POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Pes u susedov

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Košice

Otázka: Pes u susedov

Dobrý deň, približne pred pol rokom sme s manželom kúpili byt. Sťahovanie a drobné úpravy nám trvali istý čas, takže sme sa nasťahovali trochu neskôr. Po určitom období bývania sme zistili, že naši susedia nie sú takí bezproblémoví, ako nám avizoval predchádzajúci majiteľ. Susedia nad nami majú psa, ktorý často zostáva sám a neustále šteka. Nejedná sa o občasné štekanie, ale o intenzívny hluk, ktorý trvá niekedy až 8 hodín a viac, teda kým sa majitelia nevrátia domov. Momentálne sme v situácii, keď už v byte nevieme kvôli štekanie fungovať normálne s deťmi. Ruší ich to pri spánku, hre a vplýva to na ich náladu, sú predráždené. Pri konfrontácii susedia absolutne neprejavili ochotu riešiť túto situáciu a nezáleží im na tom, že ich pes ruší ostatných. Máme s manželom možnosť n nejak obhájiť? K komu sa máme obrátiť? Pes neruši nočný kľud, takže sme to nikdy neriešili cez políciu. Existuje vôbec možnosť riešiť túto situáciu alebo si môžu susedia cez deň robiť čo chcú bez ohľadu na ostatných? Rozmýšľali sme už nad predajom bytu, ale keďže sme si naň vzali hypotéku, museli by sme zaplatiť daň za predčasný predaj, čo by nás samozrejme finančne vyčerpalo. Ďakujem za radu.

Odpoveď: Pes u susedov

Dobrý deň,

ak sused odmieta vyriešiť situáciu zmierom, potom máte možnosť obrátiť sa na obecný úrad, ktorý je oprávnený zakázať rušenie pokojného stavu. Ak nepomôže ani takýto zásah obce, môžete podať žalobu, ktorou môžete požadovať, aby súd zakázal susedovi rušiť Vás v užívaní Vášho vlastníctva. Podľa § 127 ods.1 Občianskeho zákonníka Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.