Ako vymáhať náklady za pohreb?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava

Otázka: Ako vymáhať náklady za pohreb?

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu, ako postupovať v prípade vymáhania nákladov za poslednú rozlúčku s rodičmi. Môj otec zomrel pred piatimi rokmi. Bol v tom čase po druhé zosobášený a jeho partnerka nemala dostatok financií na organizáciu pohrebu. Na pohrebe sme sa dozvedeli, že túto službu hradí obec, ktorá si náklady následne bude vymáhať od manželky môjho otca. Keďže bola komunita oboznámená so zložitou finančnou situáciou, v deň pohrebu ma starosta obce vyzval, aby som polovicu nákladov uhradila ja ako dcéra. Nezostávalo mi nič iné, než súhlasiť - pohrozil mi totiž, že v prípade nesúhlasu pohrebná služba môjho otca nepochová. Moji surodenci sa v tom čase od celej situácie dištancovali a nijako nereagovali na moje výzvy. Ráda by som teda poprosila o radu, ako navrhnúť vymáhanie časti sumy, ktorú som uhradila na pohreb otca, od mojich súrodencov. Veď išlo o ich otca! Druhý problém sa objavil nedávno - zomrela naša mama a organizácia jej pohrebu sa opäť pripisuje na moje konto. Moji súrodenci aj v tomto prípade odmietajú akúkoľvek finančnú spoluúčasť. Hoci sme s mamou posledných 10 rokov neboli v kontakte, nemôžem ju nechať bez pohrebnej služby. Rada by som teda požiadala o radu, ako postupovať v obidvoch prípadoch a či existuje možnosť požadovať od mojich súrodencov úhradu časti nákladov. Ďakujem, Marcela.

Odpoveď: Ako vymáhať náklady za pohreb?

Dobrý deň,

podľa Občianskeho zákonníka platí, že dedičia nadobúdajú dedičstvo momentom poručiteľovej smrti. Rovnako platí, že zodpovedajú za náklady spojené s pohrebom a že každý z dedičov zodpovedá do výšky ceny svojho dedičského podielu. Uvedené ustanovuje § 470 Občianskeho zákonníka: Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou. Teda ak súrodenci neodmietli dedičstvo sú aj oni povinní podieľať sa a prispieť na pohreb. Náklady spojené s pohrebom by ste si mohli uplatniť v rámci dedičského konania. Čo sa týka nákladov na otcov pohreb, nárok na úhradu časti týchto nákladov už bude zrejme premlčaný. Súrodenci by ho však mohli uhradiť dobrovoľne.