Ako mám vyriešiť susedský spor ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Ako mám vyriešiť susedský spor ?

Susedia majú psa, ktorý nielen cez deň, ale aj v skorých ranných hodinách medzi 5.00 a 6.00, počas víkendu, pracovného týždňa, alebo neskoro večer - medzi 21.00 a 23.00 alebo o 00.30 hod, bez zjavného podnetu či príčiny vyštekáva a týmto nás samozrejme ruší. Okrem toho, susedia svojho miláčika neobmedzujú a nechávajú ho, za ich prítomnosti, pobehovať po našej ulici bez vodítka a náhubku. Toto má za následok, že pes kedykoľvek vbehne na náš alebo aj susedov súkromný pozemok, pokiaľ tento nie je zabezpečený zavretou bránkou či plotom. Máme malé vnúčatá, ktoré majú prirodzený strach z veľkých voľne pobehujúcich psov. Susedia - manželia, som na tento problém už upozornil veľmi slušným spôsobom. Žiaľ, susedia to chápali ako útok na ich milovaného psa a prestali sa správať prirodzene, ako dobrí susedia by sa mali. Mňa osobne, rovnako ako aj moju manželku, trápi, že kvôli zvierati sa naši blízki susedia na nás urazili a prestali komunikovať civilizovaným spôsobom. Samozrejme, nechceme tento stav žiadnym spôsobom vyhrocovať, ale zaujímalo by nás, aké možnosti máme v tomto prípade na riešenie problému a obnovenie dobrých susedských vzťahov? Ďakujeme za Vašu odpoveď.

Odpoveď: Ako mám vyriešiť susedský spor ?

Dobrý deň,

podľa § 127 ods.1 Občianskeho zákonníka platí, Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Nakoľko sa zviera v zmysle našej právnej úpravy považuje za vec, nesmie ohrozovať pokojný výkon vlastníckeho, či iného práva ostatných susedov. Pokiaľ zlyháva komunikácia so susedom, je tu možnosť obrátiť sa na obec, ktorá môže uložiť vlastníkovi, aby nezasahoval so Vášho vlastníckeho práva (prenikanie psa na Váš pozemok, štekanie).

Rovnako je možné podať na súd negatórnu žalobu, v ktorej môžete žiadať, aby súd uložil susedovi nezasahovať do Vášho vlastníckeho práva. To ako to zabezpečí je už na ňom. Dôležité však je, aby išlo o zásah nad mieru primeranú miestnym pomerom. Teda  pes musí skutočne štekať viac než je obvyklé vzhľadom na dané miesto, čas a okolnosti. Skúste sa so susedom dohodnúť a upozorniť ho, že by ste neradi podnikli právne kroky, nakoľko máte záujem na udržaní dobrých susedských vzťahov.