaša matka bývať a potom po smrti Vašej matky, byt nebude už súčasťou dedičstva po Vašej matke.