Platenie dane zo zdedeného majetku

Online právna poradňa
Oblasť práva: Správne právo, Nitra

Otázka: Platenie dane zo zdedeného majetku

Prosím Vás o radu. V roku 2016 sme zdedili nehnuteľnosť v nepriamom rade a následne sme ju predali. Je povinné platiť daň z prevodu ak bola nehnuteľnosť ohodnotená na vyššiu sumu než za akú sme ju predali? Ohodnotená bola na 75 000 a predaná za 70 000. Máme teda platiť daň z prevodu, ktorá je 19 % z sumy 70 000? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď: Platenie dane zo zdedeného majetku

Dobrý deň, ak ste nehnuteľnosť nenadobudli v priamom rade alebo jedným z manželov, tak ako to predpokladá ustanovenie § 9 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov, tak tento príjem z predaja nehnuteľnosti nie je oslobodený od dani z príjmov. Nakoľko ste predmetnú nehnuteľnosť nevlastnili najmenej päť rokov, budete musieť zaplatiť 19 % daň z príjmu, pričom v tomto prípade základom dane je príjem z predaja nehnuteľnosti. Základom dane nie je znalcom ohodnotená hodnota nehnuteľnosti, ale reálne získaný príjem z predaja nehnuteľnosti.