Patrí nehnuteľnosť z darovaných peňazí do BSM ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Košice

Otázka: Patrí nehnuteľnosť z darovaných peňazí do BSM ?

Dobrý deň, kúpil som nehnuteľnosť počas môjho manželstva za peniaze, ktoré mi boli darované výhradne na tento účel. Suma darovaných peňazí bola rovnaká ako hodnota nehnuteľnosti. Mám k dispozícii darovacie zmluvy. Momentálne prebieha rekonštrukcia nehnuteľnosti, na ktorú používam peniaze z úveru, ktorý bol vylúčený z BSM a je teda len môj. Po rekonštrukcii bude mať nehnuteľnosť určite vyššiu hodnotu ako suma darovaných peňazí spolu s úverom. Chcel by som sa opýtať, či by moja manželka mala v prípade rozvodu nárok na podiel tejto nehnuteľnosti alebo na nejakú peňažnú časť? Nehnuteľnosť je výhradne v mojom vlastníctve, som jej jediným vlastníkom v katastri. Môžem túto nehnuteľnosť prepísať na inú osobu bez toho, aby moja manželka mohla toto rozhodnutie právne napadnúť? Ďakujem vám za odpoveď.

Odpoveď: Patrí nehnuteľnosť z darovaných peňazí do BSM ?

Dobrý deň,

na Vašu otázku odpovedáme nasledovne :

1./ V zmysle ust. § 143 Obč. zákonníka platí, že v  BSM je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.

2./V  prípade zániku BSM podľa ust. § 149 Obč. zákonníka "pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti." Aj keď ste iba jediným  dlžníkom voči banke vo veci úveru, tento splácate zo mzdy a vyplatená mzda patrí do BSM.

3./ Predať svoj výlučný majetok, ako píšete, na ktorý Vám boli darované peniaze, môžete aj bez súhlasu manželky. V prípade rozvodu  by si manželka mohla nárokovať to, čo sa zo spoločného majetku použilo na Váš výlučný majetok.