Patrí darovaný byt do bezpodielového spoluvlastníctva manželov?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Patrí darovaný byt do bezpodielového spoluvlastníctva manželov?

Dobrý deň, rád by som Vás láskavo požiadal o právne stanovisko v nasledujúcej záležitosti. Aktuálne sme s manželkou v rozvodovom konaní. Počas nášho manželstva stala sa vlastníčkou nášho bytu prostredníctvom darovacej zmluvy, ktorú uzavrela s jej rodičmi. Rád by som zistil, či mám aspoň teoretickú šancu považovať sa za spoluvlastníka bytu a či je možné ho zaradiť do zoznamu majetku určeného na vysporiadanie spoločného majetku manželov. V zmluve sú najčastejšie používané prívne pojmy "Darujúci", "Obdarovaná" a "prijatie daru". Navyše zmluva konštatuje, že "vlastnícke právo nadobudne obdarovaná dňom zápisu do katastra nehnuteľností." Nie je tam však zmienka o "výlučnosti vlastníctva" manželky. Zdá sa mi, že existuje rozdiel medzi tým, kto je určený ako "obdarovaný" alebo "vlastník", a tým, kdo je určený ako "výlučný vlastník". Veľká časť obsahu zmluvy je venovaná technickému popisu bytu a jeho príslušných priestorov. Okrem toho tichý súhlas manželkinej sestry s darovaním bytu bol vyjadrený prijatím väčšej sumy peňazí približne dva roky pred podpisom darovacej zmluvy. Môj názor je, že to činí byt, podľa môjho názoru, odplatne prevedeným zo spoločných peňazí do jej vlastníctva prostredníctvom darovacej zmluvy. Ďakujem Vám za Váš čas.

Odpoveď: Patrí darovaný byt do bezpodielového spoluvlastníctva manželov?

Dobrý deň, v zmysle § 143 Občianskeho zákonníka (OZ), do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) nepatria veci získané darom. Byt, ktorý bol na Vašu manželku prevedený darovacou zmluvou, tak netvorí majetkovú podstatu BSM. Podľa Vášho príspevku predmetná darovacia zmluva pravdepodobne spĺňa všetky štandardne zákonnom požadované náležitosti a obsahové pojmy. Pre platný prevod bytu nebol potrebný súhlas manželkinej sestry, resp. to, aby sa zdržala nejakého konania. Preto v prípade, ak ste jej vyplatili zo spoločných prostriedkov určitú sumu peňazí, urobili ste tak bez právneho dôvodu, v dôsledku čoho sa na váš úkor bezdôvodne obohatila. O odplatný prevod a neplatnú darovaciu zmluvu by šlo, podľa môjho názoru, v prípade, ak by ste uvedené finančné prostriedky vyplatili Vašim svokrovcom.