Máte
otázku?

Pes u susedov


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Košice
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Pes u susedov

Dobrý deň, približne pred pol rokom sme s manželom kúpili byt. Sťahovanie a drobné úpravy nám chvíľu trvalo takže sme sa nasťahovali trochu neskôr. Po určitej dĺžke bývania sme zistili, že nemáme takých bezproblémových susedov ako nám avizoval predošlí majiteľ. Susedia nad nami majú psa, ktorého často nechávajú samého a, ktorý neustále steká. Nejedná sa o občasné zasteknutie ale o intenzívny štekot, ktorý trvá aj v kuse 8 a viac hodín teda kým sa majitelia nevrátia do bytu. Momentálne sme v situácii, keď s deťmi už v byte nevieme ostať a normálne fungovať v bežný deň kvôli štekotu. Rusi ich pri španí, hre, vplýva to na ich náladu, sú predráždene. Susedia pri konfrontácii absolútne neprejavili ochotu riešiť nejako situáciu nezaujíma ich to, že ich pes rusi ostatných. Mame s manželom možnosť nejako sa brániť? Na koho sa mame obrátiť? Pes nočný kľud neruší preto sme to nikdy neriešili cez políciu. Je vôbec možnosť nejako to riešiť alebo si počas dna môžu susedia robiť čo chu bez ohľadu na druhých? Rozmýšľali sme už nad predajom bytu ale, keďže sme naň vzali hypotéku museli by sme platiť daň za predčasný predaj bytu čo nás samozrejme finančne vyčerpá. Ďakujem za radu.

Odpoveď: Pes u susedov

Dobrý deň,

ak sused odmieta vyriešiť situáciu zmierom, potom máte možnosť obrátiť sa na obecný úrad, ktorý je oprávnený zakázať rušenie pokojného stavu. Ak nepomôže ani takýto zásah obce, môžete podať žalobu, ktorou môžete požadovať, aby súd zakázal susedovi rušiť Vás v užívaní Vášho vlastníctva. Podľa § 127 ods.1 Občianskeho zákonníka Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Pes u susedov (Občianske právo)

Bývam v nájomnom sociálnom byte, ktorý mi moji synovia urobili z dvoch kancelárii bývalého MNV, ktoré mi pridelil starosta ako nebytové priestory.
Budova bývalého MNV ma uzavretý veľký priestor - dvor, kde už dva roky ma suseda psa, ktorý nikdy nie je uviazaný, nemá tam žiadnu voliéru. Ja mám alergiu na psy, tiež na pleseň v byte. Mala by som sa čo najmenej v byte zdržiavať, pretože mi na pľúcnom zistili astmu. Rada by som išla von na dvor, ale nemôžem kvôli psovi. Mám problémy aj so sušením prádla vonku, suším vnútri a tým sa mi pleseň v byte ešte viac šíri a astma sa zhoršuje tiež.
V byte mi synovia urobili kuchynský kút, kúpeľnú s WC, vymenili staré drevené okná za plastové - stalo ma to do 2000, -e, ktoré som si požičala a postupne splácala. Teraz som na tom zdravotné stále horšie, mám problémy so srdcom a s vysokým tlakom. V roku 2017 mi implantovali v Trnavskej nemocnici kardiostimulátor.
Už viackrát som žiadala starostu, aby vyzval susedu nech ma psa aspoň niekedy uviazaného alebo niekde zatvoreného, ale nič sa nezmenilo, suseda mi povedala, že ona na voliéru nemá peniaze. Tak ja si už hľadám v iných obciach nájomný byt, ale je mi ľúto, že som do toho bytu dala toľko peňazí -, pretože podľa vyjadrenia starostu sa musí v byte nechať všetko ako je - kuchynská linka, sporák, el. bojler, no samozrejme aj okná, ktoré stali cca 600, -e.
Som učiteľka na dôchodku, koncom mesiaca budem mať 70 rokov, nemám takú povahu, že by som išla do krajnosti s týmto mojim problémom, aj keď viem, že som v práve ja a nie suseda a jej pes, a ani starosta obce.
Poraďte mi, čo mám robiť, kde sa obrátiť o radu alebo pomoc, pretože už túto situáciu nezvládam a skoro denne si musím dávať antidepresíva, ktoré mi predpísal môj kardiológ, pretože stres zhoršuje chorobu môjho srdca aj zvyšuje krvný tlak. Často si musím volať aj RZP - neviem čo ďalej, pomôžte mi. Vopred Vám srdečne ďakujem.

Odpoveď: Pes u susedov

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 22.08.2019)

Dobrý deň,

ak suseda odmieta vyriešiť situáciu zmierom, a ak obecný úrad, ktorý je oprávnený zakázať rušenie pokojného stavu, nepomôže, môžete podať žalobu, ktorou môžete požadovať, aby súd zakázal susedke rušiť vás v užívaní bytu a  v ohrozovaní vášho zdravia. Podľa § 127 ods.1 Občianskeho zákonníka Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Pes u susedov (Občianske právo)

Dobrý deň, Rada by som sa informovala ohľadom suseda. Nedávno sme sa nasťahovali do rodinného domu a kúpili psa rasa bernardín malo šteká. Pes 3x alebo aj 5x zašteká pri bráne, keď niekto ide okolo, v noci je absolútne ticho. Dnes mi pán sused prišiel dať papiere na udanie vadí mu, keď pes zašteká. Informovala som sa aj od iných susedov, a že aj ich stále udáva tak neviem čo mám čakať, keďže to už podal na obecný úrad a potom na okresný súd. Ďakujem.

Odpoveď: Pes u susedov

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 19.02.2019)

Dobrý deň, v tomto prípade, bude obec skúmať, či došlo k porušeniu, ktoré je nad mieru primeranú pomerom. Teda zistí aké sú pomery vo Vašej oblasti a či Váš pes šteká nad mieru primeranú týmto pomerom. 

Podľa § 127 Občianskeho zákonníka "Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok."

Ak však žijete na mieste, kde je bežné, že susedia majú psov, resp. je tam bežný ruch, hluk a Váš pes naozaj neruší susedov nad mieru primeranú pomerom, nič Vám nehrozí. Spomínate, že Váš pes v noci nešteká, preto sa sused nemôže sťažovať ani na rušenie nočného kľudu. Ak by tvrdil opak, musel by to preukázať.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Pes u susedov (Občianske právo)

Dobry den. Mame taky problem mame psa pusteneho za plotom na dvore a susedia si stažuju, aby sme ho mali zavreteho, aby sa deti nezlakli. Maju na to nejake pravo ci možeme ho mat pusteneho. Dakujem za odpoved

Odpoveď: Pes u susedov

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 16.02.2016)

Dobrý deň, psa môžete mať voľne pusteného vo dvore iba v prípade, že máte dostatočne zabezpečené, aby z pozemku nemohol ujsť. Tzn. že je potrebné, aby ste mali celý pozemok dostatočne oplotený, a tiež vhodne oplotený (nízky plot, ktorý by mohol preskočiť, "slabý" plot, cez ktorý by sa mohol prehrýzť). Rovnako by som Vám odporúčal dať na bránku tabuľku (oznam) týkajúci sa psa vo dvore, aby k Vám nečakaný hosť nevstúpil náhodou a nedošlo k útoku psa. V takom prípade budete totiž zodpovedný za škodu spôsobenú útokom psa.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Pes u susedov" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku