Napadnutie závetu spísaného u notára

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava

Otázka: Napadnutie závetu spísaného u notára

Dobrý deň, prosím o odpoveď na nasledujúci problém. Som slobodný, nikdy som nebol ženatý a nemám vlastné deti. Moji rodičia a jediný vlastný brat už nežijú. Nevlastného alebo iného vlastného súrodenca nemám. Minulý rok som u notára spísal závet, v ktorom som ako jedinú dedičku všetkého hnuteľného aj nehnuteľného majetku stanovil výlučne svoju dlhoročnú priateľku, s ktorou momentálne nebývame spoločne. Môže tento závet napadnúť niekto z mojich bratrancov alebo sesterníc z matkinej alebo otcovej strany, s ktorými som len veľmi sporadicky v kontakte? Majú právo si v takomto prípade nárokovať dedičstvo? Ďakujem vám Odpoveďou a ostávam s pozdravom.

Odpoveď: Napadnutie závetu spísaného u notára

Dobrý deň, platnosť závetu môže byť spochybnená buď z dôvodu formálnych nedostatkov alebo z dôvodu obsahu závetu, ktorý odporuje zákonu. Zo všetkých možností spísania závetu je práve jeho spísanie u notára zárukou toho, že závet bude mať všetky potrebné formálne náležitosti, aby bol platným. Notár po spísaní závetu tento závet zaeviduje do Centrálneho notárskeho registra. Druhou možnosťou spochybnenia platnosti závetu je obsah závetu. Zákon v ustanovení § 479 Občianskeho zákonníka predpokladá neplatnosť závetu v prípade, ak ste v závete opomenuli svojich tzv. neopomenuteľných dedičov (potomkov). Vzhľadom na to, že Vy žiadnych nemáte, z toho dôvodu nemôže byť závet alebo jeho časť vyhlásený za neplatný. Ak ste teda v rámci závetu disponovali svojim majetkom, je to Vaším právom a Vaši bratranci alebo sesternice nemôžu tento závet napadnúť z dôvodu, že ste im nič neodkázali.